Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

grafika spotkania, mat MG
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 17:04

Ze Starego Testamentu do Światowej Stolicy Bursztynu

W najbliższy piątek, 28 kwietnia 2023 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Bursztynu odbędzie się światowa prapremiera bursztynowej Arki Przymierza. W spotkaniu wezmą udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska oraz autorzy dzieła: znany bursztynnik Tomasz Ołdziejewski wraz z Arturem Szygwelskim i Emilią Łuźniak.

W 2022 roku troje artystów rozpoczęło prace nad wyjątkowym dziełem. Po kilku miesiącach pracy, według przekazu z Księgi Wyjścia, powstała Arka Przymierza. Do przygotowania użyto drewna akacjowego, złota, srebra i… pomorskiego bursztynu.

Podczas spotkania z autorami odbędzie się prezentacja książki „Człowiek z bursztynu”. Wydarzenie zostanie zarejestrowane przez zespół programu „Złoto Bałtyku” emitowanego na całym świecie przez History Channel.

 • Kiedy: 28 kwietnia 2023 (piątek), godz. 14.00-15.00
 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, poziom „0”, na prawo od głównego wejścia, Wielkie Młyny 16
 • Akredytacje: a.gierszewski[at]muzeumgdansk.pl / 512 418 751

Harmonogram

 • 14.00 – powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
 • 14.03 – przemówienie / Piotr Borawski, z-ca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
 • 14.07 – przemówienie / Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich
 • 14.12 – wystąpienie i przedstawienie dzieła / Tomasz Ołdziejewski, Artur Szyngwelski, Emilia Łuźniak
 • 14.27 – uroczyste odsłonięcie Arki Przymierza / sesja fotograficzna
 • 14.35 – prezentacja książki „Człowiek z bursztynu” i spotkanie dla sympatyków / wywiady z dziennikarzami
 • 15.00 – zakończenie uroczystości

 

Tomasz Ołdziejewski – bursztynnik, dwukrotny zdobywca Rekordu Guinnessa za repliki Titanica (2020) oraz latarni morskiej na Helu (2021), odznaczony medalem Starosty Powiatu Nowodworskiego (2023). Jeden z bohaterów programu Złoto Bałtyku emitowanego na kanale History Channel. Pierwsze kroki w obróbce bursztynu zaczął stawiać w wieku 11 lat. Twórca szkatuł, statków, latarni i zegarów wykonanych z bursztynu bałtyckiego. Skonstruował specjalistyczną latarkę UV, która zrewolucjonizowała proces poszukiwania bursztynu.   

Artur Szyngwelski – gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie. 

Emilia Łuźniak – projektantka biżuterii oraz jubilerka. Projektuje w technologii 3d oraz tworzę biżuterię metodą tradycyjną. Wykonała elementy ze srebra do Rolls Royce'a Phantom II Tomasza Ołdziejewskiego. Autorka blach ze srebra wykonanych metodą repusowania użytych do wykonania kopii Arki Przymierza.