Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Olga Boznańska portret Ireny małe
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:36

Grudzień w Muzeum Gdańska - kolorowo, świątecznie i z dobrą książką

Zanim nastaną Święta Bożego Narodzenia i czas spędzany z rodziną oraz najbliższymi, to w ostatni miesiąc roku zapraszamy na spotkania w Muzeum. Odbędą się wernisaże trzech wystaw czasowych, promocje książek, weekendowe warsztaty rodzinne i koncerty, które wprowadzą w świąteczny nastrój.

 

Książki na prezent

Trwa świąteczna promocja na wydawnictwa Muzeum Gdańska. Wyprzedaż książek o Gdańsku w oddziałach Muzeum i sklepie online zakończy się 31 stycznia 2024 roku. Upusty sięgają prawie 60%.

Sklep Muzeum Bursztynu również oferuje rabat 10% na cały nieprzeceniony asortyment. Promocja obowiązuje do 23 grudnia.

 

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

2, 9, 16 grudnia (soboty), godz. 10.30

„Rodzinna Akademia Sztuk” czyli weź to na RAS. Weekendowe warsztaty artystyczne

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta (sala edukacyjna), ul. Długa 46/47

Ceny biletów: 30 złotych za warsztat, niezależnie od wieku uczestnika. Dostępne online i w kasie Ratusza Głównego Miasta

Przy zakupie karnetu na wszystkie 32 zajęcia w cenie 640 zł, oszczędzasz aż 320 złotych

Zapraszamy dorosłych i dzieci do udziału w rodzinnych warsztatach artystycznych. Będziemy wspólnie uczyć się różnych technik plastycznych i rzemieślniczych, a inspiracją zawsze będzie nasze miasto, jego dzieje, dziedzictwo kulturowe i otaczająca nas architektura.

Liczba miejsc ograniczona do 20 uczestników.

Masz pytania? Napisz na edukacja@muzeumgdansk.pl

2-3 grudnia, godz. 12.00- 17.00

„Zbrojownia dla młodych podróżników” – rodzinne spotkania i warsztaty

Wielka Zbrojownia, wejście od ul. Tkackiej, sala warsztatowa (przejście przez Misiową Bramę :) 

Wstęp wolny.

Zapraszamy na spotkania skierowane do najmłodszych gdańszczan i gdańszczanek oraz ich rodzin. W sobotę i niedzielę, w godzinach 12:00-17:00  przyjdźcie do Wielkiej Zbrojowni przy Targu Węglowym na warsztaty pt. „Zbrojownia dla młodych podróżników”. Edukatorzy i animatorzy z Muzeum przygotowali zajęcia, konkursy i atrakcje w oparciu o ilustrowany przewodnik „Gdańsk dla młodych podróżników”. To świetna okazja, aby poznać ciekawostki i historie o Gdańsku i wspólnie spędzić czas.

W programie:

  • Godziny: 13:30 i 15:30 zajęcia edukacyjne „Czy zbroje są w Zbrojowni?”
  • po każdych zajęciach quiz dla dzieci z nagrodami
  • stoisko z książkami dla dzieci wydanymi przez Muzeum m.in. „Gdańsk dla młodych podróżników”, grą terenową w odsłonie świątecznej itp.
  • kącik plastyczny, kolorowanki muzealne
  • czytanie fragmentów książki „Gdańsk dla młodych podróżników” przez animatorów

2 grudnia (sobota), godz. 16.00 

Wernisaż wystawy „Olga Boznańska”.

Malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47

Ceny biletów: wstęp wolny (wernisaż), po wernisażu 23 zł normalny; 16 zł ulgowy, 60 zł rodzinny

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 dzieł artystki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Będą to przede wszystkim portrety malowane w różnych okresach jej twórczości. Obok przejmujących autoportretów na ekspozycji pojawią się wizerunki bliskich artystce osób oraz portrety dzieci. Będzie można również zobaczyć martwe natury, kwiaty, widoki wnętrz i oglądane zazwyczaj przez okno pracowni pejzaże, które są niezwykle wyrafinowanymi, ale również odważnymi malarsko popisami kolorystycznymi artystki.

Uzupełnieniem będą pamiątki po Oldze Boznańskiej związane z jej pracownią malarską: palety, pędzle oraz wciąż nadające się do pracy i niezaschnięte farby w tubkach.

Olga Boznańska - ur. 1865, zm. 1940. Jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie. Tam też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę kontynuowała w Monachium. Od 1898 r. tworzyła w Paryżu.

2 grudnia (sobota) 18.00 – 20.00

Adwentowe pieśni z wież

18.00 – wieża kościoła św. Katarzyny

19.00 – Zespół Przedbramia (Targ Węglowy)

20.00 – wieża Ratusza Głównego Miasta

W sobotę, 2 grudnia od godz. 18.00 do 20.00, będzie można wysłuchać pieśni, które rozbrzmiewały w Gdańsku już w XVIII wieku z wież gdańskich kościołów. W wieczór poprzedzający pierwszą wigilię Adwentu rozlegały się melodie protestanckich chorałów wykonywane co godzinę przez trębaczy. Koncertowanie rozpoczynano o godzinie siódmej lub ósmej wieczorem. Kiedy odtrąbiono chorały na jednej z wież, odzywał się carillon. W następnych godzinach grano z wież kolejnych kościołów.

