Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Katalog Miasto Romantyków Muzeum Gdańska  (8) edited
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 11:43

Promocja katalogu wystawy "Miasto romantyków"

W sobotę, 9 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na promocję katalogu wystawy czasowej „Miasto romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku”, która była prezentowana w Muzeum Gdańska. Spotkanie z kuratorkami wystawy i Autorkami albumu odbędzie w Dworze Artusa w Sieni Gdańskiej. Wstęp wolny. 

Katalog nawiązuje do wystawy prezentowanej latem 2023 r. w Muzeum Gdańska, która poświęcona była interpretacji postaw charakterystycznych dla XIX stulecia poprzez lokalną sztukę. Pokazywane dzieła nie tylko udowodniły, że malarstwo gdańskie dobrze oddawało realia epoki i obowiązujące wówczas trendy, ale też wykazały wiele wspólnego między XIX wiekiem, a obecnymi czasami.

Podczas spotkania kuratorki wystawy: Dorota Powirska i Izabela Jastrzembska – Olkowska, opowiedzą o odbiorze wystawy i podyskutują z uczestnikami o tym czy dziewiętnaste stulecie było tak nowoczesne, czy może to my jesteśmy romantyczni?

Liczący 180 stron katalog wystawy zawiera teksty (w języku polskim i angielskim) oraz dzieła prezentowane na wystawie. Publikacja zawiera ponad 70 obrazów oraz grafiki i rysunki. Jest podzielona na kilka sekcji tematycznych prezentujących XIX-wieczne motywy w sztuce, które artyści przenosili na rodzimy grunt. Na kartach książki znajdują się m.in. portrety mieszkańców, ulice i budynki dawnego Gdańska, podmiejskie krajobrazy, sceny z życia mieszkańców oraz widoki z podróży.

Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 79 zł.

Po spotkaniu zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Malarstwa w Dworze Artusa.