Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

1920x502 px kafel maly v2-2
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:50

Spotkanie pt. "Wokół odbudowy Gdańska. Profesor Jan Zachwatowicz”

W czwartek, 5 października, o godz. 17:00 zapraszamy na wykład pt. „Wokół odbudowy Gdańska. Profesor Jan Zachwatowicz”. Odbędzie się w Ratuszu Głównego Miasta, w Wielkiej Sali Wety, ul. Długa 46/47. Wstęp wolny. 

To drugie ze spotkań z cyklu towarzyszącego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” poświęcimy autorowi znaku zabytku, który od 1954 roku można zobaczyć na obiektach tego typu na całym świecie. Sylwetkę i dokonania profesora Jana Zachwatowicza w kontekście odbudowy Gdańska po 1945 roku przedstawi prof. Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk.  

Jan Zachwatowicz (1900-1983) znawca polskiej architektury oraz profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jest autorem znaku zabytku (konkurs w Hadze w 1954 r.). Był autorem koncepcji odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wbrew pomysłom, aby pozostawić ten teren jako gruzowisko będące pomnikiem historii miasta, albo aby zabudować Stare Miasto nowoczesnymi blokami. Jest m.in. autorem, wspólnie z Marią i Kazimierzem Piechotkami, projektu odbudowy archikatedry św. Jana. Pomimo tego, że była sprzeczna z doktryną konserwatorską, odbudowa Starego Miasta zyskała uznanie międzynarodowe i wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO 

Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk – polska historyk sztuki i nauczycielka akademicka, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012–2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2014–2015 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.