Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Oznaka rozpoznawcza 7DD, Kbigeo, www wikimedia org
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:39

„Niebieskie berety” w zbiorach Muzeum Gdańska

W czwartek, 4 sierpnia 2022 roku, o godzinie 13.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się przekazanie sztandaru 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej. Pamiątka zostanie przekazana przez członków Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków "Niebieskich Beretów".

W uroczystości wezmą udział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz członkowie stowarzyszenia „Niebieskich Beretów”, oficerów i żołnierzy służby zasadniczej w stanie spoczynku. Pamiątka zostanie przekazana z inicjatywy pułkownika Andrzeja Zdrowowicza.

„Niebieskie berety” to stosowana w środowiskach masowego przekazu nazwa 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, związku taktycznego Sił Zbrojnych PRL, który utworzono w 1963 roku w przemianowania 23. Dywizji Desantowej. „Berety” miały być odpowiedzią na ówczesne wyzwania i możliwy konflikt na linii Układ Warszawski-NATO. Utworzony związek taktyczno-operacyjnego miał być odpowiednikiem współczesnych sił szybkiego reagowania. Na wyposażeniu dywizji znajdowały się m.in. pływające transportery Topas produkcji czechosłowackiej oraz radzieckie czołgi pływające PT-76. Głównym zadaniem dywizji w wojnie między Zachodem a Wschodem miało być zajęcie Danii. W tym celu 7DDes brał udział w licznych ćwiczeniach wojsk Układu Warszawskiego. Tradycje dywizji dziedziczy obecnie 7. Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża. W Gdańsku znajdowało się dowództwo oraz 35. gdański pułk desantowy.

 

Przekazanie sztandaru Niebieskich beretów do zbiorów Muzeum Gdańska

  • Kiedy: 4 sierpnia 2022 (czwartek), godz. 13.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: dziennikarze
  1. 13.00 - powitanie gości, Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
  2. 13.05 – przemówienie płk. w st. spocz. Andrzej Morawiec
  3. 13.10 – wspólne zdjęcie
  4. 13.12 – pytania i odpowiedzi