Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

FB muzum gdanska3
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:04

Wektory ciekawych propozycji. Listopad w Muzeum Gdańska

Nie tak dawno wszyscy przestawialiśmy zegarki. Zadaliśmy sobie pytanie, czy w muzeach istnieje czas? Szukając odpowiedzi zadzwoniliśmy do profesora Andrzeja Dragana, który niedawno gościł z ciekawym wykładem na Politechnice Gdańskiej. Nie, w muzealnym multiwersum czas nie istnieje... Zamiast niego funkcjonują wektory ciekawych propozycji poszerzenia horyzontów wiedzy o Gdańsku. Dlatego specjalnie dla Was wyszliśmy z naszego wymiaru i opisaliśmy wydarzenia w formie kalendarium:-).

Poza propagowaniem kultury carillonowej w formie koncertów online w każdy piątek (o. godz. 11.00) i sobotę (o godz. 12.05) na facebookowym profilu Carillonów gdańskich czekają nas ciekawe spotkania z historią naszego miasta.

Miłośnicy serii kryminalnych przeróżnych portalów streamingowych na pewno czekają na historię serii morderstw w formie wystawy czasowej w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta, którą przygotowuje artystka Dorota Nieznalska. W listopadzie odpowiemy też na pytanie „jak powstało Trójmiasto”? Często używamy tego zwrotu, nie zastanawiamy się o co dokładnie w nim chodzi i jaka jest jego geneza. Spotkanie z dr inż. arch. Barbarą Bańkowską odbywa się w ramach cyklu spotkań wokół powojennej odbudowy Gdańska. Wracają też spotkania z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic. Wykład dr. Dmitrija Panto poświęcony będzie Poniatówkom Matarni, Kokoszek i Osowej… a to przecież tylko kilka propozycji (i skoro czas w muzeum nie istnieje, to na pewno jeszcze kilka wydarzeń dodamy!:-)).

 

2 listopada (czwartek), godz. 18.00-21.00

Zaduszki na Westerplatte

 • Miejsce: Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. mjr Sucharskiego 70  
 • Ceny: wstęp wolny

Wraz z harcerkami i harcerzami Hufca ZHP Gdańsk-Portowa im. Obrońców Westerplatte uczcimy pamięć obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej z września 1939 roku. Podczas spotkania zaśpiewamy pieśni harcerskie oraz odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po Wartowni nr 1 na Westerplatte.

 

5 i 19 listopada (niedziela), godz. 12.00 – 15.00

 • Warsztaty dla dorosłych „Muzeum dla zestresowanych”
 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
 • Ceny: 30 zł / os.
 • Zapisy: edukacja@muzeumgdansk.pl lub sms 512 - 418 - 745

Nasze działania skierowane są do osób dorosłych, pracujących zawodowo, prowadzących aktywny tryb życia oraz osób wysoko wrażliwych i reaktywnych, które przetwarzają informacje sensoryczne intensywniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Nasi odbiorcy to osoby, które czują się przeciążone codziennym tempem czy trybem życia, mają nieustępujące poczucie przemęczenia, przeciążenie codziennymi obowiązkami i zmaganiami, przebodźcowane. Właśnie takim adresatom dedykujemy zupełnie nowy wymiar obcowania ze sztuką, czasem i muzealną przestrzenią.

Koszt uczestnictwa: 30 złotych od uczestnika za spotkanie. Bilety dostępne w kasie Ratusza Głównego Miasta.

 

9 listopada (czwartek), godz. 17:00

Wykład z cyklu Wokół odbudowy Gdańska. „Jak powstało Trójmiasto? Rola urbanistów w tworzeniu Zespołu GD w latach 1945-1949"

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
 • Ceny: wstęp wolny 

Jak powstało Trójmiasto i jak je… zaprojektowano? Podczas trzeciego ze spotkań z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku” porozmawiamy o początkach pomorskiej metropolii. W spotkaniu weźmie udział dr inż. arch. Barbara Bańkowska. 

Współorganizatorem spotkania jest Biuro Architekta Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.  

Barbara Bańkowska – urodzona 19 marca 1934 w Warszawie, architekt–urbanista. Od 1978 generalna projektantka aglomeracji i województwa w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Gdańsku. Jej głównym zadaniem było opracowanie Centralnego Pasma Usługowego aglomeracji gdańskiej, obejmującego pasmo zawarte między śródmieściami Gdańska i Gdyni, oraz sporządzenie makiety metodycznej Gdańskiego Regionu Zurbanizowanego. Współautorka raportu Towarzystwa Urbanistów Polskich na temat „Ładu przestrzennego w Polsce”. Autorka wielu artykułów publikowanych w periodykach fachowych oraz prac Urbanistyka i ja (2012), Od polis do metropolis: eseje urbanistyczne (2021), współautorka Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910-2010), (razem z Maciejem Nowakowskim, 2013), Ekoregion Zalewu Wiślanego (razem z Tomaszem Parteką, 1995). 

