Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Marian Murman, Gdańsk Długie Pobrzeże, fajerwerki, lata 60 XX wieku, mat MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:54

Szczęśliwego Nowego... stycznia. Wydarzenia w Muzeum Gdańska

Z pierwszym stycznia wchodzisz jedynie w nowy rok podatkowy lub traktujesz tę zmianę jako okazję do wymiany kalendarza? Dyrekcja oraz pracownicy Muzeum Gdańska życzą Ci i tak szczęśliwego Nowego Roku. Zaś tym, którzy z historią Gdańska są "za pan brat", obfitującego w ciekawe wydarzenia stycznia. Część z tych marzeń na pewno spełnimy. Zobacz co będzie się działo... i do zobaczenia, jak zwykle, w Muzeum. 

Z góry uprzedzamy. W dniach 1, 2 i 6 stycznia oddziały Muzeum Gdańska będą nieczynne. Potem będzie już tylko ciekawiej:)

W programie tradycyjnie w weekendy koncerty carillonowe oraz cykl spotkań poświęcony wystawie czasowej "Modus Operandi", która przybliża historie związane z seryjnymi morderstwami popełnionymi przez Pawła Tuchlina, znanego szerzej pod milicyjnym pseudonimem "Skorpion".

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

6 stycznia, godz. 13.00- 13.40

Koncert carillonowy z okazji Święta Trzech Króli

Koncert carillonowy w wykonaniu Wojciecha Lauera. W repertuarze kolędy, kantaty i inne tradycyjne utwory związane z postaciami "Mędrców ze Wschodu". 

 

7 i 21 stycznia (niedziela), godz. 12.00 – 15.00

Warsztaty dla dorosłych „Muzeum dla zestresowanych”

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
 • Ceny: 30 złotych od uczestnika za spotkanie. Bilety dostępne w kasie Ratusza Głównego Miasta
 • Wymagane wcześniejsze zapisy
 • Liczba miejsc: ograniczona 
 • Kontakt: edukacja@muzeumgdansk.pl lub sms 512 418 745

Warsztaty skierowane są do osób dorosłych, pracujących zawodowo, prowadzących aktywny tryb życia oraz osób wysoko wrażliwych i reaktywnych, które przetwarzają informacje sensoryczne intensywniej niż osoby o przeciętnej wrażliwości. Nasi odbiorcy to osoby, które czują się przeciążone codziennym tempem czy trybem życia, mają nieustępujące poczucie przemęczenia, przeciążenie codziennymi obowiązkami i zmaganiami, przebodźcowane. Właśnie takim adresatom dedykujemy zupełnie nowy wymiar obcowania ze sztuką, czasem i muzealną przestrzenią.

 

11 stycznia (czwartek), godz. 17.00

Spotkanie z cyklu: Wokół odbudowy Gdańska. Wykład Anny Kriegseisen pt. „Nieruchome/ruchome – wędrówki gdańskich zabytków w XX wieku”

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

W XIX wieku wiele fasad kamienic przebudowywano, zwłaszcza w kondygnacji parteru, w związku z przekształcaniem lad i warsztatów w sklepy w takiej formie, w jakiej funkcjonują dzisiaj. Obecność zabytkowych portali stała w sprzeczności z potrzebą montowania wielkich witryn sklepowych. Konieczność modernizacji ulic, co wiązało się między innymi z rozbiórką przedproży. Remontowano także wiele obiektów, demontując zabytkowe detale i rzeźby. Zabytkowe portale , detale i figury znajdowały jednak swoje nowe lokalizacje.

dr Anna Kriegseisen – historyczka sztuki i konserwatorka zabytków architektury i rzeźby, autorka rozprawy doktorskiej poświęconej kolorystyce fasad w Gdańsku w okresie XVI–XVIII w.

 

12 stycznia (piątek), godz. 11.00-11.40

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W ramach koncertów carillonowych zostaną wykonane utwory historyczne oraz współczesne kompozycje artystów, które powstały po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Utwory zagra Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska.

