Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Akcja Lato, fot  A  Grabowska, mat  MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:19

Zobaczyć, czy poznać? Akcja Lato w Muzeum Gdańska

Zapraszamy mieszkańców i turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy Akcja Lato. Wakacyjny urlop spędzony wśród gdańskich zabytków to gwarancja  inspirujących i ciekawych przeżyć. Szczególnie, jeśli w świat dawnego miasta wprowadzą nas edukatorzy z Muzeum Gdańska.

- Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również dla mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta. Staramy się być głosem ponad tysiącletniego miasta i użyczamy go wybitnym gdańskim mieszkańcom, którzy współtworzyli to wyjątkowe lokalne dziedzictwo - mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierowniczka Działu Edukacji. - Z nami poznasz nie tylko lokalnych patrycjuszy, gdańskich uczonych czy polityków; pokazujemy też dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze. Można Gdańsk zobaczyć, ale lepiej go... poznać!

Zajęcia adresowane są do grup zorganizowanych (kolonie, półkolonie) i rodzin, niezależnie od wieku. Z oferty będzie można skorzystać w każdy dzień tygodnia, począwszy od 24 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej, pod numerami:

Koszt zajęć to 10 zł od osoby. Opiekunowie grup zorganizowanych (jeden na dziesięcioro podopiecznych) uczestniczą bezpłatnie. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim. Wszystkie szczegóły dotyczące działalności edukacyjnej (w tym regulaminy i cenniki) dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

SPACERY


Spacer „Arsenał dawnego Gdańska”


Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

  • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Fenomen Gdańska”


Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

  • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Śladami gdańskiej Temidy”


W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.

  • Uwagi: Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.
  • Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Tropem cystersów”


Zakon cystersów w Gdańsku ma swoje początki już w XII wieku. To dzięki niemu Oliwa nabrała takiego kształtu, jaki znamy dzisiaj. Wycieczka z przewodnikiem to podróż do dawnych czasów nawiązująca do młynów oliwskich, a także o tym co ze sobą sprowadzili do Polski Cystersi i jak zmieniała się Oliwa przez lata, aż do czasów współczesnych.

  • Miejsce zbiórki: Kuźnia Wodna w Oliwie, Oddział Muzeum Gdańska, Bytowska 1A

GRY TERENOWE


Gra terenowa „Kulinarna podróż po Gdańsku”


Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!

  • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Gra terenowa „Przygody pana van Wordena”


Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…

  • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Gra terenowa „Oliwski szyfr”


Oliwa to dzielnica pełna reliktów historii, ciekawych opowieści i intrygujących tajemnic. Ta prawie tysiącletnia dzielnica Gdańska wiele przeszła i doświadczyła. Podczas podróży uczestnicy odkryją wydarzenia związane z tym miejscem oraz jego zabytki, by ostatecznie odkodować stary, pamiętający jeszcze zakon cystersów szyfr…

  • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska
  • Uwagi: gra obejmuje tereny Oliwy

Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”


Przeniesiecie się do czasów II Wolnego Miasta Gdańska. Był to twór polityczny powstały w wyniku traktatu wersalskiego, w ramach kompromisu między Niemcami, a II Rzeczpospolitą. Polacy musieli się konfrontować z coraz bardziej wrogimi nastrojami oraz antagonistycznymi władzami miasta. W tych trudnych warunkach, pomimo przeciwności losu, zdołali jednak stworzyć pulsującą życiem społeczność, gdzie pielęgnowano kulturę, sport, edukację oraz polską tożsamość. Jak ta społeczność wyglądała? Jak Polacy sobie radzili? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w grze, w której wcielicie się w rolę nowo przybyłego do miasta polskiego agenta.

  • Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

POZNAJEMY NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI GDAŃSKA


Ratusz Głównego Miasta


Choć dokładna data powstania budowli nie jest znana, wiemy że początki Ratusza sięgają wczesnego średniowiecza. Był siedzibą władz najważniejszego obszaru Gdańska, nazywanego od XIV w. Głównym Miastem. Niezwykły był splendor ratuszowych wnętrz. W ich upiększaniu w końcu XVI i na początku XVII wieku udział brali twórcy złotego wieku sztuki gdańskiej, tacy mistrzowie, jak: Izaak van den Block, Hans Vredeman de Vries, Willem van der Meer czy Anton Moeller.

  • Miejsce zbiórki: Ratusz Głównego Miasta, dziedziniec wewnętrzny od strony ul. Długiej, ul. Długa 46/47

Dom Uphagena


Dom Uphagena jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie kamienic mieszczańskich z XVIII wieku dostępnych do zwiedzania. W 1775 roku nabył ją Johann Uphagen i poddał gruntownej przebudowie. Jej efektem było wnętrze pełne przepychu i finezji. Po śmierci właściciela, kamienica przeszła w ręce kolejnych spadkobierców, jednak, na skutek testamentu, nie dokonano w niej żadnych zmian.  W 1911 roku utworzono tutaj muzeum, które działało do 1944 r. Zagłada domu, podobnie jak miasta, nastąpiła w marcu 1945 r. Do tradycji muzeum powrócono w 1998 r. otwierając Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. To urzekające miejsce, które naprawdę warto zobaczyć i poznać!

  • Miejsce zbiórki: Dom Uphagena, sień (przy kasie), ul. Długa 12

Dwór Artusa


Dwór Artusa to jeden z najbardziej reprezentacyjnych zabytków położonych przy tzw. Trakcie Królewskim w Gdańsku. Jego początki sięgają średniowiecza. Obecnie to wyjątkowe wnętrze muzealne oglądamy jako częściową rekonstrukcję. Dotyczy to zarówno architektury jak i wyposażenia. Po wojnie do wnętrza Dworu Artusa wróciły zachowane oryginalne zabytki, a brakujące są zastępowane kopiami. Mają one dać wyobrażenie, jak wyglądało to wyjątkowe wnętrze w przeszłości.

  • Miejsce zbiórki: Dwór Artusa, hol (przy kasie), Długi Targ 43/44

 

Szczegółowe informacje

  • Dla kogo: dla wszystkich!
  • Kiedy: od 21 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10.30-14.00
  • Czas trwania spotkania: 60- 90 minut.
  • Rezerwacja telefoniczna:
    • +48 503 437 825,
    • +48 789 449 683,
    • +48 789 449 685,
    • +48 512 418 745,
  • Rezerwacja mailowa: edukacja@muzeumgdansk.pl
  • Obsługiwane języki: polski, angielski, ukraiński
  • Cena: 10 złotych / os.
  • Uwagi: opiekunowie grup zorganizowanych (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty