Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:50

Zakończenie XV Królewskiego Flisu na Wiśle. Dary dla Muzeum Gdańska

38 dni, ponad 800 km i kilkunastu śmiałków. To tylko niektóre liczby kończącego się XV Królewskiego Flisu na Wiśle. Śmiałkowie wyruszyli w podróż 17 maja 2021, a do Gdańska, pod Ratusz Głównego Miasta, dotrą w środę, 23 czerwca, o godz. 12.00. W drodze organizatorom towarzyszył Lajkonik, którego przekażą do zbiorów Muzeum Gdańska.

XV Królewski Flis na Wiśle nawiązuje do dawnych tradycji spływów królową polskich rzek od wieków będącą główną arterią handlową Rzeczpospolitej. Celem wydarzenia jest przypomnienie flisackiej tradycji Krakowa oraz roli, jaką odgrywała Wisła, po której spławiano sól, węgiel i inne towary. Głównym organizatorem flisu jest obecnie Instytut Multimedialny oraz Muzeum Krakowa.

Gdy wydarzenie inaugurowano przed 16 laty, Wisłą spłynął jeden galar. Podczas kolejnych edycji na trasie dołączały do niego kolejne jednostki, a uczestnicy flisu brali udział w wydarzeniach organizowanych w miejscowościach znajdujących się na jego trasie. XV Królewski Flis na Wiśle po raz pierwszy przyjął formę sztafety, a na sześciu odcinkach rzeki banderę przejmowały załogi kolejnych łodzi. W podróży sztafetom towarzyszyła figurka Lajkonika, która miała trafić do zbiorów Muzeum Gdańska. Po drodze… dołączyła do niej warszawska Syrenka.

W środę, 23 czerwca 2021 r., o godz. 12:00 pod Ratuszem Głównego Miasta odbędzie się zakończenie XV Królewskiego Flisu wraz z przekazaniem figurki Lajkonika i wizerunku Syrenki do zbiorów Muzeum Gdańska. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy spływu oraz Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. W podzięce za przekazany dar flisacy otrzymają pakiet Darczyńcy Muzeum Gdańska oraz jeden z gdańskich symboli, który zasili zbiory Muzeum Krakowa.

 

Zakończenie XV Królewskiego Flisu

  • Kiedy: 23 czerwca 2021 (środa), godz. 12:00-12:20
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta / Fontanna Neptuna, Długi Targ
  • Uwagi: wydarzenie odbywa się na otwartej przestrzeni

Załączniki