dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 16:13
55 lat minęło! Dołącz do obchodów i… „złap je wszystkie”!
Muzeum Gdańska rozpoczyna swoje 55-lecie i zaprasza wszystkich miłośników historii, kultury i sztuki do wspólnego świętowania. To doskonała okazja, by odwiedzić oddziały muzeum, uczestniczyć w spotkaniach, konkursach i wydarzeniach kulturalnych, a także włączyć się w budowanie zbiorów poprzez przekazanie pamiątek związanych z historią Gdańska. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają limitowaną, jubileuszową serię kolekcjonerskich przedmiotów użytkowych. Pierwszy punkt obchodów odbędzie się już 3 kwietnia. Kolejny… tydzień później.
– Gdy w czasach pandemii, w 2020 roku, obchodziliśmy 50-lecie powołania Muzeum Gdańska, postawiliśmy dwa pytania: "Co się nadaje do Muzeum?" i "Co daje Muzeum?". W ich perspektywie znajdowały się przedmioty, wartości i instytucja – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum. – W tym roku, obchodząc 55-lecie, stawiamy jeszcze jedno pytanie, którego wtedy z różnych względów postawić nie mogliśmy, tzn. "Co daje mi Muzeum?". W tym pytaniu w centrum jest jednostka, wartości i instytucja. Muzea kształtują naszą tożsamość, wzbudzają ciekawość świata, pomagają budować więzi społeczne, a także dają radość, inspirują i rozwijają. Te wszystkie elementy znajdziemy w programie obchodów 55-lecia Muzeum Gdańska, który w luźnej i humorystycznej formie łączy konkurs zachęcający do uczestnictwa w wydarzeniach, do prawie samego końca 2025 roku.
Informacje o 25 punktach programu obchodów 55-lecia Muzeum Gdańska oraz lista wydarzeń, które objęte są jubileuszowym konkursem będą publikowane na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Zainteresowani uczestnicy mogą się również zapisać do newslettera, dzięki któremu otrzymają programy na każdy miesiąc oraz bardziej szczegółowe informacje o każdym z wydarzeń.
Bo 5x5 daje… MG55. Program obchodów
Jubileuszowy program Muzeum to konsekwentna "gra piątek" – pięć propozycji wpisanych w pięć podstawowych obszarów działalności Muzeum Gdańska. Na przestrzeni lat organizowano wystawy czasowe, spotkania, konkursy i promocje, wydawano książki i gry planszowe, a także odbywały się koncerty na carillonach, najstarszych gdańskich fortepianach oraz, od niedawna, na replice trąbki historycznej.
Zaproszeniem do poznania oferty Muzeum Gdańska jest konkurs "Złap je wszystkie! Jeśli tylko potrafisz", adresowany do zwiedzających, sympatyków, darczyńców, ale także do osób, które dopiero chciałyby bliżej poznać oddziały miejskiej instytucji kultury. Zabawa premiuje udział w wydarzeniach Muzeum, przekazywanie pamiątek do jego zbiorów oraz zwiedzanie oddziałów (od 26 kwietnia – czyli startu sezonu wysokiego). Każda z aktywności premiowana jest odpowiednią liczbą punktów, np. za przekazanie pamiątek otrzymamy 10 punktów, a różne liczby punktów zdobywamy za udział w wydarzeniach – tych z cyklu MG55 oraz z podstawowej oferty wydarzeń. Pod koniec roku 55 uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma jubileuszowy zestaw upominków obchodów 55-lecia Muzeum Gdańska.
Poniższy wykaz to jedynie część całego programu na ten rok. W planach Muzeum są około 33 wystawy czasowe i zbliżona liczba publikacji. Każdego roku organizowane jest około 100 spotkań oraz około 140 koncertów. W tej ofercie na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy dawnych dziejów, jak i ci, którzy szukają nowoczesnych, klasycznych, niecodziennych, inspirujących, a może nawet emocjonujących form kontaktu z historią.
Wystawy czasowe
- "Berendtowie" (10 kwietnia, Dom Uphagena) – Wystawa poświęcona zasłużonej rodzinie Berendtów, których działalność odcisnęła piętno na złotniczych dziejach Gdańska.
- "Historie Gdańskich Dzielnic VIII: Stare Miasto" (25 lipca, Stare Miasto, Jarmark Dominikański i nie tylko) – Odkrywaj tożsamość i historie najstarszej części Gdańska.
- "Gdańsk pełen zwierząt" (12 czerwca, Ratusz Głównego Miasta) – Historia zwierząt w powojennym Gdańsku – od menażerii po codzienne życie.
- "Bursztynowe gry przez wieki" (28 czerwca, Muzeum Bursztynu) – Fascynująca podróż przez historię gier planszowych i zabaw wykonanych z bursztynu. Startujemy w Światowy Dzień Bursztynu. Będzie się grało!