 

10-12 listopada (piątek – niedziela)

Polsko-Węgierski Festiwal Kowali Artystów

Miejsce: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1.

Wstęp wolny. Piątek, sobota 11.00-18.00 (pokazy kucia), niedziela 11.00-17.00 (pokazy kucia i prezentacja wykonanej pracy).

Wydarzenie jest organizowane z okazji Święta Niepodległości w ramach współpracy polsko-węgierskiej. Tematem pracy kowali z Polski i Węgier będzie ławka z herbami obu państw. W piątek i sobotę będzie można zobaczyć artystów przy pracy, podziwiać tradycyjne techniki kowalskie, poczuć gorące płomienie z paleniska, zobaczyć roztopiony metal i… degustować potrawy kuchni węgierskiej. W niedzielę zaś odbędzie się prezentacja wykonanej pracy.

Zapraszamy do klimatycznych wnętrz kuźni wodnej w Oliwie położonej w samym sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Organizatorami wydarzenia są Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku, Stowarzyszenie Polskich Artystów Kowali SPAK, współorganizatorem jest Kuźnia Wodna w Oliwie.

11 listopada (sobota), godz. 13.15-13.45

Koncert carillonowy z okazji Święta Niepodległości

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta i okolice ul. Długiej / Długiego Targu
 • Ceny: wstęp wolny
 • Transmisja online: FB Carillony Gdańskie

W ramach Parady Niepodległości 2023 w Gdańsku zagrają również gdańskie carillony. W uroczystym przemarszu tradycyjnie weźmie udział carillon mobilny „Gdańsk”, na którym będą wykonywane utwory patriotyczne. O godzinie 13.15 rozpocznie się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki miejskiej oraz trębaczy: Pawła Hulisza i Kamila Kruczkowskiego. Muzycy wykonają Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina i tradycyjną muzyką gdańską. Koncert nawiązuje do dawnej tradycji naszego miasta. Począwszy od XV wieku 11 listopada trębacze kończyli sezon koncertowy. Od XIX wieku w Gdańsku carilloniści i trębacze wykonywali utwory wspólnie.  

 

12 i 26 listopada, (niedziela), godz. 12.00 – 14.30

Warsztaty artystyczne dla dorosłych "NETSKO Sztuki"

 • Miejsce: Sala Edukacyjna w Ratuszu Głównego Miasta, Długa 46/47, wejście od ul. Piwnej 35/37
 • Ceny: Opłata miesięczna od uczestnika 80 złotych (niezależnie od ilości spotkań w miesiącu), płatność online i w kasach oddziałów
 • Dla kogo: osoby pełnoletnie 

Zapraszamy na warsztaty, które będą połączeniem nauki warsztatu i technik artystycznych ze zmysłowym doświadczaniem sztuki. Poprowadzi je Vasyl Netsko, malarz i rzeźbiarz oraz mistrz spotów sylwetkowych. Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych. Spotkania będą się odbywały w grupach w soboty i niedziele od października 2023 r. 

 

12 listopada (niedziela), godz. 12.00-13.30

Spacer edukacyjny z przewodnikiem „Arsenał dawnego Gdańska”

 • Miejsce: Zespół Przedbramia ulicy Długiej, Targ Węglowy 26
 • Ceny biletów: 10 zł/osoba. Do kupienia online lub w kasach oddziałów czynnych w sezonie zimowym

Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

 

12 listopada (niedziela), godz. 17.00-18.00 

Zahor! 85 rocznica gdańskiej Kristallnacht 

 • Miejsce: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7  
 • Ceny: wstęp wolny  

11 i 12 listopada 1938 roku w Gdańsku, kilka dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści brutalnie zaatakowali swych żydowskich sąsiadów. W 85. rocznicę wydarzeń na terenie dawnego Wolnego Miasta Gdańska wrócimy do tych wydarzeń upamiętniając muzyką, obrazem, literaturą oraz wspólną modlitwą i zapaleniem świec pamięci.   

Podczas uroczystości wystąpią trójmiejscy artyści, którzy zaprezentują fragmenty książki „Podróżny” Urlicha Aleksandra Boschwitza oraz dzieci z Gdańskich Domów dla Dzieci, które przygotowały instalację artystyczną. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedstawiciele świata kultury oraz społeczność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku 

Dofinansowano ze środków Muzeum Gdańska, Unii Europejskiej, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Uroczystość wpisuje się w projekt MultiMemo Remembering for Social Justice, realizowanego w ramach programu CERV Unii Europejskiej. Wyrażone Poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. 

