Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Bursztynowa Arka Przymierza, fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:51

Spotkanie z Tomaszem Ołdziejewskim i Arturem Szyngwelskim w Muzeum Bursztynu

Gośćmi nadchodzącego, dziesiątego spotkania Akademii Bursztynu będzie dwóch jubilerów i bursztynników, z znanych z telewizyjnego programu „Złoto Bałtyku”. Artyści opowiedzą o swoich pasjach, przygodach podczas połowu bursztynu, codziennej pracy oraz przedpremierowo zaprezentują najnowsze wyroby i zdradzą bursztynowe plany na przyszłość. Już 30 listopada uczestnicy spotkania będą mogli otrzymać autograf na książce „Człowiek z Bursztynu”.

– Przedostatnie w tym roku spotkanie Akademii Bursztynu uświetnią dwaj znani jubilerzy. Tomasza Ołdziejewskiego znamy nie tylko od strony zawodowej i medialnej, tj. ciekawych realizacji, czy też samodzielnego ustanowienia aż dwóch Rekordów Guinnessa w kategorii wyrobów z bursztynu, które można było śledzić w ramach popularnego na całym świecie programu Złoto Bałtyku. Od lat Tomek współpracuje z Arturem Szyngwelskim i Emilią Łuźniak, z którymi między innymi wspólnie wykonał prezentowaną obecnie w Muzeum Bursztynu w Gdańsku bursztynową Arkę Przymierza – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu. – Tomek i Artur są niezwykle sympatyczni i otwarci na innych ludzi, którzy do życia i pracy podchodzą dystansem oraz humorem. I właśnie takie też będzie nadchodzące spotkanie.

Rozmowa z Tomaszem Ołdziejewskim i Arturem Szyngwelskim będzie miało formę otwartej, pełnej humoru i anegdot rozmowy, np. o roli i znaczeniu motocykli w połowie bursztynu. W dowolnym momencie każdy z uczestników będzie mógł zadać pytanie, a na koniec zobaczyć na własne oczy ciekawe projekty i dowiedzieć się kiedy i przy jakiej okazji ponownie będzie można spotkać bohaterów w Muzeum Gdańska oraz na ekranach telewizora.  

Książkę Sylwii Winnik i Tomasza Ołdziejewskiego zatytułowaną „Człowiek z Bursztynu” będzie można tego dnia wziąć ze sobą w celu uzyskania autografu, albo na miejscu zakupić w sklepie Muzeum Bursztynu w cenie 44,90 złotych.

Termin ostatniej Akademii Bursztynu w 2023 roku przypada w czwartek, 14 grudnia. O godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy czasowej poświęconej 30-leciu działalności firmy jubilerskiej S&A oraz jej prezesa, bursztynnika Adama Pstrągowskiego.  

Akademia Bursztynu. Spotkanie 10: Tomasz Ołdziejewski - Człowiek z bursztynu 

  • Kiedy: 30 listopada 2023 (czwartek), godz. 17.00
  • Miejsce: Muzeum Bursztynu / poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16 
  • Wejście: ul. Wielkie Młyny 16 
  • Ceny biletów: wstęp wolny 

Tomasz Ołdziejewski – bursztynnik, zdobywca dwóch rekordów Guinnesa w rzeźbie z bursztynu, współautor (z Sylwią Winnik) książki ,,Człowiek z bursztynu”, jeden z głównych bohaterów programu „Złoto Bałtyku”, który w 2023 r. doczekał się już 5. sezonu. W Muzeum Bursztynu jest prezentowana ,,Arka Przymierza”, którą wykonał przy udziale Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak. Arka została wykonana według przekazów z Księgi Wyjścia ze złoconego drewna akacjowego, srebra i bursztynu bałtyckiego, waży 240 kg. 

Artur Szyngwelski – gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie.