Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

HOLOKAUSTOBCHODY24
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:14

Gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W piątek, 26 stycznia 2024 roku, o godz. 14.00 pod Pomnikiem Kindertransportów w Gdańsku odbędzie się uroczystość upamiętniająca ofiary Holokaustu. We wspólnej modlitwie, wraz z przedstawicielami Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W 2024 roku uroczystości w ramach Gdańskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu powracają w okolice Pomnika Kindertransportów przy ul. Podwale Grodzkie. Tematyka dzieła nawiązuje do czterech transportów dzieci żydowskich z Wolnego Miasta Gdańska, które w okresie od 3 maja do 25 sierpnia 1939 roku opuściły miasto. Dzięki zorganizowaniu wyjazdów przez społeczność żydowską i przyjęciu dzieci przez rodziny brytyjskie, 130 małych gdańszczan uniknęło zgładzenia przez Niemców. Projektant, urodzony w przedwojennym Gdańsku izraelski rzeźbiarz Frank Meisler, jako dziesięcioletnie dziecko został uratowany w jednym z kindertransportów. Jego rodzice wkrótce zginęli z rąk hitlerowców.

W uroczystości wezmą przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Wydarzenie będzie transmitowane online na gdansk.pl.

W piątek o godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny oraz w sobotę o godz. 12.05 na profilu gdańskich carillonów odbędą się transmisje online dwóch koncertów upamiętniających ofiary Holokaustu. Utwory kompozytorów pochodzenia żydowskiego wykona Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Obchody organizowane są przez Gminę Miasta Gdańsk, Gminę Wyznaniową Żydowską w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Archipelag Kultury oraz Fundację Kultury Zbliżenia.

Główny punkt obchodów

  • Kiedy: 26 stycznia 2024 (piątek), godzina 14:00-14:30
  • Gdzie: Dworzec Główny PKP / Pomnik Kindertransportów, ul. Podwale Grodzkie
  • Wstęp: wolny

Harmonogram

Prowadzący: Jacek Labijak

  • 14.00 – rozpoczęcie uroczystości / wiersz Kadii Mołodowskiej
  • 14.10 – Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska / przemówienie
  • 14.15 – Michał Rudzki, wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku / przemówienie
  • 14.20 – modlitwa za Ofiary Holokaustu
  • 14.25 – odtworzenie hymnu bojowników Getta, autorstwa Hirsza Glicka „Nie mów nigdy, że to twój ostatni krok”
  • 14.30 – złożenie zniczy i kwiatów pod Pomnikiem Kindertransportów