Ocalone i podarowane  Album ZBoWiD, fot  A  Grabowska,  mat  MG
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Czwartki w Muzeum Gdańska (128). Ocalone i podarowane

W tym miesiącu, w jak żadnym innym, będziemy się często przypominać! Już jutro, 7 września 2023 roku, o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta rozpocznie się jedno z najciekawszych spotkań w ramach tegorocznej edycji Czwartków w Muzeum Gdańska! Pokażemy po raz pierwszy, bez szklanych gablot i parawanów, wyjątkowe oraz nieznane eksponaty, które trafiły do naszych zbiorów.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną artefakty pozyskanie do kolekcji Wartowni nr 1 na Westerplatte w ostatnich latach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie opuszczały muzealnych magazynów. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane powojenne dokumenty opisujące działalność westerplatczyków w Gdańsku oraz drzwi od karceru z zapiskami więźniów, które pochodzą prawdopodobnie jednego z podobozów KL Stutthof. Spotkanie poprowadzą dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska oraz Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

• Kiedy: 7 września 2023 (czwartek), godz. 17.00-18.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, Długa 46/47
  • Wejście: przez przejazd bramny i dziedziniec wewnętrzny
  • Wstęp: wolny