Koncerty odgrywane współcześnie przyczyniają się do popularyzacji tej jedynej, możliwej tylko w Gdańsku, kooperacji carillonu i instrumentów dętych oraz kontynuacji wielowiekowej tradycji. Repertuar, który będzie wykonywany podczas koncertów to historycznie chorały protestanckie oraz polskie pieśni adwentowe.

Wykonawcy:

Monika Kaźmierczak – carillon, Zespół Tubicinatores Gedanenses: Paweł Hulisz, Filip Pysz, Piotr Kowalkowski – trąbki, Adam Wiśniewski – puzon, Paweł Szewczyk – bęben

3 i 17 grudnia (niedziela), godz. 12.00 – 15.00

Warsztaty dla dorosłych „Muzeum dla zestresowanych”

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety

Koszt uczestnictwa: 30 złotych od uczestnika za spotkanie. Bilety dostępne w kasie Ratusza Głównego Miasta.

Wymagane wcześniejsze zapisy, liczba miejsc ograniczona: edukacja@muzeumgdansk.pl lub sms 512 - 418 – 745

Nasze działania skierowane są do osób dorosłych, pracujących zawodowo, prowadzących aktywny tryb życia oraz osób wysoko wrażliwych i reaktywnych, które przetwarzają informacje sensoryczne intensywniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Nasi odbiorcy to osoby, które czują się przeciążone codziennym tempem czy trybem życia, mają nieustępujące poczucie przemęczenia, przeciążenie codziennymi obowiązkami i zmaganiami, przebodźcowane. Właśnie takim adresatom dedykujemy zupełnie nowy wymiar obcowania ze sztuką, czasem i muzealną przestrzenią.

5 grudnia (wtorek), godz. 17.00

Wykład z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa

dr Danuta Drywa „Więźniowie podobozu KL Stutthof Burggraben (Kokoszki)”

Miejsce: Pozytywna Szkoła Podstawowa, ul. Azaliowa 13, Gdańsk Kokoszki

Wstęp wolny.

W czasie II wojny światowej na terenie dzisiejszej dzielnicy Kokoszki funkcjonował obóz jeniecki Stalag XX A Burggraben, w którym przebywali jeńcy z takich krajów jak Wielka Brytania, Francja czy Łotwa. 13 września 1944 r. na jego terenie otwarto podobóz KL Stutthof. Mieszkający w dawnych jenieckich barakach więźniowie codziennie dojeżdżali do pracy w stoczni. Nieliczne pamiątki i dokumenty związane z funkcjonowaniem obozu przechowywane są obecnie w zbiorach Muzeum Stutthof w Sztutowie. Dzięki nim możliwe jest prześledzenie losów więźniów tego obozu. O tragicznych dziejach podobozu w Kokoszkach i jego więźniów opowie dr Danuta Drywa z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

7 grudnia (czwartek), godz. 17.00

Spotkanie z cyklu: Wokół odbudowy Gdańska. Promocja książki „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej” Błażeja Ciarkowskiego

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp wolny.

Książka Ciarkowskiego to niezwykle ciekawa próba uchwycenia fenomenu architektury PRL, na który miały wpływ zniszczenia wojenne kraju, doktryna socrealizmu, centralne zarządzanie gospodarką oraz prądy płynące z Zachodu. Autor zebrał wiele informacji dzięki rozmowom z architektami, także gdańskimi, co niezwykle uatrakcyjnia narracje. Po napisaną, wartkim, żywym językiem książkę, mogą sięgnąć nie tylko miłośnicy architektury, ale także wszyscy zainteresowani minioną epoką. 

8 grudnia (piątek) godz. 17.00

Wernisaż wystawy: „Anatomia książki. Projekty Eurydyki Kata i studia re:design”

Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Ceny biletów: Wernisaż wstęp wolny, po wernisażu: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny: 2-8 osób)

Jak dopasować projekt do specyfikacji, jaki papier wybrać i co może zrobić projektant, by każda książka trzymana w naszych rękach była wyjątkowa? Wystawa prezentuje ponad 30 publikacji zaprojektowanych przez Eurydykę Kata, Rafała Szczawińskiego i studio re:design we współpracy z instytucjami i klientami z całej Polski. Wśród pozycji, z których wiele nagrodzono w prestiżowych konkursach, znajdują się książki historyczne, filozoficzne, kucharskie, albumy oraz literatura piękna. Wystawa przybliży również niedostrzegany zazwyczaj przez czytelników wątek pracy projektanta.

Prezentacja książek jest częścią projektu badawczego, którego celem jest udzielenie odpowiedzi, jak duży wpływ na odbiór książki mają poszczególne elementy projektu graficznego. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety!

