Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie. Twierdza Wisłoujście widok z drona. W centrum biała wieża, na zewnątrz ceglane kamieniczki, dziedziniec oraz 4 bastiony.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 17:00

Gdzie spędzić majówkę w Gdańsku? Na Twierdzy Wisłoujście

Twierdza Wisłoujście zostanie ponownie otwarta dla mieszkańców i turystów. O godzinie 12:00 w sobotę, 27 kwietnia, pierwsi zwiedzający zobaczą zrewaloryzowane zabytkowe Koszary Napoleońskie wraz z nową wystawą czasową. Przez całą majówkę, do 5 maja, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym pokazy rekonstruktorów oraz stanowiska edukacyjne i ognisko. W dniu otwarcia wstęp jest wolny.

– Zapraszamy do zrewaloryzowanych Koszar Napoleońskich na wystawę "Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". W pomieszczeniach budynku będą również dostępne stanowiska z wirtualną rzeczywistością. Trójwymiarowe modele Twierdzy z okresu XVII, XIX, XX i XXI wieku przygotowaliśmy dla miłośników gdańskich fortyfikacji w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To jednak nie koniec prac. Pomimo otwarcia Twierdzę Wisłoujście czekają dalsze, duże zmiany! Pod koniec obecnego roku rozpoczną się prace budowlane wokół położonego na terenie Szańca Wschodniego "Hangaru Uniwersyteckiego", w którym znajdzie się wystawa stała, strefa gastronomiczna oraz punkt kasowy. Zagospodarowane zostaną także pomieszczenia wewnątrz Fortu, w których docelowo prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców Gdańska.

W sobotę na pierwszych zwiedzających Koszary Napoleońskie czeka "archeologiczna" niespodzianka, a na wszystkich wewnątrz Twierdzy Wisłoujście - pokazy rekonstruktorów oraz strefa relaksu z ogniskiem, na którym będzie można przypiec własny prowiant.

Jak zmieniła się Twierdza? Zobacz sam(a)!

Podczas majówki i po jej zakończeniu zwiedzający będą mogli także zapoznać się z postępami prac wewnątrz fortyfikacji, które miały miejsce w ostatnich trzech latach. Na pierwszych turystów czekają: odnowiona wieża, wieniec, pomieszczenia kamieniczek oficerskich oraz plenerowa ścieżka zwiedzania. To dobra okazja, by zobaczyć, co się zmieniło i wykonać pamiątkowe zdjęcia.

Nie wszystkie części zabytkowej fortyfikacji będą udostępniane zwiedzającym. W tym roku wejście będzie możliwe jedynie do wybranych pomieszczeń, np. kazamaty czterech bastionów. Jedna z nich zostanie udostępniona dopiero po zakończeniu okresu ochronnego hibernacji nietoperzy, czyli 1 maja. Ograniczenia to skutek wciąż prowadzonych prac, a z drugiej modyfikacji miejscowego planu ochrony nietoperzy. Zgodnie z wytycznymi dla zabytku niektóre pomieszczenia będą mogły być czynne do końca września. Tak też będzie funkcjonować obiekt w nadchodzących latach, ale zmiany w planie umożliwiają Muzeum Gdańska całoroczne otwarcie obiektu dla ruchu turystycznego. Mimo ograniczeń na zwiedzających czeka mnóstwo innych atrakcji!

Podróż w czasie. Edukacja i zabawa

W dniach 27-28 kwietnia oraz 1-5 maja na zwiedzających będą czekać rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk, Kompanii Kaperskiej, Załogi Twierdzy Wisłoujście oraz Gdańskiej Roty Mieszczańskiej. Ciekawość zaś zaspokoją eksperci, którzy przybliżą tajniki dawnej gdańskiej kuchni, obróbki bursztynu, tradycyjnego stolarstwa i ciesielstwa oraz maszyna powroźnicza.

W wybrane dni spotkamy także alchemika (3-5 maja), bartnika (1-2 maja) oraz piekarzy (1-2 maja). W programie również rycerski wu-ef w wykonaniu „Wynajmij Rycerza” (1-3 maja) oraz prezentacja dawnych gier planszowych (27-28 kwietnia oraz 4-5 maja). Czas zwiedzania umili także… Błazen Jajosz, który 1 i 2 maja, przeniesie słuchaczy w świat średniowiecznych i nowożytnych „sucharów”, które bawiły arystokrację, rycerstwo i zwykłych ludzi.

W dzień otwarcia, tj. 27 kwietnia, oddział Muzeum Gdańska będzie można zwiedzić nieodpłatnie, w godz. 10.00-18.00. Otwarcie Koszar Napoleońskich wraz z wystawą czasową oraz rozszerzoną rzeczywistością, odbędzie się godz. 12.00. W czasie długiego weekendu majowego Twierdza Wisłoujście będzie czynna w godz. 10.00-18.00. Po zakończeniu majówki, do 30 czerwca, kompleks fortyfikacyjny będzie można zwiedzić w godz. 10.00-16.00.

Jak przygotować się do wizyty?

Informacje o dojeździe do Twierdzy Wisłoujście komunikacją zbiorową znajdują się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. W okolice fortyfikacji kursują autobusy 106 i 138.

Samochody będzie można zaparkować na ulicy Charpentiera. Na tej samej ulicy, przed mostem, jest także miejsce do bezpiecznego zostawienia rowerów.

Z racji spodziewanych opadów deszczu warto ubrać odpowiednie obuwie i zabrać ze sobą parasolki lub płaszcze przeciwdeszczowe. 

Koszary Napoleońskie uratowano dzięki wsparciu Unii Europejskiej

Według przekazów budowę „Koszar Napoleońskich” miał zlecić wizytujący w 1807 roku Twierdzę Wisłoujście Napoleon Bonaparte. Podczas prac archeologicznych i konserwatorskich prowadzonych przez naukowców i studentów w ramach projektu Archaeobalt odsłoniono fundamenty i pozostałości architektoniczne starszej , nieznanej budowli z połowy XVIII wieku. Przez wieki budynek wykorzystywano jako baraki, stajnię, a po 1918 roku jako budynek mieszkalny. Od czasu opuszczeniu terenu Wisłoujścia przez ludność cywilną w latach 70. XX wieku zabytek niszczał. Zwaloryzowano go dzięki wsparciu funduszy europejskich, gminy oraz Muzeum Gdańska. Pierwsze granty na ten cel pozyskano ze środków programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

3 342 841,26 zł netto wyniosła pożyczka ze środków Unii Europejskiej przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach instrumentu Pożyczka Miejska, której operatorem jest Pomorski Fundusz Rozwoju. 587 864,37 zł netto przeznaczono ze środków Unii Europejskiej w ramach wspomnianego już programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. 473 449,01 zł netto przekazała Gmina Miasta Gdańsk. 103 740,77 zł netto wyłożyło Muzeum Gdańska z własnych środków.

Majówka z Twierdzą Wisłoujście

 • Dzień wolnego wstępu: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 10.00-18.00
  • wstęp na podstawie okolicznościowego biletu wydanego w kasie biletowej
 • Otwarcie Koszar Napoleońskich: 27 kwietnia 2024 (sobota), godz. 12.00-13.00
  • Harmonogram otwarcia zostanie udostępniony dziennikarzom w nadchodzącym tygodniu (informacje: a.gierszewski[at]muzeumgdansk.pl)
 • Ceny biletów: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy, 94 zł rodzinny

Godziny otwarcia w 2024 roku

 • 27 kwietnia – 5 maja (majówka), codziennie w godz. 10.00-18.00
 • 6 maja - 30 czerwca, codziennie w godz. 10.00-16.00
 • 1 lipca – 30 sierpnia, codziennie w godz. 10.00-18.00
 • 1 września – 30 września, codziennie w godz. 10.00-16.00
 • 1 października – 30 grudnia, codziennie z wyjątkiem wtorków, godz. 10.00-16.00, czwartki godz. 10.00-18.00

Ostatnie wejście do 60 minut przed zamknięciem.

Aktualne informacje www.muzeumgdansk.pl / Wizyta w oddziałach

Jak najłatwiej dotrzeć na Twierdzę?

 • samochodem
  • parking na fortyfikacji (ok. 30 miejsc)
  • możliwość zaparkowania na ulicy Charpentiera
 • rowerem
  • miejsca na pozostawienie rowerów przed mostem przy ul. Charpentiera

Jak dotrzeć komunikacją miejską?

 • autobusami 106 i 138 do przystanku Pokładowa
 • tramwaj wodny nie kursuje

Załączniki