Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Katalog Miasto Romantyków, mat  Muzeum Gdańska   (1)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:52

Czy to będzie najpiękniejsza książka 2024 roku? Wkrótce prezentacja

Muzeum Gdańska wydało katalog wystawy czasowej „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”. Spotkanie z autorkami albumu odbędzie w sobotę, 9 grudnia, o godz. 13.00 w Dworze Artusa. Pozycja będzie dostępna tego dnia w promocyjnej cenie 79 złotych.  

– Każdego roku przygotowujemy do kilkunastu ciekawych książek o historii Gdańska, którym ostateczny kształt nadają wiodący trójmiejscy projektanci. Ta współpraca przynosi efekty. Czytelnik otrzymuje książkę, która jest atrakcyjna pod względem treści i szaty graficznej – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. –  Przygotowanie katalogu malarstwa gdańskiego z okresu XIX wieku pochłonęło nas niemalże bez reszty. Od początku kładliśmy nacisk, by ta pozycja cieszyła oczy i umysły czytelników w każdym najmniejszym detalu. W tej kwestii nie poszliśmy na najmniejszy kompromis. Dlatego też katalog ukazuje się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że „Miasto Romantyków” zagości wkrótce w domach miłośniczek i miłośników sztuki w całej Polsce oraz stanie się ciekawym i oryginalnym prezentem.      

Tematyka i tytuł „Miasto Romantyków” nawiązuje do wystawy czasowej udostępnionej latem 2023 roku w Muzeum Gdańska. Głównym celem kilkudziesięciu zaprezentowanych dzieł było ukazanie oraz zachęcenie widzów do interpretacji charakterystycznych postaw i poglądów gdańskich artystów okresu XIX wieku, które ci wyrażali poprzez sztukę. W efekcie okazywało się, że malarstwo gdańskie dobrze oddawało realia tej epoki i obowiązujące wówczas w Europie i na Świecie trendy. Co ciekawe wyrażane przez malarzy poglądy, np. w kwestii ochrony środowiska naturalnego i kulturowego aktualne są także w obecnych czasach.

Podczas nadchodzącego spotkania kuratorki wystawy i współautorki katalogu: Dorota Powirska i Izabela Jastrzembska–Olkowska, zaprezentują książkę, opowiedzą o odbiorze wystawy i podyskutują z uczestnikami o tym czy dziewiętnaste stulecie było tak nowoczesne, czy może to my jesteśmy romantyczni? Po spotkaniu uczestnicy będą mogli wziąć udział w nieodpłatnym oprowadzaniu po Galerii Malarstwa w Dworze Artusa. 

Liczący 180 stron katalog wystawy zawiera teksty w języku polskim i angielskim przygotowane przez Izabelę Jastrzembską–Olkowską, Martę Krzyżowską i Dorotę Powirską. Przedstawia ponad 70 obrazów, grafik i rysunków. Publikacja jest podzielona na kilka sekcji tematycznych. Każda przybliża XIX-wieczne motywy w sztuce. Na kartach książki znajdują się m.in. portrety mieszkańców, ulice i budynki dawnego Gdańska, podmiejskie krajobrazy, sceny z życia mieszkańców oraz widoki z podróży.

Katalog zaprojektowało gdyńskie studio re:design, czyli Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński. Dwa z ich projektów niedawno nagrodzone w konkursie Muzealna Książka Roku 2023, którego organizatorem był Narodowy Instytut Muzeów. Jedną z tych pozycji był nagrodzony raport z 50-lecia działalności Muzeum Gdańska. Publikacja niedawno została dostrzeżona i nagrodzona za granicą. Sprawozdanie otrzymało Award of Excellence 2023 w kategorii „projekt graficzny” w prestiżowym amerykańskim konkursie Communication Arts.  

Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 79 zł. Pozycję będzie można zakupić wkrótce poprzez sklep internetowy Muzeum Gdańska oraz w oddziałach Muzeum. Cena regularna wynosi 89 zł i nie obejmuje kosztów dostawy. Do sprzedaży trafi łącznie 350 sztuk.

Miasto Romantyków. Promocja katalogu

  • Kiedy: 9 grudnia 2023 (sobota), godz. 13.00-14.30
  • Gdzie: Dwór Artusa, Sień Gdańska, Długi Targ 43/44
  • Wstęp: wolny, publikacja odpłatna
  • Ceny: 79 zł / cena promocyjna podczas spotkania; 89 zł / cena regularna

Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku, Gdańsk 2023, s.180, ISBN 978-83-967183-8-9.