Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

KRISTALLNACHT DO INTERNETU 31-01

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:13

Zahor! 85 rocznica gdańskiej Kristallnacht

W niedzielę, 12 listopada o godz. 17.00, w Nowej Synagodze w Gdańsku rozpoczną się uroczystości w 85. rocznicę gdańskiej Kristallnacht. Udział w wydarzeniu wezmą: Cornelia Pieper, Konsul Generalna RFN w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku oraz Waldemar Ossowski dyrektor Muzeum Gdańska. Wstęp na wydarzenie jest wolny.  

11 i 12 listopada 1938 roku w Gdańsku, kilka dni po nocy kryształowej w III Rzeszy, niemieccy naziści brutalnie zaatakowali swych żydowskich sąsiadów. W 85. rocznicę wydarzeń na terenie dawnego Wolnego Miasta Gdańska wrócimy do tych wydarzeń upamiętniając muzyką, obrazem, literaturą oraz wspólną modlitwą i zapaleniem świec pamięci.   

Podczas uroczystości wystąpią trójmiejscy artyści, którzy zaprezentują fragmenty książki „Podróżny” Urlicha Aleksandra Boschwitza, a także dzieci z Gdańskich Domów dla Dzieci, które przygotowały instalację artystyczną. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele samorządu terytorialnego, przedstawiciele świata kultury oraz społeczność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Zahor! 85 rocznica gdańskiej Kristallnacht 

12 listopada (niedziela), godz. 17.00-18.00 

Miejsce: Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7  

Dofinansowano ze środków Muzeum Gdańska, Unii Europejskiej, Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku. Uroczystość wpisuje się w projekt MultiMemo Remembering for Social Justice, realizowanego w ramach programu CERV Unii Europejskiej. Wyrażone Poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej.