Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Hnaza grafika
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:18

Hanzeatycki (i nie tylko) czerwiec z Muzeum Gdańska

W czerwcu nasza propozycja dla Ciebie obejmuje 14 wydarzeń, w tym 3 wernisaże wystaw czasowych. Najważniejszą i najobszerniejszą z nich jest wystawa "Mamy wiatr do żeglowania...", którą przygotowaliśmy z okazji 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy. Opowieść o dziejach jednego z najważniejszych europejskich zrzeszeń miast obejmie niemal cały Ratusz Głównego Miasta. Z kolei w Muzeum Bursztynu, w Światowy Dzień Bursztynu, zobaczymy wyjątkowe obiekty z okazji 300. rocznicy urodziny bursztynowego kabinetu Johanna Georga Zernebacha. Po blisko 300 latach wyroby luksusowe z warsztaty artysty spotkają się na krótki okres w mieście, z które rozpoczęły podróż po całej Europie. Lato jest też czasem wakacji i towarzyszących im podróży. Nasze cztery kąty niekiedy opuszczamy i wybieramy pokoje hotelowe, zatem... o historii gdańskich hoteli (a jakże!) opowiemy na wystawie czasowej "Pokój z widokiem".

Podczas "Hanzeatyckiego czerwca" zapraszamy na spotkania poświęcone tematyce wspomnianej wystawy czasowej o dziejach Hanzy. Doktor Marcin Grulkowski opowie jak liczono na dawnych liczydłach, a profesor Beata Możejko przybliży dzieje związku miast kupieckich obejmującego w epokach średniowiecza i nowożytności prawie całą Europę. Zapraszamy również na oprowadzania kuratorskie, które odbędą się w terminie Zjazdu Miast Nowej Hanzy. Spotkania tematyczne do dwóch pozostałych wystaw czasowych odbędą się we wrześniu (kabinety) i październiku (hotele).

6 czerwca odbędzie się święto wszystkich miłośników dziejów naszych małych ojczyzn. Zapraszamy do Ratusza Głównego Miasta na promocję piątego tomu Historii Gdańskich Dzielnic. Tym razem na ruszt wzięliśmy tereny Zaspy i Przymorza, a opracowania w niej zawarte przybliżają wybrane zagadnienia od epoki średniowiecza po czasy współczesne. Cena promocyjna obowiązuje tylko podczas spotkania. 

1 czerwca (sobota), 10.00-16.00/18.00

Międzynarodowy Dzień Dziecka 

 • Miejsce: wszystkie oddziały Muzeum Gdańska 
 • Ceny biletów: wstęp wolny [dla dzieci i opiekuna]  

Pizza i lody są pyszne, ale jak zaspokoić głód wiedzy? Nigdzie nie dowiecie się więcej o historii i kulturze naszego miasta niż podczas wizyty w Muzeum Gdańska. Dlatego w sobotę 1 czerwca, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, proponujemy bezpłatny wstęp do wszystkich oddziałów dla dzieci oraz towarzyszącego im jednego opiekuna. Wspólne odkrywanie zagadek z przeszłości może stać się okazją do świetnej zabawy albo inspiracją do poznania losów własnej rodziny.  

  

1 czerwca (sobota), 11.00-12.30

Dzień Dziecka z Panienką z okienka 

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, Sala Edukacyjna, Wielkie Młyny 16 
 • Ceny biletów: dzieci do 3 l. – wstęp wolny, dzieci od 3 lat – 35 zł, dorośli – 25 zł  
 • Limit: 30 os.  
 • Dostępność: do kupienia w kasie Muzeum Bursztynu i online  

Już czas, byście poznali młodą gdańszczankę, "bursztynową" panienkę, która mieszkała w Gdańsku dawno, dawno temu, zostawiając po sobie pełną ciepłych uczuć historię. Podczas spotkania z Okazji Dnia Dziecka, teatrzyk kukiełkowy przybliży Wam tę postać i jej przygody na tle historycznych zdarzeń. Oprócz postaci Hedwigi (panienki z okienka), przyjrzycie się bliżej gdańskim kamieniczkom, które będą stanowiły scenografię tego ciekawego spektaklu. Opowiemy Wam o ornamentach, okienku panienki, itd. Dzieci w grupach narysują własne gdańskie kamieniczki. 

 

6 czerwca (czwartek), godz. 17.00-18.30

Promocja książki Zaspa i Przymorze z serii Historie Gdańskich Dzielnic V

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
 • Ceny biletów: wstęp wolny, publikacja odpłatna (65 zł w promocji, 75 zł cena regularna) 

W 2017 r. Muzeum Gdańska zainicjowało serię wydawniczą poświęconą historii poszczególnych dzielnic miasta. Do tej pory ukazały się tomy na temat Chełmu, Starego Przedmieścia, Nowego Portu i Siedlec. Tom piąty poświęcony jest dziejom Zaspy i Przymorza. Książka liczy 400 stron i zawiera 13 artykułów. Podczas spotkania będzie można wysłuchać trzech krótkich wykładów, które przedstawią współautorzy książki. 

 

8 czerwca (sobota), godz. 10.00-12.00

Westerplatte 300. Spacer "Od wydmy do bastionu"

 • Miejsce: Westerplatte, Nabrzeże Mew (przystań promów wycieczkowych), ul. mjr. Sucharskiego 70
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Spacer poprowadzi widzów przez ponad 300 lat historii Westerplatte. Od jednej wielu mielizn przy ujściu Wisły po współczesny pomnik upamiętniający polskich żołnierzy z roku 1939. Prowadzący będzie miał jedynie funkcję narratora i przewodnika po terenie. Spotkania z twarzą w twarz z „gośćmi z przeszłości” pomogą uczestnikom zrozumieć lepiej realia poszczególnych epok, motywacje sojuszników i przeciwników, poznać stroje i przyjrzeć się ewolucji uzbrojenia na przestrzeni prawie 400 lat.

Czas trwania spaceru to około 3 godziny.

Projekt „Westerplatte 300” dofinansowano ze środków programu ,,Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

 

8 czerwca (sobota), godz. 12.00

Wernisaż wystawy czasowej „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w."

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47 
 • Ceny: wstęp wolny 

W czerwcu 2024 r. w Gdańsku odbędzie się 44. Międzynarodowy zjazd przedstawicieli Związku Miast Nowej Hanzy. Z tej okazji Muzeum Gdańska we współpracy z Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz Centrum Badań Memlingowskich, Uniwersytetu Gdańskiego przygotowuje wystawę czasową, której celem jest przybliżenie historii i funkcjonowania miasta Gdańska w strukturach Hanzy od XIV do XVI w. Będzie to opowieść o Gdańsku jako mieście morskim,  o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili szeroko zakrojone kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi miastami wchodzącymi w skład Hanzy. Jak działała organizacja zrzeszająca miasta Europy Środkowej i Północnej, dlaczego była ważna dla Gdańska, jakich statków używano do przewożenia towarów, w jaki sposób Gdańszczanie radzili sobie w świecie pieniędzy, cen, liczb i rachunków będzie można dowiedzieć się odwiedzając wystawę. 

Ekspozycję oglądać będzie można od 8 czerwca do 3 listopada 2024 r. 

  

13 czerwca (czwartek), godz. 17.00

Gdańszczanin w świecie liczb, cen, pieniędzy w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta Gdańska/ Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47  
 • Ceny: wstęp wolny  

Od drugiej połowy XIV w. wskutek licznych powiązań z kupcami hanzeatyckimi stopniowo wzrastała rola Gdańska w handlu. Wraz z przejściem pod zwierzchnictwo państwa polsko-litewskiego w połowie XV w. Gdańsk stał się największym miastem Rzeczypospolitej i centrum wszelkiego rodzaju rozliczeń finansowych w regionie bałtyckim. Bogacące się mieszczaństwo gdańskie, uczestniczące w intensywnej wymianie towarowo-pieniężnej, posiadało wysoką wiedzę na temat różnorodnych systemów pieniężnych oraz zmienności cen towarów. Intensywny rozwój gospodarki towarowo-pieniężnej oraz wykorzystywanie innowacji ze świata finansów (list dłużny, weksel, podwójna księgowość) wymagały znajomości matematyki. Podczas wykładu przedstawiona zostanie metoda wykonywania działań arytmetycznych, rozpowszechniona w Gdańsku i wielu innych miastach europejskich w późnym średniowieczu i używana jeszcze w czasach nowożytnych. 

