Czarno-białe zdjęcie z ok. 1932 roku. Członkowie sekcji piłkarskiej wraz z władzami klubu i sympatykami pozują do zdjęcia wśród toruńskich kamienic.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski

Inauguracja 100-lecia obchodów KS Gedania

Klub Sportowy Gedania w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. W działalność powołanego 15 września 1922 roku klubu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska zaangażowane były setki osób zasłużonych dla historii naszego miasta. Uroczysta inauguracja obchodów jubileuszu odbędzie się w środę, 25 maja, o godzinie 14.00 przy ulicy Partyzantów 62.

Właśnie tam, na fasadzie budynku odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona Romanowi Bellwonowi i jego żonie Janinie z d. Grabik. Państwo Bellwonowie, zasłużeni przedstawiciele Polonii gdańskiej, mieszkali w budynku przy ul. Partyzantów 62 od 1946 roku aż do śmierci.

W drugiej części spotkania ogłoszony zostanie program obchodów 100-lecia KS Gedania skupiony wokół wydarzeń kulturalnych oraz sportowych. Będzie on realizowany aż do końca listopada 2022.

W uroczystości weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, członkowie rodziny Bellwonów oraz potomkowie innych zasłużonych przedwojennych sportowców.

Harmonogram uroczystości obchodów 100-lecia KS Gedania

• Kiedy: 25 maja 2022 (środa), godz. 14.00-14.40
  • Gdzie: Gdańsk, ul. Partyzantów 62
  • Uwagi: spotkanie odbywa się na otwartej przestrzeni.
    • dziennikarzy rozgłośni radiowych prosimy o przyniesienie statywów do mikrofonów

Część I. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Romana i Janiny Bellwonów

• 14.00 – powitanie Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  • 14.03 – przemówienie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska