Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

2498587
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 11:51

Wykłady, promocja książki i podróż w czasie, czyli planuj tydzień z Muzeum Gdańska

W nadchodzącym tygodniu zapraszamy na wykłady poświęcone historii dzielnicy Osowa oraz malarstwu XIX wieku. Będziemy również obchodzić 20.lecie Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jako oddziału Muzeum Gdańska. Zaś w weekend będziecie mogli się przenieść w czasie do XVIII w. Gdańska i spróbować coś słodkiego. 

Najbliższe wydarzenia:

17 października (wtorek), godz. 17:00-19:00 

Historie Gdańskich Dzielnic VII: Wykład „Historia Osowej, Wysokiej i okolic do 1945 roku”  

Siódmej edycji projektu „Historie Gdańskich Dzielnic” towarzyszy cykl wykładów poświęconych interesującym aspektom przeszłości dzisiejszych Kokoszek, Matarni oraz Osowej. Zestawienie tych trzech dzielnic wynika nie tylko z ich lokalizacji, lecz przede wszystkim z wspólnej historii. W przeszłości tereny te łączyła przynależność do jednej parafii, czy zarządzający nimi właściciele ziemscy. Dziś jest to silna tożsamość dawnych wsi, które w 1973 r. stworzyły dzielnice Kokoszki, Matarnię i Osową. W czasie pierwszego z wykładów przyjrzymy się losom tych terenów z perspektywy wsi Wysoka i Osowa. Wykład poprowadzi ceniony gdański historyk, badacz i publicysta dr Jan Daniluk.  

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 81, ul. Profesora Michała Siedleckiego 14 (Osowa)  

Udział: wstęp wolny 

19 października (czwartek), godz. 17.00 

Wykład pt. „Miasto romantyków. Czego nie namalował Matejko, czyli o nieobecności Gdańska w polskiej kulturze wizualnej długiego XIX wieku.”  

Wykład dr. hab. Jacka Friedricha poświęcony tematyce dwóch wystaw czasowych „Miasto romantyków” (Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska) oraz „Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku” (Brama Zielona – Muzeum Narodowe w Gdańsku).  

Jacek Friedrich - Historyk sztuki, muzealnik i wykładowca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2013–2020 dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, od 2020 dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku 

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 

Udział: wstęp wolny 

20 października (piątek), godz. 17.00-18.00 

Spotkanie z Hansem Vogelsem. Promocja książki Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939 

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku obchodzi w 2023 r. dwudziestolecie działalności jako oddział Muzeum Gdańska. W jubileusz ten wpisuje się opublikowanie pierwszego tomu książki Hansa Vogelsa „Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsku 1920-1939”, dzieła mającego charakter fundamentalny dla badań nie tylko nad polską służbą pocztową, ale i losami gdańskich Polaków w latach międzywojennych.

Dzięki wieloletnim badaniom, Autorowi udało się dotrzeć do wielu nieznanych wcześniej materiałów, znajdujących się zarówno w archiwach polskich, jak i zagranicznych. Pozwoliły one spojrzeć na historię Poczty Polskiej w Gdańsku z zupełnie nowej perspektywy.

Hans Vogels – urodzony w 1965 r. w Eindhoven (Holandia). Historyk i ekonomista, ekspert Polskiego Związku Filatelistów, specjalizujący się w znakach pocztowych Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku (Port Gdańsk). 

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 

Ceny biletów: wstęp wolny, publikacja w cenie 99 zł 

21 października (sobota), godz. 10:30-13:30 

Spotkanie z cyklu „Kobieta oświecona”. Część 1. Czekolada i umysł 

Pierwsze z trzech spotkań z cyklu Kobieta Oświecona. Każde ze spotkań składa się z inscenizacji historycznej, prelekcji popularnonaukowej oraz warsztatów.  

Prelekcja pt. „Czekoladowa rewolucja” (wstęp wolny)  

Warsztat tematyczny (na zapisy) 

W Dużej Jadalni Domu Uphagena poznamy metody własnoręcznego wykonania napoju, który podbił podniebienia Europejczyków, w tym gdańszczanek i gdańszczan. Omówione zostaną metody obróbki ziarna kakaowca i produkcji półproduktu do przygotowania gorącej czekolady. Na zakończenie uczestnicy zabiorą ze sobą własnoręcznie przygotowaną masę czekoladową. 

Wydarzenie jest częścią programu Edukacja do Kultury. Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska. 

Miejsce: Dom Uphagena, ul. Długa 12 

Ceny biletów: 23 złote (normalny), 16 zł (ulgowy), 60 zł (rodzinny: 2-8 osób) 

Ilość miejsc: inscenizacje i wykład – bez limitu, warsztaty – rezerwacja 

Rezerwacja miejsc na warsztaty: edukacja@muzeumgdansk.pl