- "Protesty w Gdańsku" (22 listopada, Ratusz Głównego Miasta) – Opowieść o buntach, strajkach i demonstracjach, które zmieniały oblicze miasta.
Spotkania
- „Muzea Jutra 2: Muzea wobec wielokulturowości – o nowych wyzwaniach współczesnego świata” (3 kwietnia, Ratusz Głównego Miasta, także online)
MJ2 to cykle debat organizowanych przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich, poświęconych współczesnym i przyszłym wyzwaniom muzeów. Tym razem spotkanie poświęcone będzie wielokulturowości i dynamicznym zmianom społecznym. Dyskutować będą: prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, prof. Marta Koval, Basil Kerski (ECS) oraz dr Marianna Otmianowska (Muzeum Łazienki Królewskie). Spotkanie prowadzi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
- „Majówka z Twierdzą: Hobby Horse & nie tylko” (1-4 maja, Twierdza Wisłoujście).
Rodzinna majówka w Twierdzy Wisłoujście – okazja, by spróbować swoich sił w wyścigach na hobby horse i zawalczyć o Puchar Twierdzowego Rumaka! Dodatkowo warsztaty z tworzenia historycznych rumaków, strefa foodtrucków i wiele innych atrakcji.
- „Wisłoujście 1628” (4-6 lipca, Twierdza Wisłoujście)
Największy w północnej Polsce festiwal historyczny! Ponad 200 rekonstruktorów przeniesie zwiedzających w realia XVII-wiecznej Europy i Gdańska. Będzie można zobaczyć inscenizacje bitewne i poznać tajniki życia codziennego tamtych czasów.
- „Diana - rekonstrukcja” (jesień, Dwór Artusa)
Muzeum Gdańska, we współpracy z Bractwami Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece, odtworzy zaginiony w czasie II wojny światowej element wystroju Wielkiej Hali Dworu Artusa. To wyjątkowy projekt przywracający dawną świetność jednego z najważniejszych wnętrz w Gdańsku.
- „Nie tylko Sąd Ostateczny! Czyli najcenniejsze obrazy Gdańska” (jesień, Ratusz Głównego Miasta)
Spotkania poświęcone niezwykłym dziełom malarskim zgromadzonym w Ratuszu Głównego Miasta. Eksperci przybliżą historię i znaczenie tych wyjątkowych obrazów, które stanowią perłę gdańskiego dziedzictwa. Bo przecież Gdańsk… niejednym obrazem stoi!
Konkursy i promocje
- „Złap je wszystkie (jeśli tylko potrafisz)! Konkurs 55-lecia Muzeum Gdańska” (2 kwietnia / 26 kwietnia – 15 grudnia, Oddziały Muzeum Gdańska)
„Jeden, by złączyć wszystkie. Jeden, by wszystkie… złapać.”
Niechcący wyszedł nam mix Tolkiena i Pokémonów, ale to nietypowe zestawienie słów-kluczy ma Ci pokazać, że możesz nieszablonowo spędzić czas w 10-oddziałowym muzeum i… złapać coś dla siebie.
Niezależnie od tego, czy masz kilkadziesiąt lat, czy dopiero przyznano Ci dowód osobisty, ta muzealna gra ma zachęcić Cię do udziału w tegorocznych wydarzeniach – także jubileuszowych – z tej listy.
Zwiedzaj oddziały Muzeum Gdańska, bierz udział w spotkaniach i przekazuj pamiątki do zbiorów – za każde działanie zdobywasz punkty. 55 uczestników z najwyższą liczbą punktów otrzyma unikatowe zestawy upominkowe z limitowanej serii 55-lecia Muzeum Gdańska. Ah te magiczne piątki (Liczyhrabia z Ulicy Sezamkowej byłby dumny)!
Jubileuszowe Karty Konkursowe znajdziesz podczas wydarzeń organizowanych przez Muzeum Gdańska, w wybranych numerach dwumiesięcznika kulturalnego „Teraz!” albo – jeśli nam ich zabraknie – do samodzielnego wydruku z naszej strony internetowej.
- „Mój Gdańsk 2025 – konkurs fotograficzny” (do 31 października, Gdańsk)
Konkurs fotograficzny zachęcający mieszkańców i turystów do uchwycenia piękna Gdańska w obiektywie. Inspiracje i szczegóły konkursu można znaleźć pod tym linkiem.
- „Światowy Dzień Drzewa. Zostań patronem dębu na Twierdzy Wisłoujście” (konkurs: lipiec - połowa września / wspólne sadzenie drzew: 10 października, Twierdza Wisłoujście)
W ramach konkursu zostanie zasadzonych 10 dębów przy Twierdzy Wisłoujście, nazwanych na cześć okrętów polskiej floty wojennej z czasów bitwy pod Oliwą. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie uzasadnienia dla wybranej nazwy – autorzy najlepszych opisów zostaną oficjalnymi patronami drzew, a ich imiona znajdą się na pamiątkowych tablicach.