Repertuar

 1. Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) - Epitafium (14.01.2019)
 2. Henry Purcell (1659-1695) - Musick for a While (opr. A. Abbenes)
 3. Johann Ephraim Eggert (1728-1803) - opracowanie chorału Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy (Mitten wir in Leben sind), granego w dawnym Gdańsku na śmierć burmistrzów
 4. Samuel Barber (1910-1981) – Adagio (opr. R. Kroezen)
 5. Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Lacrimosa z Requiem d-moll KV 626 (opr. B. Winsemius)
 6. Henry Purcell - Lament Dydony z opery "Dydona i Eneasz" (opr. M. Kaźmierczak)
 7. Gabriel Faure (1845-1924) - Pie Jesu z Requiem (opr. R. Kroezen)
 8. Arvo Pärt (*1935) - Für Alina (opr. F. Deleu)
 9. Karl Jenkins (*1944) - In Paradisum z Requiem (opr. T. Takao)

13 stycznia (sobota), godz. 12.05-12.45

Gdańskie carillony Pawłowi Adamowiczowi

W ramach koncertu zostaną wykonane utwory historyczne oraz współczesne kompozycje artystów, które powstały po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Utwory zagra Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska. Wspólnie z Pawłem Huliszem - trębaczem z Tubicinatores Gedanenses, artyści wykonają stary gdański chorał „Mitten wir in Leben sind” (pol. Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy). Utwór informował o śmieci gdańskich burmistrzów.

Repertuar

 1. Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy (Mitten wir in Leben sind) – chorał grany w dawnym Gdańsku na śmierć burmistrzów
 2. Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) - Epitafium (14.01.2019), wersja na Ratusz Głównego Miasta
 3. Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) - Pavana Lachrimae SwWV 328 (opr. B. Winsemius)
 4. John Dowland (1563-1626) – Lachrimae Paven (opr. A. Abbenes)
 5. Johann Ephraim Eggert (1728-1803) - opracowanie chorału Ach, jak marny, jak nietrwały żywot ludzki (Ach wie nichtig, ach wie flüchtig)
 6. Georg Böhm (1667-1733) - Partita na temat chorału Ach, jak marny, jak nietrwały żywot ludzki (Ach wie nichtig, ach wie fluechtig, opr. A. Abbenes)
 7. Heinrich Schütz (1585-1672) - Nunc dimittis SWV 352 (Kantyk Symeona, opr. M. Kaźmierczak)

13 stycznia (sobota), godz. 12.00 – 13.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Modus operandi. 75 uderzeń. Topografia miejsc zbrodni popełnionych przez jednego sprawcę w latach 1977-1983 na terenie Pomorza”. Oprowadza Dorota Nieznalska

 • Miejsce: Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta
 • Ceny: 10 zł/normalny, 6 zł ulgowy

Obok prac Doroty Nieznalskiej nie przechodzi się obojętnie. Wystawa czasowa będzie zwieńczeniem dwuletniego projektu artystki wizualnej, utożsamianej z nurtem sztuki krytycznej. Gdańszczanka tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Tym razem zaszokuje historiami wpisującymi się w nurt zyskującej na popularności od lat 70. XX wieku „herstorii”. W przestrzeni Galerii Palowej artystka przygotowała instalacje przedstawiające historie kobiet, ofiar seryjnego mordercy z okresu PRL, znanego pod pseudonimem Skorpion.

 

18 stycznia (czwartek), godz. 17.00

Tuchlin / Skorpion. Spotkanie wokół wystawy „Modus operandi” z Adrianem Wrocławskim i Wojciechem Glacem

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

Adrian Wrocławski, autor pierwszej kompletnej monografii Pawła Tuchlina, znanego jako „Skorpion”, przedstawi życiorys seryjnego mordercy oraz opowie o dokonanych przez niego zbrodniach, zarówno tych, za które został skazany, jak i o innych dokonanych przestępstwach. Wojciech Glac wytłumaczy w jaki sposób dzieciństwo i dorastanie Skorpiona wpłynęło na kształtowanie się jego osobowości i jakie mechanizmy zachodzące w mózgu sprawcy prowadzą do dokonania zbrodni. Podczas dyskusji poruszony zostanie także wątek traumy ofiar, które przeżyły próbę zabójstwa, o tym jak umysł jest w stanie bronić się przed traumą oraz radzić sobie w dalszym życiu.