Wystawa potrwa do niedzieli, 21 stycznia 2024 roku.

Eurydyka Kata - projektantka graficzna i wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wraz z Rafałem Szczawińskim prowadzi studio re:design. Interesuje ją, w jaki sposób techniczne elementy projektowania, np. wybór kroju pisma, proporcje strony, a także decyzje edytorskie dotyczące papieru, oprawy i uszlachetnień druku przekładają się ostatecznie na książkę-przedmiot, której forma współgra z treścią.

9 grudnia (sobota), godz. 10:30-13:30

Spotkanie z cyklu „Kobieta oświecona”: Koń na biegunach

Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Ceny biletów: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny: 2-8 osób)

Ilość miejsc: inscenizacje i wykład – bez limitu, warsztaty – rezerwacja

Rezerwacja miejsc na warsztaty: edukacja@muzeumgdansk.pl

Ostatnie ze spotkań z cyklu „Kobieta Oświecona”. Składa się z inscenizacji historycznej, prelekcji popularnonaukowej oraz warsztatów.

Prelekcja popularnonaukowa: Koń na drewnianym kopycie

Zabawki kształtują nasze postrzeganie świata od lat najmłodszych. Kodują funkcje społeczne, uczą zachowań. Przydzielane podczas zabaw role utrwalały podział zadań między płciami. Istniał arbitralny podział na zabawy dla chłopców i dziewczynek. Jak wykonywano zabawki i czy nadal możemy je spotkać w dziecięcym asortymencie? Przedstawiona zostanie analiza zachowanych obiektów muzealnych i ich funkcje w epoce oraz metody recyklingu starych zabawek. Omówione będą metody i problemy współczesnej rekonstrukcji zabawek z osiemnastego stulecia.

Warsztat tematyczny (na zapisy):

Wiecie jak bawiono się w osiemnastowiecznym Gdańsku i zapewniano sobie rozrywkę podczas spotkań towarzyskich? Okazuje się, że nie tylko w ciuciubabkę. Uczestnicy dowiedzą się, czy każdy „śmieszek” jest zabawny, kto ucieka przed „derkaczem” i jak może być niebezpieczna „gra zamysłów”. Okaże się, że  atrakcyjność gier nie zmalała do dziś i nadal mogą być elementem zabaw i integracji. Na koniec każdy otrzyma zestaw instrukcji do gier z epoki.

9 grudnia (sobota) godz. 13.00

Promocja katalogu wystawy „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”

Miejsce: Dwór Artusa, Sień Gdańska

Wstęp wolny.

Zapraszamy na promocję katalogu wystawy prezentowanej latem 2023 r. w Muzeum Gdańska, która poświęcona była interpretacji postaw charakterystycznych dla XIX stulecia poprzez lokalną sztukę. Pokazywane dzieła nie tylko udowodniły, że malarstwo gdańskie dobrze oddawało realia epoki i obowiązujące wówczas trendy, ale też wykazały wiele wspólnego między XIX wiekiem, a obecnymi czasami. Czy to dziewiętnaste stulecie było tak nowoczesne? A może to my jesteśmy romantyczni?

Katalog wystawy zawiera teksty (w języku polskim i angielskim) oraz dzieła prezentowane na wystawie. Publikacja zawiera ponad 70 obrazów oraz grafiki i rysunki. Jest podzielona na kilka sekcji tematycznych prezentujących XIX-wieczne motywy w sztuce, które artyści przenosili na rodzimy grunt. Na kartach książki znajdują się m.in. portrety mieszkańców, ulice i budynki dawnego Gdańska, podmiejskie krajobrazy, sceny z życia mieszkańców oraz widoki z podróży.

Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 79 zł.

Po spotkaniu zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Malarstwa w Dworze Artusa.

14 grudnia (czwartek), godz. 17.00

Akademia bursztynu. Wernisaż wystawy „30-lecie S&A Adama Pstrągowskiego”

Miejsce: Muzeum Bursztynu / Sala wystaw czasowych, ul. Wielkie Młyny 16

Ceny: wernisaż – wstęp wolny, ceny biletów (z wystawą stałą): 32 zł normalny, 23 zł ulgowy, 80 zł rodzinny

14 grudnia 2022 r. minęło 30 lat od zarejestrowania S&A - największej firmy bursztynniczej w Polsce, zatrudniającej wielu znakomitych projektantów. Ich wyroby zdobyły wiele nagród w prestiżowych konkursach i zostały przekazane w darze do zbiorów Muzeum Bursztynu. Właściciel i twórca marki - Adam Pstrągowski został wyróżniony tytułem ,,Bursztynnik Roku 2003” przyznawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Firma współpracuje z kreatorami mody, bierze udział w pokazach, konkursach i międzynarodowych prezentacjach biżuterii.

Wystawę można oglądać do 26 maja 2024 r.

26 grudnia (wtorek), godz. 13.00 – 13.40

Świąteczny koncert carillonowy

Wieża Ratusza Głównego Miasta

-------------------

Plik tekstowy z harmonogramem w załączniku. 

Załączniki