dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 15:43
Czym była Hanza? Spotkanie z dr Angelą Ling Huang z Lubeki
Gościem nadchodzącego spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska będzie dr Angela Ling Huang, dyrektorka Centrum Badań nad Historią Ligi Hanzeatyckiej przy przy Europejskim Muzeum Hanzy w Lubece. Badaczka przybliży dzieje związku miast kupieckich, które w przeszłości zrzeszało ponad 100 miast i pozostawiło trwały ślad w kulturze i historii Europy. Podczas spotkania wśród uczestników rozlosowane zostaną gry planszowe Hansa Guilds.
– Hanza była niezwykłą organizacją, która przetrwała ponad 500 lat. Jej najbardziej godną uwagi cechą była koalicja miast z dzisiejszej Holandii, Niemiec, państw bałtyckich, a także Polski, która powstała w XIV wieku i trwała aż do XVII wieku. To unikalne przymierze tworzyło polityki gospodarcze ukierunkowane na „dobro wspólne”, jednocześnie stale balansując między wspólnymi interesami miast i kupców, a regionalnymi lub indywidualnymi ambicjami wspólnot miejskich i ich elit. Wiele z debat pomiędzy reprezentantami miast członkowskich było prowadzonych przez wieki bez jednoznacznych rozwiązań, co rodzi pytania o skuteczność Hanzy, jako całości – mówi dr Angela Ling Huang, dyrektorka Centrum Badań nad Historią Ligi Hanzeatyckiej. – Czy paradoksalnie to właśnie było kluczem do jej sukcesu w długotrwałej współpracy tak wielu różnych wspólnot? Podczas spotkania zobaczymy ciekawy obraz koalicji miast, dowiemy się jak kształtowała swoją politykę gospodarczą, która przecież wywarła wpływ na dzisiejszą Europę. Zagłębimy się w charakterystyczną kulturę podejmowania decyzji.
Dr Angela Huang jest dyrektor zarządzają Centrum Badań nad Historią Ligi Hanzeatyckiej i Regionu Morza Bałtyckiego (Forschungsstelle für die Geschichte der Hanse und des Ostseeraums) przy Europejskim Muzeum Hanzy w Lubece. Pracuje nad różnymi aspektami historii Hanzy, takimi jak: historia gospodarcza Europy oraz porównawcza historia miejska.
Wykład będzie tłumaczony z języka niemieckiego na język polski przez p. Marka Szalszę. Prelekcja związana jest z wystawą czasową w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska “Mamy wiatr do żeglowania...Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.”. Wystawę będzie można zobaczyć do niedzieli, 3 listopada br.
Wśród uczestników wydarzenia zostaną rozlosowane egzemplarze gry Hansa Guilds. W edukacyjnej grze planszowej, którą wydała Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego w ramach tegorocznego Światowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, uczestnicy wcielają się w rolę średniowiecznych, hanzeatyckich kupców i rywalizują ze sobą o osiągnięcie wpływów w europejskim handlu.
The German Hanse: A Half-Millennium of Collective Decision-Making and Economic Policy
- Kiedy: 24 października 2024 (czwartek), godz. 17.00
- Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47
- Ceny biletów: wstęp wolny