Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika wystawy czysta matredesign MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:08

Jak zaprojektować dobrą książkę? Nowa wystawa czasowa w Domu Uphagena

W Domu Uphagena zaprezentowano niecodzienną tematykę, przygotowaną we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na wystawie zobaczymy… książki i ich projekty, które powstały w przeciągu ostatnich kilku lat. Wystawa czasowa, połączona z projektem badawczym potrwa do 24 stycznia 2024 roku.

– Chyba jeszcze nigdy w historii polskiego muzealnictwa nie podjęto się zaprezentowania zagadnień związanych z projektowaniem książek. Wystawa „Anatomia książki” to autorski projekt wystawienniczy i badawczy Eurydyki Katy oraz studia re:design, z którymi Muzeum Gdańska współpracuje na wielu polach, m.in. przy wydawaniu albumów, katalogów i publikacji naukowych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To właśnie wiele z ich projektów wykonanych dla nas zostało dostrzeżonych i nagrodzonych w różnych konkursach, a także przygotowali wydany w tym miesiącu katalog malarstwa gdańskiego zatytułowany „Miasto romantyków”.

Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 30 publikacji zaprojektowanych przez Eurydykę Kata, Rafała Szczawińskiego i studio re:design we współpracy z instytucjami i klientami z całej Polski. Wśród pozycji, z których wiele nagrodzono w prestiżowych konkursach, znajdują się książki historyczne, filozoficzne, kucharskie, albumy oraz literatura piękna.

– Wystawa ma przede wszystkim przybliżyć widzowi niedostrzegany zazwyczaj przez czytelników wątek pracy projektanta. Za każdym razem zadajemy sobie pytania, np. jak dopasować projekt do oczekiwań klienta, jaki papier i oprawę wybrać oraz co możemy zrobić, by za każdym razem efekt naszej pracy był dobrze zaprojektowanym przedmiotem, którego forma współgra z treścią – mówi Eurydyka Kata. – Dlatego nie tylko pokazujemy książki, ale zapraszamy widzów do aktywnego udziału i wyrażenia swojej opinii. Co w wyglądzie książki cenimy najbardziej? Czy podobają nam się te oszczędne w formie, czy może lubimy kiedy są bogato zdobione? A może dużo ważniejsze są inne aspekty, które zaprezentowaliśmy na salach wystawowych Domu Uphagena?   

Odpowiedzi widzów zostaną wykorzystane w przygotowywanym przez Eurydykę Kata projekcie badawczym, który obecnie realizuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa w Domu Uphagena potrwa do środy, 24 stycznia 2024 roku. Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Anatomia książki. Wystawa czasowa

  • Kiedy: 9 grudnia 2023 – 24 stycznia 2024
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: muzeumgdansk.pl
  • Nieczynne: poniedziałki, wtorki

Eurydyka Kata - projektantka graficzna i wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wraz z Rafałem Szczawińskim prowadzi studio re:design. Interesuje ją, w jaki sposób techniczne elementy projektowania, np. wybór kroju pisma, proporcje strony, a także decyzje edytorskie dotyczące papieru, oprawy i uszlachetnień druku przekładają się ostatecznie na książkę-przedmiot, której forma współgra z treścią.