Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

slowo architekta
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 09:51

Wokół odbudowy Gdańska. Promocja książki „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej”

W czwartek, 7 grudnia, o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z cyklu: Wokół odbudowy Gdańska i promocję książki „Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej” Błażeja Ciarkowskiego. Rozmowę z Autorem poprowadzi Klaudiusz Grabowski. Wydarzenie odbędzie się w Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46/47. Wstęp wolny

Autor postanowił wsłuchać się w głosy wybitnych architektów działających w latach 1945-1989. Kilkadziesiąt wywiadów, setki anegdot, różne stanowiska i wybory – to wszystko tworzy rozproszoną strukturę książki Słowo architekta. Opowieści o architekturze Polski Ludowej. Mnogość osobistych narracji i wspomnień układa się tu w wielowarstwowy obraz, w którym pojęcie „prawdy” stale podlega negocjacjom. Zamiast jednej, wiodącej ścieżki interpretacyjnej Autor przedstawia wielość równoprawnych, indywidualnych mikrohistorii – fascynujących i niejednoznacznych jak architektura tamtych czasów.

Książka Błażeja Ciarkowskiego to niezwykle ciekawa próba uchwycenia fenomenu architektury PRL, na który miały wpływ zniszczenia wojenne kraju, doktryna socrealizmu, centralne zarządzanie gospodarką oraz prądy płynące z Zachodu. Autor zebrał wiele informacji dzięki rozmowom z architektami, także gdańskimi, co niezwykle uatrakcyjnia narracje. Po napisaną, wartkim, żywym językiem książkę, mogą sięgnąć nie tylko miłośnicy architektury, ale także wszyscy zainteresowani minioną epoką. 

Książkę w dniu spotkania będzie można kupić w cenie 50 zł w kasie Ratusza Głównego Miasta. 

Publikacja otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Wydawcą książki jest Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.