Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

tło na stronę www muzeumgdansk pl 1920 x 502 px
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:00

Kolorowe sny o Gdańsku. Retro-Gdańsk Vasyla Netsko

Kwarantanna dla artysty może być przysłowiową „manną z nieba”! Okres zamrożenia życia społecznego, dla Vasyla Netsko z Ukrainy, mieszkańca Gdańska okazał się okresem twórczej płodności! W minionym roku przygotował surrealistyczną kolekcję obrazów, opowiadającą historię Gdańska sprzed 100 lat.

Podczas wernisażu wystawy, połączonej ze spotkaniem dla dziennikarzy, o obrazach i V Tygodniu Ukraińskim w Gdańsku opowiedzą:

  • Łew Zacharczyszyn, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku;
  • Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska;
  • Vasyl Netsko, autor obrazów.

25-minutowe spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 w Wielkiej Sali Wety, Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Całość spotkania, wraz z wywiadami indywidualnymi potrwa ok. 45 minut.

  • Kiedy: 22 czerwca (wtorek), godz. 11:00-11:45
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Uwagi:
    • spotkanie odbędzie się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego, uczestnicy zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych
    • wejście przez dziedziniec wewnętrzny od strony ul. Długiej (wejście dla turystów)

 

Vasyl Netsko (ur. 1977 r. w Białej Górze k. Lwowa. Ukraiński artysta malarz, mistrz sztuki ludowej. Ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii I Projektowania w specjalizacji "rzeźba w drewnie". Studiował również na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Jestem utytułowanym sportowcem, kulturystą. Od 2015 r. mieszka, pracuje i tworzy w Polsce.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, ściennym oraz rzeźbą. Vasyla Netsko inspirują emocje związane z codziennym życiem, otaczająca natura, filozofia i kultura wschodu, a ostatnimi czasy Gdańsk, jego historia, architektura oraz kultura.

W 2014 r. został laureatem XVIII Międzynarodowego Salonu Jesiennego „Wysoki Zamek” w Pałacu Sztuki we Lwowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców “Przystanek Sztuka” w Straszynie oraz laureatem plebiscytu Dziennika Bałtyckiego “Osobowość roku 2019” w powiecie gdańskim w kategorii "kultura".

Wystawa odbywa się pod Patronatem Konsula Ukrainy w Gdańsku, Lwa Zacharczyszyna w ramach „V Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku”.