- „Konkurs dla dzieci w Domu Uphagena” (maj-czerwiec, Dom Uphagena)
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Każdego roku angażujemy uczniów gdańskich szkół do poznawania i odkrywania dziedzictwa naszej małej ojczyzny – Gdańska! Edukacyjno-plastyczny konkurs dla najmłodszych organizowany jest przez dział Edukacji Muzeum Gdańska. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce;-).
- „Aż 55% rabatu! Jubileuszowa promka na książki o Gdańsku” (zima, 1 grudnia – 31 stycznia, cała Polska)
Jak co roku, Muzeum Gdańska organizuje wyprzedaż książek w atrakcyjnych cenach. Z okazji jubileuszu wybrane tytuły dostępne będą z rabatem do 55% w internetowym sklepie Muzeum. Kto wie? Może zamawiając książkę, przyj(e)dzie do Ciebie też jubileuszowy Mikołaj?
Publikacje i gry planszowe
- „Wisłą do Gdańska – gra planszowa” (II półrocze, oddziały Muzeum Gdańska)
Reedycja pierwszej polskiej gry turystycznej z 1919 roku. Podróżuj po Polsce – od Krakowa, przez Wilno i Lwów, aż po ujście Wisły. Odkrywaj historyczne miejsca i baw się, ucząc o przeszłości.
- „Historie Gdańskich Dzielnic VI: Św. Wojciech-Lipce-Orunia” (jesień, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47)
Kolejna część serii książek o historii gdańskich dzielnic. Tym razem przenosimy się na południe miasta, by odkrywać lokalne dzieje i ich wpływ na rozwój Gdańska.
- „Wielki Piec” (jesień, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44)
Publikacja poświęcona dziejom największa pieca kaflowego nowożytnej Europy.
- „Kronika Gdańska, tom II” (II półrocze, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47)
Tak, to już w tym roku! Drugi tom jednej z najchętniej czytanych pozycji o Gdańsku, zawierający najważniejsze fakty, dzień po dniu, w unikatowym opracowaniu.
- „Wspomnienia Gdańskiego Bówki” (IV kwartał, Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47)
Reedycja kultowej serii książek Brunona Zwarry. Zamiast pięciu tomów, teraz w dwóch woluminach, opatrzonych komentarzami historyków.
Koncerty i muzyka
- „Gdański Festiwal Carillonowy” (lipiec-sierpień, Ratusz Głównego Miasta & kościół św. Katarzyny)
Jak co roku carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz carilloniści i muzycy z całego świata oczarowują słuchaczy dźwiękami dzwonów kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta (i nie tylko). Niepowtarzalna okazja, by usłyszeć te wyjątkowe instrumenty w nietypowych aranżacjach – od muzyki dawnej po współczesną.
- „Światowe prawykonania: Carillony Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny” (wrzesień, Ratusz Głównego Miasta & kościół św. Katarzyny)
Co roku Gdańsk zamawia u znanych kompozytorów nowe utwory przeznaczone na carillony Ratusza Głównego Miasta oraz kościoła św. Katarzyny. To wyjątkowa okazja, by posłuchać premierowych wykonań i dowiedzieć się, kto je skomponował.
- „Muzycznie w Muzeum. Najstarszy gdański fortepian” (jesień, Dwór Artusa)
Gdzie znajduje się najstarszy gdański fortepian? W Muzeum Gdańska! Czy jest sprawny? Tak! Podczas całego dnia koncertów usłyszymy jego wyjątkowe brzmienie. Wystąpią dr Maciej Gański oraz studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.
- „Jedyna taka w Polsce. Koncert na replice historycznej trąbki, feat. Paweł Hulisz” (jesień, Dwór Artusa)
Muzeum Gdańska przygotowało prawdopodobnie pierwszą w Polsce replikę historycznej trąbki! Po co? By cieszyła nasze uszy! Koncert na tym unikatowym instrumencie wykona dr Paweł Hulisz. W pakiecie – premiera płyty ukazującej pełne możliwości tej niezwykłej trąbki.
- „Gdańska Muza Jesienna edycja (współpraca: AMuZ)” (jesień, Dwór Artusa)
Seria jesiennych koncertów w najpiękniejszym salonie Dawnego Gdańska, wykonywanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku.
Muzeum Gdańska – 55 lat historii
Muzeum Gdańska to instytucja powołana w 1970 roku, która dziś zarządza 9 oddziałami położonymi w historycznych miejscach miasta oraz dwiema lokalizacjami: Zespołem Przedbramia oraz Galerią Palową. W swoich zbiorach posiada około 77 tys. obiektów dokumentujących dzieje Gdańska – od średniowiecznych artefaktów po współczesne pamiątki oraz kolekcję bursztynu bałtyckiego. Jego oddziały w zeszłym roku odwiedziło ponad 650 tys. osób.
Regulamin konkursu oraz Karta Zadań do pobrania w załącznikach .pdf.