 

14 listopada (wtorek), godz. 17:00

Historie Gdańskich Dzielnic VII: wykład „Poniatówki na terenie dzielnic Matarnia, Kokoszki i Osowa. Historia i teraźniejszość” 

 • Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 7, ul. majora Mieczysława Słabego 6  
 • Ceny biletów: wstęp wolny 

Drugi z cyklu wykładów organizowanych w ramach tegorocznej edycji projektu „Historie Gdańskich Dzielnic” zostanie poświęcony Poniatówkom. Zjawisko powstawania domów jednorodzinnych dla osadników przybywających najczęściej z centralnej Polski ukształtowało międzywojenny krajobraz terenów dzisiejszych dzielnic Kokoszki, Matarni i Osowej. W czasie wykładu postaramy się przyjrzeć temu fenomenowi w szerszej perspektywie.  

Wykład poprowadzi historyk dr Dmitriy Panto, który  przedstawi wyniki swoich dotychczasowych badań nad Poniatówkami znajdującymi się na terenie Bysewa i Kokoszek oraz będących w trakcie opracowywania Matarni i Owczarni.   

 

17 listopada (piątek), godz. 10.30 i 12.15

Rodzinne warsztaty M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum  

 • Miejsce: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
 • Ceny: karnet na 8 spotkań 160 zł lub 30 zł udział jednorazowy dla opiekuna i dziecka

Program z „M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum” adresujemy do osób indywidualnych, opiekujących się małymi dziećmi w domu. Podczas spotkań chcemy wspólnie „oswoić” nową przestrzeń, a także wskazać dobre praktyki i zabawy rozwijające kreatywność i funkcje poznawcze małego człowieka. Edukatorzy nie zastępują opiekunów, ale animują wspólnie spędzony czas. Pomogą nam w tym same zabytki, rzeźby i obrazy oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy.

Spotkanie odbędzie się w Dworze Artusa  pt. „Jak będę duża/y to zostanę rycerzem”. Dzieci poznają antonimy: ciężki – lekki

Więcej informacji

 

17 listopada (piątek), godz. 18.00 

Wernisaż wystawy Doroty Nieznalskiej: „Modus operandi. 75 uderzeń. Topografia miejsc zbrodni popełnionych przez jednego sprawcę w latach 1977-1983 na terenie Pomorza

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 
 • Ceny biletów: wstęp wolny, po wernisażu 10 zł normalny; 6 zł ulgowy lub w cenie biletu wstępu do Ratusza Głównego Miasta

Obok prac Doroty Nieznalskiej nie przechodzi się obojętnie. Wystawa czasowa będzie zwieńczeniem dwuletniego projektu artystki wizualnej, utożsamianej z nurtem sztuki krytycznej. Gdańszczanka tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Tym razem zaszokuje historiami wpisującymi się w nurt zyskującej na popularności od lat 70. XX wieku „herstorii”. W przestrzeni Galerii Palowej artystka przygotowała instalacje przedstawiające historie kobiet, ofiar seryjnego mordercy z okresu PRL, znanego pod pseudonimem Skorpion.

Wystawa prezentowana w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 od 18 listopada 2023 do 12 maja 2024 roku.

 

18 listopada (sobota), godz. 10:30-13:30 

Spotkanie z cyklu „Kobieta oświecona”: Notatnik Joanny 

 • Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
 • Ceny biletów: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny; 2-8 osób) 
 • Ilość miejsc: inscenizacje i wykład – bez limitu, warsztaty – rezerwacja 
 • Rezerwacja miejsc na warsztaty: edukacja@muzeumgdansk.pl  

Drugie z trzech spotkań z cyklu Kobieta Oświecona. Każde ze spotkań składa się z inscenizacji historycznej, prelekcji popularnonaukowej oraz warsztatów.  

Prelekcja „Pończochy ojca cerowałam” i inscenizacja historyczna 

 

Warsztat tematyczny (na zapisy): 

W Dużej Jadalni zajmiemy się sztuką epistolarną epoki oświecenia, w tym tworzenia tekstów według reguł epoki, zawierania ukrytego i niedyskretnego przekazu, od którego adresaci dostaną… oświeconych wypieków na twarzach. Poznamy zwroty grzecznościowe, pozdrowienia i formuły, bez których żadna dama nie mogła się obyć w drugiej połowie XVIII stulecia. Uczestnicy stworzą własny tekst lub list zgodny z realiami epoki. 

Wydarzenie jest częścią programu Edukacja do Kultury. Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska. 

