Social media
- Muzeum GdańskaGdańsk po 1945 – opowieść o odbudowie, przemianach i wspólnocie 📖 Nowy tom „Kroniki Gdańska” prowadzi przez powojenne losy miasta – od odbudowy i przemian społecznych po kształtowanie współczesnej tożsamości Gdańska. To opowieść o mieście tworzonym od nowa – przez ludzi, wydarzenia i decyzje, które wciąż wpływają na jego charakter. Podczas spotkania przyjrzymy się kluczowym momentom – od powojennej wymiany ludności i budowania wspólnoty, przez przełomy lat 1968, 1970 i 1980, aż po doświadczenie transformacji ustrojowej. W dyskusji udział wezmą: – dr Leszek Molendowski (Muzeum Gdańska) – dr hab. Sylwia Bykowska (Instytut Historii PAN) – dr Przemysław Ruchlewski (Europejskie Centrum Solidarności) Spotkanie poprowadzi Sandra Bożewicz (Muzeum Gdańska). 👉 Promocja „Kroniki Gdańska”. Tom 2: 1945-2008 🔹 Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 🔹 16 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 17:00 🔹 Wstęp wolny (liczba miejsc: 200) Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu obu części publikacji w cenie promocyjnej: 🔹 II tom: 150 zł (cena regularna: 180 zł) 🔹 pakiet tomów I i II: 300 zł (cena regularna: 340 zł) 👋 Do zobaczenia w muzeum! fot. T. Zgliński | mat. MG Otwiera kartę w nowym oknie
Data publikacji 16:05
- Muzeum Gdańska🐣 Funkcjonowanie naszych oddziałów w okresie świątecznym 👇 ✅ Wielki Piątek - wszystkie oddziały czynne do 16:00 ❌ Wielka Sobota - nieczynne ❌ Niedziela Wielkanocna - nieczynne ❌ Poniedziałek Wielkanocny - nieczynne Zaplanuj swoją wizytę: https://bit.ly/WizytawMuzeumGdanska fot. A. Grabowska | Muzeum Gdańska Otwiera kartę w nowym oknie
Data publikacji 09:30
- Muzeum GdańskaKiedy Gdańsk stał się miastem demokratycznym i wolnym? 🤔 Nad tym zastanowimy się w następny czwartek (9 kwietnia) podczas promocji katalogu wystawy „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku�po 1989 roku” . To pytanie otwiera rozmowę o tradycji „miasta niepokornego” – o sporach i protestach, które współtworzą lokalną wspólnotę. Bo demokracja nie mówi jednym głosem – rodzi się z różnicy postaw, przekonań i potrzeby bycia usłyszanym. Punktem wyjścia będzie publikacja towarzysząca ekspozycji, pokazująca przemiany obywatelskiej aktywności po 1989 roku oraz wielość perspektyw. Przyjrzymy się także kulisom powstania omawianej książki. W rozmowie udział wezmą: – prof. Cezary Obracht-Prondzyński (Uniwersytet Gdański) – dr Przemysław Ruchlewski (Europejskie Centrum Solidarności) – Karolina Misztal-Świderska (fotoreporterka) Prowadzenie: dr hab. Magdalena Żadkowska (Uniwersytet Gdański) Promocja katalogu wystawy „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku po 1989 roku” 🔹 9 kwietnia 2026 (czwartek), godz. 17.00 🔹 Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47 🔹 Wstęp wolny (liczba miejsc: 70) 📘 Cena katalogu w dniu premiery: 80 zł (po premierze: 110 zł) ❗ Wystawa „Wielogłos. Uliczne manifestacje w Gdańsku po 1989 roku” w Ratuszu Głównego Miasta została przedłużona do 25 maja 2026 r. fot. P. Wilczyńska | Muzeum Gdańska 👋 Do zobaczenia w muzeum! Otwiera kartę w nowym oknie
Data publikacji 14:06