Wykład dr. Marcina Grulkowskiego odbędzie się w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „Mamy wiatr do żeglowania…Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.” 

Wystawę oglądać można do 3 listopada 2024 r.   

 

15 czerwca (sobota), godz. 10.00, 12.00, 14.00

Oprowadzanie po wystawie czasowej „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.” w związku z odbywającym się w Gdańsku 44. Międzynarodowym Dniem Hanzy

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47  
 • Ceny: wstęp wolny  

W dniach 13-16.06.2024 r. miasto Gdańsk gościć będzie przedstawicieli ponad 200 miast z 16 europejskich państw współdziałających w ramach Nowej Hanzy. Celem spotkania będzie współpraca ośrodków miejskich w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, socjalnej i edukacyjnej. 15.06.2024 r. Muzeum Gdańska, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Hanzy, zorganizuje oprowadzania w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim, po wystawie czasowej „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w. Oprowadzania odbędą się w następujących godzinach: 

 • godz. 10.00 - oprowadzanie w języku angielskim poprowadzi p. Izabella Daszkiewicz, certyfikowany przewodnik Muzeum Gdańska 
 • godz. 12.00 - oprowadzanie w języku niemieckim poprowadzi p. Aleksandra Bejowicz, certyfikowany przewodnik Muzeum Gdańska 
 • godz. 14.00 - oprowadzanie w języku polskim poprowadzi p. Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska. 

Wystawę oglądać można od 8 czerwca do 3 listopada 2024 r.   

 

22 czerwca (sobota), godz. 12.00-13.00

Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku. Wernisaż wystawy 

 • Miejsce: Dom Uphagena, Długa 12 
 • Ceny biletów: wstęp wolny  

O hotelach w dzisiejszym rozumieniu tego słowa można mówić dopiero w odniesieniu do XIX w. W Gdańsku powstały w tym czasie dziesiątki hoteli i zajazdów. Do najbardziej znanych i luksusowych należały hotele Danziger Hof, Reichshof czy Continental. W 1945 r. niemal wszystkie hotele w Śródmieściu uległy zniszczeniu, a infrastrukturę hotelową trzeba było budować od podstaw. Bardziej luksusowe obiekty, których oferta była skierowana w dużym stopniu do gości „dewizowych”, powstały dopiero w latach 70. i 80. XX w. – w Śródmieściu Novotel i Hevelius, w Jelitkowie zaś Posejdon i Marina.  

Na wystawie „Pokój z widokiem” zostaną zaprezentowane historie wybranych hoteli, które działały w Gdańsku w okresie przed- i powojennym (do 1989 r.). Poza bogatym przeglądem zdjęć i pocztówek ukazujących Gdańskie hotele, na wystawie będzie można zobaczyć elementy zastawy z restauracji hotelowych, przewodniki i foldery turystyczne, a także… wysłuchać wspomnień pracowników hotelu Hevelius. 

Wystawa będzie prezentowana do 3 listopada 2024 roku.  

 

22 czerwca (sobota), godz. 10.00-16.00

Westerplatte 300. Gra terenowa

 • Miejsce: Wartownia nr 1 na Westerplatte, mjr. Henryka Sucharskiego 70
 • Ceny: wstęp wolny

Gra poprowadzi uczestników śladami dawnych obiektów znajdujących się na Westerplatte oraz ludzi, którzy tutaj przebywali, służyli i walczyli, w okresie 1700-2000. Gracze będą mieli okazję wczuć się w różne role, w zależności od punktu i zadania, które towarzyszyły osobom na półwyspie. Teren gry będzie obejmować wszystkie obszary dostępne na półwyspie Westerplatte, od bramy kolejowej aż do pomnika poświęconego obrońcom.

Czas trwania gry to około 2 godziny.

Projekt „Westerplatte 300” dofinansowano ze środków programu ,,Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

 

22 czerwca (sobota), godz. 13.00

Związki Gdańska z Hanzą w XV i XVI w. połączony z oprowadzaniem po wystawie czasowej „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w. 

 • Miejsce: Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa  46/47 
 • Ceny: wstęp wolny 

Gdańsk od II połowy XIV w. był członkiem Hanzy, organizacji zrzeszającej miasta Europy Środkowej i Północnej w celu obrony interesów handlowych i żeglugi na Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym. Jej celem była regulacja żeglugi zimowej, cen i jakości towarów, organizacja wspólnej floty i walka z piratami. Podczas wykładu omówiona zostanie działalność kantorów znajdujących się w Nowogrodzie Wielkim, Bergen, Brugii i Londynie, które odpowiadały za wymianę towarów i wspomagały kupców w sprawach handlowych. Będzie można posłuchać też o losach gdańskich szyprów i marynarzy, o ich służbie morskiej, ciekawych historiach związanych z przewożonymi ładunkami, jak w wypadku wielkiej karaweli „Peter von Danzig” i zdobyciu dla Gdańska obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. 

Wykład poprowadzi prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego.  

Wystawę oglądać można od 8 czerwca do 3 listopada 2024 r.   

 

27 czerwca 2024 (czwartek), godz. 12.00

Tytuł: Seniorzy do Muzeum! z wystawą "Mamy wiatr do żeglowania"

 • Miejsce: Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa  46/47 
 • Ceny: wstęp wolny
 • Liczba miejsc: ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • Zapisy: SMSem 512–418-745 lub mailowo: edukacja@muzeumgdansk.pl

W czerwcu 2024 r. miasto Gdańsk gościć będzie przedstawicieli ponad dwustu miast z szesnastu europejskich państw współdziałających w ramach Nowej Hanzy. Celem spotkania będzie współpraca ośrodków miejskich w dziedzinie gospodarczej, kulturalnej, socjalnej i edukacyjnej. Wystawa „Mamy wiatr do żeglowania…” to opowieść o ludziach, kontaktach handlowych i szeroko zakrojonej współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej.

 

28 czerwca (piątek), godz. 12.00

Kabinety. Wystawa z okazji 300-lecia powstania kabinetu Johanna Georga Zernebacha 

 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny: wstęp wolny [wernisaż] 

Mija 300 lat od powstania jednego z najcenniejszych zabytków w zbiorach Muzeum Bursztynu kabinetu Johanna Georga Zernebacha. Kabinety były przedmiotami najwyższego kunsztu i luksusu, wymagały od twórcy znacznych umiejętności, a i również były wykonywane z najcenniejszych, a tym samym najdroższych materiałów, najczęściej używano egzotycznych i rzadkich gatunków drzew, z zastosowaniem inkrustacji ze srebra, drogocennych kamieni, szylkretu, kości słoniowej, macicy perłowej i oczywiście z bursztynu.

Na wystawie czasowej zobaczysz 10 kabinetów, w tym dwa bursztynowe. Te ostatnie są niezwykle rzadkie, w kolekcjach prywatnych i muzealnych zachowało się ok. 20. Będzie na czym zawiesić oko.

Wystawa będzie czynna do końca września 2024 roku. Wstęp w ramach biletu na wystawę stałą.


 

 

29 czerwca 2024 (sobota), godz. 11.00-13.00 

50 lat muzeum na Westerplatte. Złoty jubileusz Wartowni nr 1 

 • Miejsce: Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. mjr. Sucharskiego 70 
 • Ceny biletów: wstęp wolny  

W 1967 roku podczas generalnej przebudowy Westerplatte niewiele brakowało, aby bezcenny zabytek: Wartownia nr 1 została właściwie unicestwiona. Dzięki determinacji grupy społeczników i pomocy Stoczni Gdańskiej udało się 600-tonową konstrukcję przesunąć w bezpieczne miejsce. Musiało jednak minąć kolejnych 7 lat, aby Wartownię wyremontowano i urządzono w jej wnętrzach pierwszą izbę pamięci. Dokładnie 29 października 1974 r. rozpoczęła się jej nowa historia, tym razem jako pierwszego muzeum na Westerplatte.  

Wspominając wydarzenie sprzed 50ciu laty otworzymy wystawę plenerową prezentującą siedem różnych oblicz Półwyspu, zaprosimy na oprowadzanie kuratorskie na nowej wystawie stałej, a także poczęstujemy urodzinowym tortem. Plenerowa wystawa jubileuszowa przybliży oblicza Wartowni jako oddziału Muzeum Gdańska i jako miejsca chętnie odwiedzanego przez gdańszczan, turystów oraz blisko współpracującego z kombatantami, harcerzami i szkołami.  

