KS Gedania - logo obchodów, tatastudio, mat  Muzeum Gdańska
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski

Historia jednego symbolu. Poznaj maskotkę obchodów 100-lecia KS Gedania

W środę, 1 czerwca 2022 roku, o godz. 10.00 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku zostanie zaprezentowana replika maskotki KS Gedanii. Kulisy jej przygotowania oraz dalsze przeznaczenie omówione zostaną podczas spotkania dla dziennikarzy.

Maskotka KS Gedanii pojawia się na kilku przedwojennych zdjęciach dokumentujących działalność sekcji męskiej piłki nożnej. Na każdym ze zdjęć pojawia się ten sam pluszowy zwierzak, ubrany w klubowy trykot. Po prawie 80 latach od zakończeniu drugiej wojny światowej dawny symbol jednego z najważniejszych klubów sportowych Polaków z Wolnego Miasta Gdańska powróci do życia dzięki działalności pasjonatów oraz muzealników.

W spotkaniu dla dziennikarzy połączonej z prezentacją maskotki wezmą udział:

• Ernest Jezionek, oceanograf i pisarz, inicjator odtworzenia maskotki
  • Aleksandra Wlazło, wykonawczyni repliki
  • Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

Spotkanie potrwa ok. 20 minut.

• Kiedy: 1 czerwca 2022 (środa), godz. 10.00-10.20
  • Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2