Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie. Na białym tle wisior w formie kuli wykonany z prostokątów w kolorze węgla i stali. W środku prostokątne fragmenty bursztynu.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:50

Wernisaż wystawy Trendbook 2021 w Muzeum Bursztynu

W piątek, 26 listopada br. o godz. 18.00 w Muzeum Bursztynu odbędzie się wernisaż wystawy Trendbook 2021. Na wystawie czasowej zobaczymy prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zaproszonych projektantów z Polski, Meksyku i Hongkongu. Wszystkie prace łączy niekonwencjonalne zastosowanie bursztynu bałtyckiego.

W wernisażu wystawy wezmą udział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystawy i autor jej katalogu oraz projektanci poszczególnych prac.

Tegoroczny Trendbook to jedenasta już edycja wydarzenia, którego celem jest propagowanie gdańskiego bursztynnictwa oraz wyznaczanie trendów w nowoczesnym projektowaniu biżuterii. Wystawa prezentowana była podczas inauguracji targów bursztynu i biżuterii Amberif. W tym roku zaprezentowano ją jedynie w wirtualnej odsłonie, zaś udostępnienie wystawy przewidziano w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. W oddziale Muzeum Gdańska udostępnione zostanie ponad 70 prac, w 5 odsłonach:

 • architectonix – projekty opierające się na zasadach konstruktywistycznej geometrii;
 • talisman – projekty odwołujące się do antropologicznie najstarszej funkcji biżuterii,
 • slowstainable – (zbitka pojęć „slow” i „sustainable”) – biżuteria z mocnym odwołaniem do idei designu zrównoważonego;
 • glitch – produkty przygotowane dzięki kreatywnemu wykorzystaniu technik komputerowych;
 • entwined – interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez konieczność zestawienia bursztynu z jadeitem.

Wystawa podsumowuje jedenaście lat poszukiwań awangardowej natury bałtyckiego bursztynu w ramach projektu Trend Book, który wystartował w 2010 roku. Jego celem było rozpoznanie możliwości obróbki tej szlachetnej żywicy, która wymaga specjalnego przygotowania i poznania natury bursztynu i jego historii. Początkowo udział w projekcie wzięło dziesięć osób – jeden rocznik studentów wzornictwa nowo utworzonej wówczas pracowni projektowania biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie dekady systematycznej realizacji Trend Book rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację 2020 roku zaangażowanych było już 58 osób. Oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych włączyli się także polscy designerzy oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii. Przez 11 lat powstało niemal 700 eksperymentalnych prototypów.

Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book, należą m.in.: Marta Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.

Wernisaż wystawy Trendbook 2021

 • Kiedy: 26 listopada 2021 (piątek), godz. 18.00-19.00
 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, ul. Wielkie Młyny 16
 • Akredytacje: a.gierszewski@muzeumgdansk.pl (do piątku, 26.11.2021, godz. 14:00)

Spotkanie obędzie się zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego

Trendbook 2021

 • Do kiedy: 27 marca 2022 (niedziela)
 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, ul. Wielkie Młyny 16
 • Wstęp: bezpłatny (poziom „0” – część otwarta dla odwiedzających) 
 • Godziny otwarcia: strona internetowa Muzeum Gdańska