Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Bransoletka złożona z plecionych w poprzek ze stalowych drucików - kokonów zamkniętych okrągłymi, płaskimi płytkami przeźroczystego bursztynu połączonych drucikiem z zapięciem w formie bursztynowego walca. Bursztyn w kolorze miodowym.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:37

30 lat bursztynowego wzornictwa. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Bursztynu

Z okazji 30-lecia działalności pomorskiej firmy jubilerskiej S&A Jewellery Design w Muzeum Bursztynu zaprezentowana zostanie nowa wystawa czasowa. O współczesnej historii bursztynu bałtyckiego w kontekście regionu, kraju i Świata opowie ponad setka wyrobów jubilerskich, za którymi stoją znani projektanci. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 do 20 maja 2024 roku. Wernisaż odbędzie się jutro o godz. 17.00. 

– Muzeum Bursztynu powstało z inicjatywy środowiska bursztynników nie tylko po to by pokazywać piękne przedmioty dawnych mistrzów. W dzisiejszych czasach też dzieją się rzeczy warte odnotowania i pokazania w Światowej Stolicy Bursztynu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Z okazji jubileuszu 30-lecia S&A Jewellery Design postanowiliśmy przypomnieć i pokazać historie ich najważniejszych projektów. To nie tylko piękna biżuteria, za którą stoją rozpoznawalni dziś projektanci. Wystawa daje wgląd w takie zagadnienia jak zmiana trendów w dizajnie, czy samej produkcji biżuterii przez ostatnie trzy dekady, które przyniosły całej branży wiele zmian. 

Według danych na Pomorzu działa około 2 tysięcy firm trudniących się produkcją biżuterii z bursztynem bałtyckim. Pracuje w nich około 20 tysięcy osób. Ze wszystkich podmiotów największą i najbardziej znaną jest S&A Jewellery Design, która ma swoje przedstawicielstwa na wszystkich kontynentach. Na przestrzeni lat z producentem współpracowali m.in. Marta Hryc, Daria Jankowiak, Małgorzata Szewczyk, prof. Sławomir Fijałkowski, Krzysztof Bondaruk, Cyprian Chorociej, Piotr Frankowski, Ireneusz Glaza oraz Rafał Jankowski.

Na wystawie zaprezentowane zostanie ponad 100 projektów, z których wiele zostało nagrodzonych w krajowych i międzynarodowych konkursach jubilerskich. Choć jednymi z najbardziej znanych projektów S&A są wisior i spinki podarowane księżnej Kate i księciu Williamowi, to firma na koncie wiele wyrobów, których odbiorcami były koronowane głowy i osoby rozpoznawalne na całym świecie. Jednym z najefektowniejszych projektów jest zdobiona 1832 kamieniami jubilerskimi Korona dla Miss Polonia. Nowsze projekty zawierają również przesłania nawiązujące do aktualnych tematów społecznych, np. odniesienia do zmian klimatycznych widoczne są wisiorach „Sounds of Amber”. Autorem obu wspomnianych projektów jest mistrz jubilerstwa Piotr Frankowski.

Wystawę czasową można zobaczyć w Muzeum Bursztynu do poniedziałku, 20 maja 2024 roku. Ceny biletów i godziny otwarcia dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w ramach spotkań z cyklu Akademia Bursztynu w dniu 14 grudnia (czwartek), o godz. 17.00. Wstęp jest wolny.  

30-lecie S&A Jewellery Design. Wystawa czasowa w Muzeum Bursztynu

  • Kiedy: 15 grudnia 2023 – 20 maja 2024
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 10
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: muzeumgdansk.pl
  • Wernisaż: 14 grudnia 2023 (czwartek), godz. 17.00 / wstęp wolny