Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

2024 06 05 darowizna,mundur z Awganistamu ,mat MG,fot A Grabowska  (1)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:12

Gdańszczanin na wystawie w Twierdzy Wisłoujscie. Przekazał mundur ze służby w Afganistanie

Muzea i ich wystawy kojarzą się głównie z ukazywaniem przeszłości. Czy mogą jednak mieć wpływ na przyszłość? Okazuje się, że tak i to właśnie udowodnił Dawid Stępień. Gdańszczanin przekazał mundur technika śmigłowców, w którym służył w Afganistanie w 2009 roku. Zbiory Muzeum Gdańska powiększyły się o kilka obiektów oraz nowego 619. Darczyńcę.

– Z reguły muzea i ich zbiory są kojarzone przez pryzmat zakupów drogocennych dzieł sztuki i obiektów o znaczeniu dla historii społeczności. Jest jednak również druga droga, która polega na otworzeniu się na inicjatywę mieszkańców i sympatyków. Średnio dwa razy w tygodniu zbiory naszego Muzeum poszerzają się dzięki wsparciu osób prywatnych i różnego rodzaju podmiotów, które decydują się przekazać obiekt związany z historią naszego miasta i jego mieszkańców. Tworzymy między innymi kolekcję militariów i służb mundurowych związanych z Gdańskiem oraz gdańszczan w służbach mundurowych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wystawa w Koszarach Napoleońskich Twierdzy Wisłoujście pokazuje właśnie proces budowy takiej kolekcji. Długo trwało pozyskanie umundurowania Niebieskich Beretów, a przecież ta jednostka została przeformowana w 1986 roku. Dlatego z radością przyjmujemy dar Dawida Stępień, który zdecydował się przekazać nam swój mundur z Afganistanu.

Przekazany zespół zawiera kompletne umundurowanie technika śmigłowców Wojska Polskiego służących wówczas w Afganistanie, od obuwia po nakrycie głowy. 

– Otrzymując przydział do 49. Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim nie spodziewałem się, że część służby przyjdzie mi spędzić w tak odległym zakątku świata. To była piąta zmiana PKW w Afganistanie w 2009 roku. Byłem tam razem z 2 tysiącami innych chłopaków. Naszą codziennością, choć obsługiwałem wysłużone już śmigłowce Mi-24, był upał i ryzyko śmierci – wspomina Dawid Stępień. – Z tych czasów pozostał mi kompletny mundur, w tym kamizelka nazywana przez nas „piórnikiem” . Gdy zobaczyłem, że na nowej wystawie w Koszarach Napoleońskich prezentowane są również współczesne mundury, w tym GROM'u, postanowiłem przekazać swój. Zajmuję się rekonstrukcją historyczną, więc mam świadomość, że za kilkadziesiąt lat i później taki kompletny zestaw będzie ciekawą pamiątką. Jestem gdańszczaninem, więc wybór instytucji muzealnej mógł być tylko jeden.    

Piąta zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie służyła w prowincji Ghazni od kwietnia 2009r. W jej skład weszło 2 tysiące żołnierzy. Sześciu polskich żołnierzy poległo podczas pełnienia misji. Skład V zmiany PKW tworzyli żołnierze z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej - spadochroniarze z Krakowa, Bielska-Białej i Gliwic. Działania w Afganistanie wspierali także żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Grupy Współpracy Cywilno-Wojskowej z Kielc, 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego oraz 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.