Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Westerplatte 300, fot K Kucharski, mat Muzeum Gdańska (5)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:58

Westerplatte 300. Spacery, gry terenowe i spotkanie z weteranem dla mieszkańców i turystów

Muzeum Gdańska otrzymało dofinansowanie z programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski. W ramach serii wydarzeń uczestnicy zapoznają się z historią półwyspu, Wojskowej Składnicy Tranzytowej, Wartowni nr 1 na Westerplatte oraz spotkają się z weteranem Wojska Polskiego. Udział w wydarzeniach jest nieodpłatny.

– Westerplatte 300 w sposób krytyczny dotyka szeroko rozumianego tematu sojuszów, które miały wpływ na historię Polski. Jest to zagadnienie szczególnie aktualne w obecnych czasach, w których sojusze dają poczucie bezpieczeństwa przed agresywnymi sąsiadami – mówi Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska –  Soczewką tego zagadnienia jest ponad 300-letnia historia Westerplatte. Miejsce i symbol dobrze znane  każdemu obywatelowi Rzeczpospolitej. Historia i legenda obrony we wrześniu 1939 dominuje w ogólnej świadomości, jednak mało kto wie jak bogate są dzieje tego półwyspu. Stąd też pomysł na niecodzienną przygodę z historią w postaci wehikułu czasu.

Uczestnicy wydarzeń spotkają m.in. siedemnastowiecznych marynarzy, żołnierzy króla Stanisława Leszczyńskiego, polskich żołnierzy napoleońskich, kuracjuszy z XIX wieku i żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku. Gra terenowa pozwoli uczestnikom na lepsze poznanie zmieniającej się przez stulecia topografii półwyspu, która była nie tylko tłem, ale również determinowała przebieg wydarzeń oraz działania obrońców i agresorów.

Spacer "Od wydmy do bastionu"

Spacer poprowadzi widzów przez ponad 300 lat historii Westerplatte. Uczestnicy spotkają rekonstruktorów, którzy pomogą uczestnikom zrozumieć lepiej realia okresu XVII-XX wieku, motywacje sojuszników i przeciwników, poznać stroje i przyjrzeć się ewolucji uzbrojenia na przestrzeni prawie 400 lat.

Czas trwania spaceru to około 3 godziny.

 • Terminy: 6 lipca (sobota), 10:00 i 13:00
 • Miejsce zbiórki: przystań statków wycieczkowych
 • Wstęp: wolny

Gra terenowa "Westerplatte 300"

Gra poprowadzi uczestników śladami dawnych obiektów znajdujących się na Westerplatte oraz ludzi, którzy tutaj przebywali, służyli i walczyli, w latach 1700-2000. Gracze będą mieli okazję wczuć się w różne role i wykonać przypisane do nich zadania. Teren gry obejmuje obszar półwyspu Westerplatte, od bramy kolejowej aż do pomnika poświęconego obrońcom.

Czas potrzebny na ukończenie zadań wynosi około 2 godziny.

 • Terminy: 22 czerwca (sobota), 20 lipca (sobota), godz. 10:00-16.00
 • Miejsce zbiórki: Wartownia nr 1 na Westerplatte
 • Udział: nieodpłatny

Spotkanie z weteranem Wojska Polskiego

Z okazji okrągłej, 25 rocznicy wstąpienia Polski do NATO będzie można porozmawiać z jednym z weteranów Wojska Polskiego. Spotkanie ma na celu ukazanie współczesnej roli półwyspu Westerplatte oraz roli Polski, i jej zobowiązań wobec sojuszników. Weteran opowie też o ideach pokoju i męstwa, które przyświecały i przyświecają żołnierzom Wojska Polskiego.

 • Termin: 13 lipca (sobota), godz. 12:00-13.00
 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: wolny

Projekt Westerplatte 300 został dofinansowany z programu Patriotyzm Jutra realizowanego przez Muzeum Historii Polski.

 • Kwota dofinansowania: 22 000,00 zł
 • Wkład własny Muzeum Gdańska: 2 456,00 zł
 • Całkowita kwota zadania: 24 456,00 zł

Załączniki