Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Katarzyna Korczak - CIENIE - okładka przód
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 14:57

"Cienie. Ślad. Opowieści gdańszczan II". Promocja książki

O książce

Życie czterech pokoleń rodziny autorki ze strony ojca, wpisane w historię Polski. Nosskowie urodzili się w drugiej połowie XIX wieku w Sławucie na Wołyniu w czasach zaboru rosyjskiego. Mikołaj był radcą prawnym Romana Sanguszki. 1 listopada 1917 roku zrewoltowani carscy żołnierze zamordowali księcia. Nosskowie opuścili Sławutę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieszkali w Ołyce na zamku książąt Radziwiłłów. Pradziadek pracował jako sędzia grodzki i sędzia pokoju. Ryszard, zawodowy oficer Wojska Polskiego, brał czynny udział w wojnie polsko–bolszewickiej. 14 maja 1926 roku zginął w zamachu majowym w samolocie Potez XV, zestrzelonym przez wojska Józefa Piłsudskiego nad Stacją Filtrów w Warszawie. Kontakt z wdową i córką urywa się. Irena, z domu Nossek i Feliks Korczakowie byli nauczycielami w Publicznej Szkole Powszechnej w Porycku. W 1946 roku, wraz z synem Stanisławem, osiedli we Wrzeszczu. 

Fakty, zdjęcia, dokumenty, pamiątki przekazane przez najbliższych, uzupełniają informacje, relacje – wyszarpane, nadsyłane przez los po ich odejściu. Podczas przygotowań publikacji autorka odnalazła – po dziewięćdziesięciu latach braku łączności – potomków Ryszarda Nosska.

O autorce

Katarzyna Korczak – dziennikarka, reportażystka. Urodziła się w Sopocie. Mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu. Absolwentka „Topolówki” i Uniwersytetu Gdańskiego. Jej rodzinne tropy wiodą na Kresy Wschodnie. Otrzymała: Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną (2002), Nagrodę Literacką i Wydawniczą „Kociewskie Pióro” (2007), Medal Prezydenta Miasta Gdańska (2016), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2019). Kilkukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Autorka części współczesnej "Z dziejów gdańskiego piekarnictwa i cukiernictwa. Wydawnictwo jubileuszowe" (2015). Od 2008 roku realizuje projekt ciągły „Ślad”. Dokumentuje losy przybyłych z różnych stron Polski i świata powojennych gdańszczan. Pisze reportaże i organizuje spotkania w formie autorskiego Teatru Domowego. Tak powstała książka "Ślad. Opowieści gdańszczan" (2018), która zdobyła II Nagrodę na XX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019. Książka "CIENIE. Ślad. Opowieści gdańszczan" II jest kontynuacją projektu.

  • Kiedy: 24 listopada 2023 (piątek), godz. 16.30
  • Gdzie: Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny

Tekst / Katarzyna Korczak