Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie. Portret Romana Rakowskiego w mundurze wojskowym.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 16:51

Ostatni. Gdańszczanie. Żołnierze AK

11 listopada o 14.00 przy ulicy Grobla I zostanie otwarta wystawa plenerowa „OSTATNI. Gdańszczanie – żołnierze Armii Krajowej” przygotowana przez Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim z udziałem Muzeum Gdańska i wsparciem Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowane zostaną sylwetki 18 gdańszczan związanych z AK.

W Gdańsku pozostało ich nie więcej niż trzydziestu. Ich życie splotło się z Armią Krajową. To ostatni spośród tysięcy osób, które osiedliły się w Gdańsku po wojennej zawierusze. – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska – Na wystawie przybliżamy sylwetki osiemnastu byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz osób, które choć niezaprzysiężone w Armii Krajowej, odegrały dużą rolę w ukształtowaniu się środowiska weteranów AK w latach 90. XX wieku.

Na wystawie plenerowej przy ul. Grobla I zaprezentowane zostaną portrety oraz sylwetki: Krystyny Basińskiej, Adama Borowskiego, Teresy Ciesielskiej, Stanisławy Gładysz, Jerzego Grzywacza, Wacława Juszko, Andrzeja Kaczorowskiego, Witolda Kasprowicza, Jana Kowalczysa, Joanny Muszkowskiej – Penson, Romana Rakowskiego, Henryka Sawickiego, Ireny Werdon, Ireny Wypych, Ireny Wronkowskiej, Jerzego Zubrzyckiego, Zofii Zygmuntowicz oraz Teresy Żawrockiej – Wrzołkowej. Autorką zdjęć jest znana fotograf Renata Dąbrowska.

Wystawę plenerową będzie można zobaczyć do 17 stycznia 2022 roku przy ul. Grobla I w Gdańsku.

Wernisaż, z udziałem m.in. prof. Jerzego Grzywacza i Romana Rakowskiego, odbędzie się 11 listopada 2021 roku w ramach gdańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, o godz. 14.00.  

 

Organizator: Stowarzyszenia Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

Współpraca: Muzeum Gdańska, Urząd Miasta w Gdańsku, Światowy Związek Żołnierzy AK