Lelewicz foto

Alicja Bittner

Wokół odbudowy Gdańska - Jak powstało Trójmiasto? Spotkanie już czwartek, 9 listopada o godz. 17.00

Jak powstało Trójmiasto i jak je… zaprojektowano? Podczas trzeciego ze spotkań z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska” porozmawiamy o początkach pomorskiej metropolii.  Gościem będzie dr Barbara Bańkowska, która wygłosi wykład „Jak powstało Trójmiasto? Rola urbanistów w tworzeniu Zespołu GD w latach 1945-1949"

Spotkanie odbędzie się  9 listopada (czwartek), godz. 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta.

Wstęp wolny.

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Współorganizatorem spotkania jest Biuro Architekta Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Barbara Bańkowska - urodzona 19 marca 1934 w Warszawie), architekt–urbanista. Od 1978 generalna projektantka aglomeracji i województwa w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Gdańsku. Jej głównym zadaniem było opracowanie Centralnego Pasma Usługowego aglomeracji gdańskiej, obejmującego pasmo zawarte między śródmieściami Gdańska i Gdyni, oraz sporządzenie makiety metodycznej Gdańskiego Regionu Zurbanizowanego. Współautorka raportu Towarzystwa Urbanistów Polskich na temat „Ładu przestrzennego w Polsce”. Autorka wielu artykułów publikowanych w periodykach fachowych oraz prac Urbanistyka i ja (2012), Od polis do metropolis: eseje urbanistyczne (2021), współautorka Sto lat planowania przestrzeni polskich miast (1910-2010), (razem z Maciejem Nowakowskim, 2013), Ekoregion Zalewu Wiślanego (razem z Tomaszem Parteką, 1995).