2024 01 09 MP uroczystości  (6)

Nowa karta pocztowa z wizerunkiem Bernarda Binnenbesela

Bernard Binnebesel, Obrońca Poczty Polskiej w Gdańsku, to kolejna postać związana z Wrześniem 1939 roku, upamiętniona na serii pocztówek "Pamiętamy". Kartę zaprezentowano publicznie podczas spotkania w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Muzeum Gdańska oraz Poczta Polska S.A. przedłużyły umowę o współpracy w zakresie działań na rzecz upamiętniania bohaterskich pracowników Poczty Polskiej w przedwojennym Gdańsku. Dokument podpisali Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in. Hanna Pietrzkiewicz, przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i Henryka Flisykowska-Kledzik, honorowa przewodnicząca Koła Rodzin. Przyjechała również delegacja z Niemiec, pod przewodnictwem Antje Grotheer, Prezydent Parlamentu miasta Bremy oraz Dieter Schenk, honorowy obywatel Gdańska, kryminolog i badacz zbrodni nazistowskich, dzięki któremu doszło do rehabilitacji prawnej pocztowców przez sąd w Lubece.

Podczas uroczystości wnukowie Bernarda Binnebesela zaprezentowali okolicznościowy datownik oraz kartę pocztowa z serii „Pamiętamy”, zawierająca wizerunek dziadka. Pocztowiec zmarł już po walkach dnia 3 września. Przyczyną śmierci był postrzał w brzuch oraz uszkodzenia czaszki. Do wybuchu wojny zajmował się obsługą "dalekopisu". Przez jego biuro, do którego miał dostęp wyłącznie dyrektor i wywiad wojskowy, przechodziły wszystkie meldunki oraz poufne informacje. 1 września 1939 roku, z chwilą zerwania wszelkiej łączności, przejął funkcję sanitariusza. Udzielał przez kilka godzin pomocy swoim rannym kolegom.

Bernard Binnebesel został pochowany na cmentarzu honorowym na gdańskiej Zaspie, gdzie spoczywa wymordowana Polonia Gdańska.

Biogram upamiętnionego wkrótce ukaże się na portalu Gedanopedia.pl.