Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Artur Szyngwelski, Waldemar Ossowski oraz Tomasz Ołdziejewski podczas przekazania herbu do Muzeum Bu
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:55

Niezwykły herb Gdańska ze Złota Bałtyku na wystawie w Muzeum Bursztynu

Światowa Stolica Bursztynu ma herb z prawdziwego, bursztynowego zdarzenia. Przez kilka odcinków programu telewizyjnego Złoto Bałtyku widzowie mogli śledzić powstawanie bursztynowego herbu Gdańska, którego autorami są Tomasz Ołdziejewski oraz Artur Szyngwelski. Widzowie mogą już zobaczyć eksponat na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu. Obiekt będzie prezentowany podczas Nocy Muzeów.

– Muzeum Bursztynu jest wyjątkowe, tak jak bursztyn bałtycki. Żywica sprzed dziesiątek milionów lat ma w sobie skupioną pozytywną energię i żywiołowość. Właśnie tak, dzięki zaangażowaniu bursztynników i miłośników bursztynu, powstał zalążek kolekcji, która przedstawia wyjątkowość „Złota Bałtyku” oraz historię Gdańska, Światowej Stolicy Bursztynu. Prawie 80% eksponatów pokazywanych w pierwszych latach na wystawie stałej pochodziła z darowizn. Najwięcej Darczyńców Muzeum Gdańska to właśnie bursztynnicy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – To nie pierwszy obiekt, który trafia do Muzeum Bursztynu wprost ze szklanego ekranu. Wpierw do Muzeum trafił naszyjnik Anny Orskiej, do którego bursztynowe elementy wykonał Tomasz Ołdziejewski. Teraz, w szóstej odsłonie programu Złota Bałtyku, znany na całym świecie bursztynnik wraz z Arturem Szyngwelskim przekazali dzieło, które uzupełnia wystawę o jeden z kluczowych elementów, ważnych dla opowieści o bursztynowym Gdańsku, jego herb.

Widzowie emitowanego na History Channel programu mogli śledzić pracę bursztynników przez cztery odcinki szóstego sezonu Złota Bałtyku, począwszy od wizyty w Muzeum Bursztynu, przez poszczególne etapy prac. W piątym, finałowym odcinku, wykonany z drewna, srebra i bursztynu herb został oficjalnie przekazany na wystawę stałą. Nad poprawnością merytoryczną wykonania czuwali specjaliści z zakresu heraldyki.

Eksponat można zobaczyć na drugim piętrze wystawy stałej w Muzeum Bursztynu już podczas nadchodzącej Nocy Muzeów.

Podczas wydarzenia zwiedzić będzie można wszystkie oddziały Muzeum Gdańska, z wyjątkiem Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz Zespołu Przedbramia. Bilety wstępu w cenie 1 zł będą dostępne stacjonarnie w kasach oddziałów. Ostatnie wejście i zakup biletów jest możliwy do północy. Oddziały będą czynne z soboty na niedzielę w godzinach 19.00-01.00.

Więcej o Złocie Bałtyku (materiał History Channel)

Program Nocy Muzeów 2024 w Gdańsku