Wojciech Glac – neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, którego wielką pasją jest popularyzacja wiedzy o mózgu. Ma na swoim koncie ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał prestiżową nagrodę Popularyzatora Nauki w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Adrian Wrocławski - adwokat oraz adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizujący się w prawie karnym, kryminalistyce oraz medycynie sądowej.

 

19 stycznia (piątek), godz. 10.30 -11.30 i 12.15-13.15

Rodzinne warsztaty M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum  

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
 • Ceny: karnet na 8 spotkań 160 zł lub 30 zł udział jednorazowy dla opiekuna i dziecka
 • Kontakt: edukacja@muzeumgdansk.pl

Program z „M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum” adresujemy do osób indywidualnych, opiekujących się małymi dziećmi w domu. Podczas spotkań chcemy wspólnie „oswoić” nową przestrzeń, a także wskazać dobre praktyki i zabawy rozwijające kreatywność i funkcje poznawcze małego człowieka. Edukatorzy nie zastępują opiekunów, ale animują wspólnie spędzony czas. Pomogą nam w tym same zabytki, rzeźby i obrazy oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy.

Spotkanie odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta. Tematem będą zwierzęta i stwory w Ratuszu (zabawa z dźwiękiem). Dzieci poznają też antonimy: szorstki – gładki.

Więcej informacji: LINK

 

20 stycznia (sobota), godz. 12.00 – 13.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Modus operandi. 75 uderzeń. Topografia miejsc zbrodni popełnionych przez jednego sprawcę w latach 1977-1983 na terenie Pomorza”

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: 10 zł/normalny, 6 zł ulgowy

Obok prac Doroty Nieznalskiej nie przechodzi się obojętnie. Wystawa czasowa będzie zwieńczeniem dwuletniego projektu artystki wizualnej, utożsamianej z nurtem sztuki krytycznej. Gdańszczanka tworzy przede wszystkim obiekty rzeźbiarskie, instalacje, zajmuje się także sztuką wideo i fotografią. Tym razem zaszokuje historiami wpisującymi się w nurt zyskującej na popularności od lat 70. XX wieku „herstorii”. W przestrzeni Galerii Palowej artystka przygotowała instalacje przedstawiające historie kobiet, ofiar seryjnego mordercy z okresu PRL, znanego pod pseudonimem Skorpion.

Oprowadza Agnieszka Barczewska, kuratorka wystawy z Muzeum Gdańska

 

25 stycznia (czwartek), godz. 17.00

Akademia bursztynu. Wykład „Bursztyn bałtycki w starożytnym Rzymie” Roberta Pytlosa

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16, sala edukacyjna
 • Wstęp: wolny

Bursztyn bałtycki był znany oraz wykorzystywany w świecie kultur archaicznych i klasycznych basenu Morza Śródziemnego. Autor w oparciu o antyczne przekazy pisane i źródła archeologiczne spróbuje opisać stan wiedzy Rzymian o bursztynie bałtyckim między I a VI wiekiem naszej ery oraz znaczenie, jakie nadawali wyrobom wykonanym z tej żywicy. Szczególną uwagę autor poświęci przekazom, które mówią o występowaniu bursztynu nad dzisiejszym Morzem Bałtyckim i na obszarze północnej Polski.

 

28 stycznia (niedziela), godz. 16.00 - 19.00

Kucie serduszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kuźni Wodnej w Oliwie

 • Miejsce: Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1
 • Wstęp: wolny

W trakcie wydarzenia kowale będą kuli serduszka, które będą wręczane darczyńcom w formie podziękowania za datek wpłacony do puszki na rzecz WOŚP.