Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Rajtarzy śląscy, mat  Xiążęca Drużyna Facebook
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:49

Na koń! Po latach powraca festiwal historyczny Wisłoujście 1628

Umożliwianie podróży w czasie to jedna ze specjalności Twierdzy Wisłoujście, oddziału Muzeum Gdańska. Tym razem w fortyfikacji widzowie spotkają wojska z okresu XVII-wieku, zobaczą serię potyczek oddziałów oraz poznają rzemieślników, którzy wprowadzą w tajniki wykonywanych przez nich zawodów. W sobotę, 6 lipca, w Twierdzy będzie obowiązywał okazjonalny bilet – ważny w godz. 10.00-18.00.

– Festiwal Historyczny Wisłoujście 1628 to szósta edycja organizowanych przez Muzeum Gdańska spotkań z historią w zabytkowej fortyfikacji. W tym roku proponujemy jeszcze ciekawszą formułę. W przeciwieństwie do poprzednich edycji nie będzie jednej walnej bitwy, ale kilka mniejszych potyczek, w których wezmą formacje piechoty i po raz pierwszy jazdy. Dzięki temu każdy ze zwiedzających będzie mógł zobaczyć jak poszczególne jednostki radziły sobie w realiach pola bitwy – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Podczas festiwalu zaplanowaliśmy również rodzinną grę terenową oraz szereg możliwości spotkań z edukatorami i rekonstruktorami odtwarzającymi dawne rzemiosła. Czasem nie warto szukać wehikułu czasu. Podróż do Gdańska sprzed 400 lat umożliwiamy właśnie w Twierdzy Wisłoujście.  

Podczas wydarzenia zwiedzający będą mogli zwiedzić wystawy stałe w Twierdzy Wisłoujście. W wybranych pomieszczeniach Fortu Carré prowadzone będą pokazy i zajęcia edukacyjne. Uczestnicy festiwalu będą mogli zapoznać się z tajnikami pracy szewca, zielarki, chirurga, kapelusznika, krawca, kartografa, kowala, kucharki i piekarza.

Na koń! Jak wyglądała i walczyła XVII-wieczna jazda?

Wzorem poprzednich festiwali widzowie będą mogli zobaczyć zmagania formacji wojskowych okresu XVII-wieku. Nie będzie to jednak jedna walna bitwa, a trzy mniejsze potyczki realizowane przez formacje różnego typu, w tym - po raz pierwszy - rajtarzy. 

– Rajtarie powstały w połowie XVI wieku w na terenach obecnych Niemiec, ale ich upowszechnione w armiach europejskich zawdzięcza się Maurycemu Orańskiemu, który pod koniec XVI wieku zreorganizował armię niderlandzką. Żołnierze formacji jazdy tego typu uzbrojeni byli głównie w pistolety, rapiery oraz lekki pancerz. Wykorzystując wysoką manewrowość rajtarie wyparły na zachodzie jazdę ciężkozbrojną i byli popularnie wykorzystywani do działań zaczepnych oraz wsparcia piechoty i artylerii. – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście. – W dawnej Polsce tymczasem rajtarów utożsamiano z rabusiami. W targanej wojnami siedemnastowiecznej Polsce rajtarzy, powszechni w armiach Szwedów i Rosjan, kojarzeni byli głównie z grabieżami, podpaleniami. Nie oznacza to, że nasze wojsko nie znało tego typu kawalerii. Znało, ale funkcjonowały one jako wojska cudzego autoramentu, czyli formacje zaciężne, zwłaszcza na terenach koronnych. W Wielkim Księstwie Litewskim były one stosunkowo powszechne.

Pojawią się również inne typowe formacje XVII – wiecznej Europy, szwedzcy muszkieterzy z grupy Gustavus Adolphus Rex Sueciae, odtwarzani m.in. przez rekonstruktorów z Finlandii oraz Lipkowie, czyli Tatarzy, w których wcielą się przedstawiciele z Hiszpanii. Międzynarodowy koloryt uzupełnią gdańskie roty piechoty z pikami oraz muszkietami i tradycyjnie chorągwie piechoty polskiej.

Pozostałe atrakcje. Zgarnij grę planszową… w grze terenowej

Rodziny odwiedzające fortyfikację będą mogły wziąć udział w grze terenowej. Zadanie nie będzie należało do łatwych, bowiem od uczestników będzie wymagana współpraca, spostrzegawczość oraz umiejętność wyciągnięcia informacji od mieszkańców fortu. Po prawidłowym wypełnieniu karty zadaniowej uczestnicy otrzymają upominek, czyli archeologiczną grę planszową „Game of Powers”, której wydanie umożliwiło dofinansowanie w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020. W grze wcielamy się w kupców działających na Morzu Bałtyckim, którzy wykonują misje oraz handlują towarami. 

W Koszarach Napoleońskich prezentowana będzie nowa wystawa: „Od Batorego do Gromu” poświęcona gdańskiej historii militarnej oraz opiece Muzeum Gdańska nad Twierdzą Wisłoujście. Zwiedzający będą mogli również skorzystać ze stanowisk z rozszerzoną rzeczywistością, dzięki którym będzie można zobaczyć jak wyglądała fortyfikacja w XVII, XIX, XX i XXI wieku.

Jak dojechać?

W sobotę, 06 lipca 2024, podróżnych będzie obsługiwał autobus 658, który w godzinach trwania festiwalu, zatrzyma się przy przystanku „Wisłojście”. Uczestnicy będą mogli także skorzystać z linii 106 i 606, które zatrzymują się na tymczasowym przystanku „Pokładowa”, skąd trzeba pokonać dystans około 1400 metrów. 

Uczestnicy zmotoryzowani mogą skorzystać z miejsc parkingowych przy ul. Charpentiera. Nadzór nad poprawnym parkowaniem będą sprawować służby porządkowe.

Do Twierdzy Wiosłujcie można się również dostać za pomocą roweru. Stojaki na rower znajdują się przy pomniku hrabiego de Plelo.

 

Program

10:00 Otwarcie Twierdzy Wisłoujście

10:30-17:30 Otwarcie stanowisk rzemieślniczych i edukacyjnych (Fort Carré)

10:30-17:00 Gra terenowa z nagrodami dla rodzin (namiot Muzeum Gdańska)

10:30-17:00 Stanowiska VR  (Koszary Napoleońskie)

12:00 Apel oddziałów wojskowych i musztra (Fort Carré)

13:30, 15:30, 17:30 Potyczki wojsk (Szaniec Wschodni)

17:00 Zakończenie sprzedaży biletów

18:00 Zamknięcie obiektu

 

Wisłoujście 1628

  • Kiedy: 6 lipca 2024, godz. 10.00-18.00
  • Gdzie: Twierdza Wisłoujście, ul. Stara Twierdza 1
  • Sprzedaż biletów: do godz. 17:00
  • Atrakcje dla zwiedzających: do godz. 17:00
  • Ceny biletów: 35zł (normalny); 25 zł (ulgowy); 94 zł (rodzinny, do max 8 osób, w tym 2-6 dzieci); wstęp wolny na Kartę Mieszkańca (raz w roku)

Załączniki