 

23-25 listopada 2023 (czwartek-sobota)

III otwarty kurs gry na carillonie oraz aranżowania na carillony automatyczne

 • Miejsce: Akademia Muzyczna w Gdańsku, ul. Łąkowa 1-2
 • Miejsce 2: Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Wielkie Młyny 10
 • Miejsce 3: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Ceny: wstęp wolny
 • Rejestracja: do 15 listopada 2023 / m.kazmierczak@amuz.gda.pl, decyduje kolejność zgłoszeń – ilość miejsc ograniczona
 • Prowadzący: Gert Oldenbeuving (Zutphen, Niderlandy), Richard de Waardt (Rotterdam, Niderlandy), Monika Kaźmierczak (Gdańsk)

Kurs jest skierowany do osób czytających nuty i umiejących grać przynajmniej na jednym instrumencie. Tym razem, oprócz gry na carillonie dla bardziej i mniej zaawansowanych (zajęcia z Gertem Oldenbeuvingiem i Moniką Kaźmierczak), planujemy skupić się na aranżowaniu muzyki na carillony automatyczne. Zorganizujemy "minikonkurs" wśród uczestników na najlepszą aranżację melodii Roty, którą potem zainstalujemy na ratuszowym carillonie (zastępując aktualną aranżację). Zajęcia poprowadzi Richard de Waardt z Rotterdamu, od lat przygotowujący tego rodzaju aranżacje dla ludwisarni Eijsbouts z Niderlandów.

Po kursie planowany jest konkurs kompozytorski na krótki utwór, który po rozstrzygnięciu również zainstalujemy na ratuszowym carillonie. Zajęcia będą się odbywały na gdańskich carillonach (wieża kościoła św. Katarzyny, wieża Ratusza Głównego Miasta), carillonie elektronicznym Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w pracowni kompozytorskiej im. Eugeniusza Głowskiego w Akademii Muzycznej. Uczestnicy wezmą również udział w cotygodniowych koncertach carillonowych.

25 listopada o godz. 16.30 odbędzie się również spotkanie i koncert w 25. rocznicę pierwszego powojennego koncertu carillonowego. Zagrają go: Gert Oldenbeuving, Monika Kaźmierczak i Wojciech Lauer.

Program kursów znajduje się na stronie Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

25 listopada 2023 (sobota), godz. 16.30-17.50

Spotkanie i koncert z okazji 25. rocznicy pierwszego powojennego koncertu carillonowego w Gdańsku

 • Miejsce: Muzeum Nauki Gdańskiej, poddasze, ul. Wielkie Młyny 10
 • Ceny: wstęp wolny
 • Ilość miejsc: 50
 • Transmisja online koncertu: FB Carillony gdańskie

Spotkanie wspominkowe z Gertem Oldenbeuvingiem, wykonawcą pierwszego koncertu carillonowego 28 listopada w 1998 r. z wieży kościoła św. Katarzyny. Udział weźmie również Grzegorz Szychliński, wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Carillonistów i Danuta Popinigis – muzykolożka, znawczyni historii gdańskich carillonów.

Rocznicowy koncert, w którym częściowo zostanie zagrany ten sam repertuar co 25 lat temu wykonają Gert Oldenbeuving, Monika Kaźmierczyk i Wojciech Lauer. Spotkanie wspominkowe zacznie się o 16.30 w Muzeum Nauki Gdańskiej na poddaszu, zaś ok. 17.00 się zabrzmią pierwsze dzwony rocznicowego koncertu.

Zachęcamy mieszkańców, aby podczas spaceru w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego przystanęli przy kościele św. Katarzyny i wysłuchali koncertu. Transmisja koncertu (bez spotkania) online na facebookowym profilu carillonów  gdańskich.  

 

30 listopada 2023 (czwartek), godz. 17.00 

Akademia Bursztynu. Spotkanie z Tomaszem Ołdziejewskim - Człowiekiem z bursztynu 

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu / poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16 
 • Wejście: ul. Wielkie Młyny 16 
 • Ceny: wstęp wolny 

Podczas spotkania Tomasz Ołdziejewski opowie o swojej pracy, poszukiwaniach bursztynu i tworzeniu dzieł uznawanych na całym świecie. Będzie to również okazja do kupienia książki „Człowiek z bursztynu” i uzyskania autografu.

Tomasz Ołdziejewski – bursztynnik, zdobywca dwóch rekordów Guinnesa w rzeźbie z bursztynu, współautor (z Sylwią Winnik) książki ,,Człowiek z bursztynu”, jeden z głównych bohaterów programu „Złoto Bałtyku”, który w 2023 r. doczekał się już 5. sezonu. W Muzeum Bursztynu jest prezentowana ,,Arka Przymierza”, którą wykonał przy udziale Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak. Arka została wykonana według przekazów z Księgi Wyjścia ze złoconego drewna akacjowego, srebra i bursztynu bałtyckiego, waży 240 kg. 

Załączniki