 

29 czerwca (sobota), godz. 12.00

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Mamy wiatr do żeglowania… Związki Gdańska z Hanzą XIII-XVII w.”

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta / Galeria Palowa, ul. Długa 46/47 
 • Ceny biletów: 25 zł normalny, 18 zł ulgowy, 67 zł rodzinny; osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje darmowy wstęp
 • Obowiązują zapisy: prosimy o wiadomość e-mail, sms lub telefon
 • Kontakt: p.wilczynska@muzeumgdansk.pl / tel. 509 226 351
 • Miejsce zbiórki: Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta, obok kasy biletowej

Wystawa opowiada o Gdańsku jako mieście morskim,  o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili szeroko zakrojone kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi miastami wchodzącymi w skład Hanzy. Jak działała organizacja zrzeszająca miasta Europy Środkowej i Północnej, dlaczego była ważna dla Gdańska, jakich statków używano do przewożenia towarów, w jaki sposób Gdańszczanie radzili sobie w świecie pieniędzy, cen, liczb i rachunków będzie można dowiedzieć się odwiedzając wystawę.

Audiodeskrypcja na żywo daje możliwość zapoznania się w sposób werbalny z treściami wizualnymi. Oprowadzać będzie Anna Cirocka, historyczka sztuki i audiodeskryptorka. Spotkanie dedykujemy  osobom z niepełnosprawnościami z wzroku, ale każdy może wziąć w nim udział.

  

29 czerwca (sobota), godz. 15.00

Oprowadzanie w polskim języku migowym po wystawie „Mamy wiatr do żeglowania…Związki Gdańska z Hanzą XIII-XVII w.”

 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta / Galeria Palowa, ul. Długa 46/47 
 • Ceny: 25 zł normalny, 18 zł ulgowy, 67 zł rodzinny; osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje darmowy wstęp
 • Miejsce zbiórki: Galeria Palowa w Ratuszu Głównego Miasta, obok kasy biletowej.
 • Obowiązują zapisy: prosimy o wiadomość e-mail, sms lub telefon
 • Kontakt: p.wilczynska@muzeumgdansk.pl / tel. 509 226 351

Wystawa opowiada o Gdańsku jako mieście morskim,  o zamieszkujących w nim ludziach, m.in. marynarzach i szyprach, którzy byli kupcami i prowadzili szeroko zakrojone kontakty handlowe oraz współpracę polityczną, gospodarczą i kulturalną z innymi miastami wchodzącymi w skład Hanzy. Jak działała organizacja zrzeszająca miasta Europy Środkowej i Północnej, dlaczego była ważna dla Gdańska, jakich statków używano do przewożenia towarów, w jaki sposób Gdańszczanie radzili sobie w świecie pieniędzy, cen, liczb i rachunków będzie można dowiedzieć się odwiedzając wystawę.

Zapraszamy na oprowadzanie w polskim języku migowym, które poprowadzi Marcin Łuczywek.

 

30 czerwca (niedziela), godz. 12.00

Oprowadzanie w polskim języku migowym po Twierdzy Wisłoujście

 • Miejsce: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1
 • Ceny: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy, 94 zł rodzinny; osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje darmowy wstęp
 • Miejsce zbiórki: kasa biletowa na terenie Twierdzy
 • Obowiązują zapisy: prosimy o wiadomość e-mail, sms lub telefon.
 • Kontakt: p.wilczynska@muzeumgdansk.pl / tel. 509 226 351

Zapraszamy do Koszar Napoleońskich na wystawę "Od Batorego do Gromu: Jak tworzymy kolekcję Twierdzy Wisłoujście". Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu. W okresie nowożytnym nazywana była Bramą do Rzeczypospolitej. Imponująca fortyfikacja chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Pełniła też rolę latarni, była miejscem cumowania polskiej floty oraz więzieniem.

Zapraszamy na oprowadzanie w polskim języku migowym, które poprowadzi Marcin Łuczywek.

Oprowadzać będzie Marcin Łuczywek.

Załączniki