Zdjęcie przedstawia widok na fasadę budynku Poczty Polskiej w Gdańsku przesłoniętego przez Pomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, czyli postać uosabiającą Nike oraz pocztowca trzymającego karabin. Po prawej drzewa.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski

Nowa karta pocztowa z wizerunkiem obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku

1 września 2024 roku o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku z władzami Muzeum Gdańska, Zespołu Szkół Łączności oraz Poczty Polskiej S.A. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie nowa okolicznościowa kartka pocztowa zawierająca wizerunek obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, który zginął w trakcie walk z Niemcami, oraz datownik upamiętniający 85. rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku.

W uroczystości wezmą udział Sebastian Mikosz, Prezes Zarządu Poczty Polskiej S.A., Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, Wojciech Władziński, dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Hanna Pietrzkiewicz, przewodnicząca Koła Rodzin byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku i Henryka Flisykowska-Kledzik, honorowa przewodnicząca Koła Rodzin oraz Dieter Schenk, honorowy obywatel Gdańska, kryminolog i badacz zbrodni nazistowskich, dzięki któremu doszło do rehabilitacji prawnej pocztowców przez sąd w Lubece.

Podczas uroczystości zostaną zaprezentowane okolicznościowy datownik oraz karta pocztowa z serii „Pamiętamy” zawierająca wizerunek Bernarda Binnenbesela. Pocztowiec zmarł już po walkach dnia 3 września. Przyczyną śmierci był postrzał w brzuch oraz uszkodzenia czaszki. Muzeum Gdańska oraz Poczta Polska S.A. podpiszą także nową umowę ramową, dzięki której prowadzone będą dalsze działania upamiętniające obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

O godzinie 12.00 na Placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku rozpoczynają się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej organizowane przez Miasto Gdańsk.

„Pamiętamy”. Uroczystość w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

• Kiedy: 1 września 2024 (niedziela), godz. 11.00-11.30
  • Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • Wstęp dla dziennikarzy: bez akredytacji