2022 02 07 naszyjnik bursztynowy A Orska ,MB ,mat MG,fot A Grabowska 9-3336
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski

Z ekranu do Muzeum Bursztynu

W poniedziałek, 28 lutego Muzeum Gdańska wzbogaci się o nowy, wyjątkowy eksponat. Naszyjnik wykonany z metali szlachetnych oraz bursztynu bałtyckiego przekażą do kolekcji gdańskiego Muzeum Bursztynu projektantka biżuterii, Anna Orska oraz bursztynnik Tomasz Ołdziejewski.

Nowy eksponat był jednym z głównych bohaterów programu „Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu”, poświęconego bursztynowi bałtyckiemu. Produkcja zbiegła się w czasie z otwarciem nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Unikatowy naszyjnik zostanie zaprezentowany na wystawie stałej, w części poświęconej bursztynowej modzie na II piętrze.

Autorzy naszyjnika zostaną Darczyńcami Muzeum Gdańska. Obecnie lista osób, które przekazały do Muzeum Gdańska pamiątki do jego zbiorów wynosi 381 osób, z czego ponad 150 przekazało eksponaty stanowiące kolekcję prezentowaną i przechowywaną w jego oddziale - Muzeum Bursztynu.

W spotkaniu wezmą udział:

• Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Anna Orska
  • Tomasz Ołdziejewski
  • Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • Renata Adamowicz, kierowniczka Muzeum Bursztynu

Termin i akredytacje

• Termin: 28 lutego 2022 (poniedziałek), godz. 12.00-12.30
  • Gdzie: Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
  • Start: sala konferencyjna (wejście od strony Domu Młynarza, przy ul. Na Piaskach)
  • Sesja fotograficzna: sale wystawowe - II piętro (dostępna winda)
  • Parking: od strony Domu Młynarza, przy ul. Na Piaskach
  • Akredytacje: Andrzej Gierszewski / a.gierszewski[at]muzeumgdansk.pl; +48 512 418 751

• 12.00-12.03 Powitanie / Waldemar Ossowski
  • 12.03-12.06 Wystąpienie / Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
  • 12.06-12.10 Wystąpienie / Anna Orska
  • 12.10-12.14 Wystąpienie / Tomasz Ołdziejewski
  • 12.14-12.16 Wystąpienie i podziękowanie / Renata Adamowicz
  • 12.16-12.20 Pytania i odpowiedzi
  • 12.20-12.22 przejście na salę wystawową (schody i winda)
  • 12.22-12.25 wspólne zdjęcie na sali wystaw czasowych
  • 12.25-12.30 wywiady indywidualne

Biogramy

Anna Orska – polska projektantka biżuterii, doktor habilitowany nauk sztuk plastycznych, wykładowca akademicki. Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Berlinie, Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku. Anna Orska jest założycielką i właścicielką marki biżuterii artystycznej ORSKA.

Tomasz Ołdziejewski – bursztynnik ze Sztutowa, od ponad 20 lat specjalizuje się w rzeźbie w bursztynie. Wykonuje repliki historycznych okrętów oraz statków, np. Black Pearl, Quenn Mary, czy Titanic oraz modeli samochodów. Brał udział w produkcjach, m.in. „Złoto Bałtyku”. Ustanowił Rekord Guinnessa w kategorii największej rzeźby z bursztynu. Wykonana przez niego latarnia mierzy ponad 2,1 metra wysokości.