Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika. Dwie dłonie ułożone w gest okularów. Na grafice logotypy instytucji oraz napis Konkurs fotograficzny Mój Gdańsk 2024.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:00

Mój Gdańsk 2023 w Forum Gdańsk. Weź udział w kolejnej edycji konkursu foto

Najpiękniejsze zdjęcia dokumentujące mieszkańców, dzielnice oraz wydarzenia z ostatnich pięciu lat, będzie można obejrzeć na wystawie, która od 3 lutego do 3 marca zawita do Forum Gdańsk. Wraz z otwarciem wystawy czasowej rozpocznie się także 5. edycja konkursu fotograficznego Mój Gdańsk organizowanego przez Muzeum Gdańska. Zwycięzców, którzy otrzymają nagrody pieniężne, poznamy pod koniec roku. 

– Zapraszamy do wzięcia udziału w jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańska. Poprzez tę formę zachęcamy do dokumentowania życia codziennego naszego miasta i jego mieszkańców, a także uczestnictwa w budowaniu kolekcji fotograficznej naszego Muzeum – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wykonywane i przyjmowane zdjęcia docelowo mają przybliżać nasz Gdańsk, ten w którym my żyjemy tu i teraz, przyszłym pokoleniom. Mijającą i nową edycję konkursu zamyka i otwiera wystawa czasowa, na której prezentujemy nagrodzone i najciekawsze fotografie. W ubiegłorocznej edycji z ponad 1000 fotografii nadesłanych przez prawie 180 osób, zdecydowaliśmy się pokazać 34 zdjęcia. Po raz pierwszy widzowie będą mogli wcielić się rolę Jury i wybrać najpiękniejsze z nich.

Mój Gdańsk to konkurs fotograficzny, który zapoczątkowało wydanie przez Chrisa Niedenthala albumu fotograficznego „Gdańsk 2018”. W albumie zaprezentowano zdjęcia Gdańska nowoczesnego i zapomnianego, ludzi oraz wydarzeń.

Mój Gdańsk 2023 w Forum Gdańsk. Konkurs dla widzów

Na wystawie czasowej zaprezentowano 34 fotografie. Wśród nich zobaczymy te, które otrzymały nagrody i wyróżnienia, które przyznało pod koniec ubiegłego roku Jury w składzie: Karolina Misztal (fotoreporterka), Erazm Wojciech Felcyn (artysta fotografik) oraz Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. Największe emocje może budzić jednak zaprezentowanie zdjęć… wygenerowanych przez sztuczną inteligencję.  

– Zgłoszenie obrazów wygenerowanych przez AI było dla nas sporym zaskoczeniem, nawet pomimo faktu, że Internet w 2023 roku podbiły obrazy wygenerowane przez różnego rodzaju skrypty i algorytmy. To pierwszy taki przypadek na przestrzeni wszystkich dotychczasowych edycji konkursu i dlatego zdecydowaliśmy się je pokazać. Dzięki nim możemy się dowiedzieć jak widzą Gdańsk nasze komputery – mówi Agnieszka Barczewska z Muzeum Gdańska, koordynatorka konkursu. – Z zasady jednak w konkursie oceniamy pracę fotografów. Gdyby "autor", czy raczej zleceniodawca, opatrzył zdjęcia opisem, podzielił się historią ich powstania, moglibyśmy przyjąć je do zbiorów i włączyć do kolekcji cyfrowej jako znak naszych czasów.

Wystawę czasową będzie można zobaczyć w Forum Gdańsk na poziomie pierwszym, przy kanale Raduni do 3 marca 2024 roku. Widzowie będą mogli zagłosować na najciekawsze fotografie za pośrednictwem formularza internetowego. Autor fotografii, która otrzyma największą liczbę głosów oraz wybrani uczestnicy otrzymają upominki rzeczowe.

Weź udział w kolejnej edycji. Fotografie możesz przekazać do końca października

W każdej z dotychczasowych czterech edycji konkursu fotograficznego Mój Gdańsk nadsyłano od 600 do ponad 1100 fotografii. Aby zdjęcie zostało zakwalifikowane do konkursu przez Jury należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które znajdują się w regulaminie konkursu.

– Wydawać by się mogło, że najważniejsza zasada, to „nadesłać zdjęcia w wyznaczonym terminie”, ale przyjmujemy obrazy wykonane na przestrzeni 5 lat. Jeśli nie zgłosimy ich w tym roku, to będzie szansa uczynić to w kolejnym. Czekania jednak nie zalecamy – dodaje Agnieszka Barczewska. – Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy pliki, które chcemy nadesłać, spełniają parametry określone w regulaminie. Pierwsza selekcja fotografii odbywa się właśnie pod tym kątem. To właśnie na tym etapie odrzucane jest ok. 20% nadesłanych plików. Niekiedy musimy odrzucić bardzo ciekawe zdjęcie. Na uwadze mamy jednak to, że pliki muszą spełniać odpowiednie parametry, po to by można je przyjąć do kolekcji, a następnie wykorzystać i zaprezentować na wielu nośnikach. Nie tylko teraz, ale też za 50, 100 i więcej lat.

Regulamin konkursu fotograficznego Mój Gdańsk 2024 dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Każdy z uczestników może nadesłać do 31 października 2024 roku maksymalnie 10 zdjęć, określając w której kategorii konkursowej je zgłasza: dzielnice, ludzie oraz wydarzenia. Laureatów i autorów wyróżnionych prac poznamy pod koniec 2024 roku. 

Mój Gdańsk 2023. Wystawa fotografii

  • Kiedy: 3 lutego 2024 – 3 marca 2024, w godzinach otwarcia Forum
  • Miejsce: Forum Gdańsk, poziom I: główne wejście przy kanale Raduni, ul. Targ Sienny 7
  • Wernisaż i rozdanie nagród: 3 lutego 2024, godz. 12.00
  • Ceny biletów: wstęp wolny

Konkurs fotograficzny Mój Gdańsk 2024

  • Kiedy: 3 lutego 2024 – 31 października 2024
  • Miejsce: cały Gdańsk… i nie tylko (dla kreatywnych)
  • Regulamin konkursu: muzeumgdansk.pl
  • Kontakt: mojgdansk@muzeumgdansk.pl