O tych, co upomnieli się o Gdańsk, mat  MG
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

O tych, co upomnieli się o Gdańsk. Wernisaż wystawy

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej „O tych, co upomnieli się o Gdańsk. 318. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy „Gdański”. W programie spotkanie i wykład ze specjalistą dziejów lotnictwa wojskowego oraz oprowadzanie kuratorskie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 września, o godz. 11.00 w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47.

Wystawa czasowa przybliża dzieje 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. Od początku była ona przeznaczona do bezpośredniego wsparcia tworzonego na Bliskim Wschodzie II. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Odznaką dywizjonu, używaną od 1944 r., był uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy, którą Polacy nosili na mundurach.

Podczas wernisażu, w Wielkiej Sali Wety, odbędzie się wykład prof. Andrzeja Olejko oraz oprowadzanie po wystawie czasowej w Sali Morskiej (IIIp), które poprowadzi dr Leszek Molendowski, kurator wystawy.

Więcej o wystawie: [LINK]

• Kiedy: 23 września (sobota), godz. 11.00-13.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wielka Sala Wety i Sala Morska (III piętro)
  • Wstęp: wstęp wolny