Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:54

Poszukiwana. Najstarsza gdańska pocztówka

Muzeum Gdańska nie tylko zbiera eksponaty i tworzy kolekcje, ale również… poszukuje. Tym razem niesztampowo, poprzez wystawę czasową. Dołącz do poszukiwania najstarszej pocztówki, która została wysłana w Gdańsku i odwiedź najnowszą wystawę w Ratuszu Głównego Miasta. 

Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek z końca XIX wieku ze zbiorów muzealnych i prywatnych, poznać techniki ich druku oraz dowiedzieć się jak wyglądał ich obieg. Przyjmuje się, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku, ale zadaliśmy sobie pytanie…

Czy istnieje jeszcze starsza pocztówka?...

Celem „Poszukiwanej”, poza prezentacją pocztówek, jest także odnalezienie gdańskiej widokówki, wysłanej wcześniej niż znana obecnie. Tej pierwszej. Tej mistycznej i tym samym tej najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów. Najstarszej gdańskiej pocztówki, jej nadawcy oraz adresata. Poszukiwania trwają. Za najstarszą gdańską pocztówkę wyznaczyliśmy już nagrodę!

Dla odkrywcy i posiadacza najstarszej gdańskiej pocztówki czeka nagroda w wysokości 1000 zł. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: poszukiwana@muzeumgdansk.pl 

Oprowadzania kuratorskie

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. W maju i czerwcu odbędą się sobotnie oprowadzania kuratorskie po wystawie z twórcami ekspozycji i kolekcjonerami historycznych pocztówek – Jerzym Wojciechem Wołodźko, Piotrem Popińskim oraz innymi.

Wystawa czynna:

19 maja – 31 lipca 2022 r. w godz. 10.00-18.00

Ostatnie wejście / zakup biletu o 17.15.

Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Bilet: 6 zł normalny / 4 zł ulgowy

 

Harmonogram otwarcia. "Poszukiwana..."

  • 19 maja 2022, godz. 17.00-18.00
  • Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47

 

  • 17.00 – powitanie Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • 17.05 – przemówienie Jerzy Wołodźko, kurator wystawy
  • 17.10 – przemówienie Piotr Popiński, kolekcjoner
  • 17.15 – przemówienie Mirosław Podeszwik, kolekcjoner
  • 17.20 – zwiedzanie wystawy i poczęstunek