Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

DJI 248 Gdańsk fot Dariusz Kula Images 1920
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:30

Akcja Zima 2024. Program Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Zima”. Międzysemestralna pauza spędzona wśród gdańskich zabytków, może być inspirującym i ciekawym przeżyciem. Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również do mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta.

Można Gdańsk zobaczyć, ale można i POZNAĆ, a wybór należy do WAS! Z nami poznasz nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, pokazujemy też dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze.

Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać od poniedziałku do piątku, począwszy od 29 stycznia 2024 do 11 lutego 2024 roku, w godzinach 10.15-15.00. Wymagana jest rejestracja telefoniczna lub mailowa:

 • +48 503 437 825
 • +48 789 449 683
 • +48 789 449 685
 • +48 512 418 745
 • edukacja@muzeumgdansk.pl

Koszt zajęć wynosi 10 zł od osoby. W przypadku grup zorganizowanych jeden opiekun na dziesięcioro podopiecznych jest zwolniony z opłat.  Pozostałe ulgi i zwolnienia z opłat reguluje Regulamin zwiedzania Muzeum Gdańska. Grupa niezorganizowana musi liczyć minimum 4 osoby.

SPACERY

Spacer „Arsenał dawnego Gdańska”

Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

 • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Fenomen Gdańska”

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

 • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Śladami gdańskiej Temidy”

W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.

 • Uwagi: Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
 • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

GRY TERENOWE

Gra terenowa „Kulinarna podróż po Gdańsku”

Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!

 • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Gra terenowa „Przygody pana van Wordena”

Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…

 • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”

Przeniesiecie się do czasów II Wolnego Miasta Gdańska. Był to twór polityczny powstały w wyniku traktatu wersalskiego, w ramach kompromisu między Niemcami, a II Rzeczpospolitą. Polacy musieli się konfrontować z coraz bardziej wrogimi nastrojami oraz antagonistycznymi władzami miasta. W tych trudnych warunkach, pomimo przeciwności losu, zdołali jednak stworzyć pulsującą życiem społeczność, gdzie pielęgnowano kulturę, sport, edukację oraz polską tożsamość. Jak ta społeczność wyglądała? Jak Polacy sobie radzili? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w grze, w której wcielicie się w rolę nowo przybyłego do miasta polskiego agenta.

POZNAJEMY NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI GDAŃSKA

Ratusz Głównego Miasta

Choć dokładna data powstania budowli nie jest znana, wiemy że początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. Niezwykły był splendor ratuszowych wnętrz. W ich upiększaniu w końcu XVI i na początku XVII wieku udział brali twórcy złotego wieku sztuki gdańskiej, tacy mistrzowie, jak: Izaak van den Block, Hans Vredeman de Vries, Willem van der Meer czy Anton Moeller.

 • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Dom Uphagena

Dom Uphagena jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania. W 1775 roku nabył ją Johann Uphagen i poddał gruntownej przebudowie. Jej efektem było wnętrze pełne przepychu i finezji. Po śmierci właściciela, kamienica przeszła w ręce kolejnych spadkobierców, jednak, na skutek testamentu, nie dokonano w niej żadnych zmian.  W 1911 roku utworzono tutaj muzeum, które działało do 1944 r. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To urzekające miejsce, które naprawdę warto zobaczyć i poznać!

 • Miejsce zbiórki: Sień Domu Uphagena (przy kasie), ul. Długa 12

Dwór Artusa

Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Jego początki sięgają średniowiecza. Obecnie to wyjątkowe wnętrze muzealne oglądamy jako częściową rekonstrukcję. Dotyczy to zarówno architektury jak i wyposażenia. Po wojnie do wnętrza Dworu Artusa wróciły zachowane oryginalne zabytki, a brakujące są zastępowane kopiami. Mają one dać wyobrażenie, jak wyglądało to wyjątkowe wnętrze w przeszłości.

 • Miejsce zbiórki: hol Dworu Artusa (przy kasie), Długi Targ 43/44

 

Szczegółowe informacje

 • Dla kogo: dla wszystkich!
 • Kiedy: od 29 stycznia do 11 lutego 2024 w godzinach 10.15-15.00
 • Czas trwania spotkania: 60- 90 minut.
 • Rejestracja telefoniczna: +48 503 437 825, +48 789 449 683, +48 789 449 685, +48 512 418 745
 • Rejestracja mailowa: edukacja@muzeumgdansk.pl
 • Cena: 10 zł / os.; opiekunowie grup zorganizowanych (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty