Maszty i baszty zdjęcie w te wydarzenia
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski

Odwiedź świat baśniowych ilustracji Pomorza. Wernisaż wystawy

Któż z nas nie pamięta książek z dzieciństwa i kolorowych ilustracji inspirujących wyobraźnię? Albo pierwszych czasopism kupowanych w kiosku i czytanych samodzielnie? Na wystawie  zaprezentowane zostaną bajkowe ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka.

W Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, będzie można zobaczyć ponad 140 projektów ilustracji, przede wszystkim do książek oraz czasopism i kalendarzy, ukazujących Pomorze i Gdańsk. Widz może jednak się zapytać, skąd wziął się tytuł wystawy?

Otóż maszty i baszty, a bardziej dosłownie ‒ statki i budynki, były jednymi z najpopularniejszych motywów ilustracji, które przenosiły czytelnika w świat dawnych mitów i legend Pomorza. To właśnie one budowały piękny i fascynujący, a nieraz tajemniczy i budzący zaciekawienie świat w wyobraźni czytelników lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Na wystawie będą też prezentowane książki, do których projekty przygotowali Truchanowska i Majchrzak, głównie autorstwa pisarza Franciszka Fenikowskiego.

Wernisaż wystawy „Maszty i Baszty”

• Kiedy: 31 maja 2022 (wtorek), godz. 17.00-18.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, o/ Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny