Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Owsinski marsz okladka 3d, mat  Muzeum Stutthof w Sztutowie
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 10:58

Czwartki w Muzeum Gdańska: Marsz Śmierci. Spotkanie z dr. Marcinem Owsińskim

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska. Spotkanie z dr. Marcinem Owsińskim z Muzeum Stutthof w Sztutowie poświęcimy pomorskiemu Marszowi Śmierci i pamięci o nim wśród lokalnych społeczności. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zakupić nowe, rozszerzone wydanie książki o tym samym tytule.

Książka „Marsz Śmierci. Ewakuacja piesza więźniów KL Stutthof i jego podobozów. 25 stycznia – 3 maja 1945” opisuje genezę, przebieg i skutki ewakuacji pieszej więźniów KL Stutthof w zimie 1945 roku, która do historiografii i powszechnej pamięci przeszła właśnie jako wspomniany Marsz Śmierci. 

Kompleksowe, nowe i rozszerzone opracowanie przygotowane przez Agnieszkę Kłys i Marcina Owsińskiego, nawiązuje do zasobu wiedzy zebranego i wydanego pierwotnie w 1992 roku przez Janinę Grabowską, ówczesną dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. W drugim wydaniu monografii wykorzystano wiele nowych, nigdy nie publikowanych relacji ze zbiorów i kolekcji prywatnych, zaprezentowane efekty prac terenowych, załączono dziesiątki nowych ilustracji i zdjęć. Integralną częścią monografii jest 11 nowych, dużych map oraz kilkanaście planów miejscowości.

O genezie, przebiegu oraz wciąż bardzo żywej lokalnej pamięci o tamtych wydarzeniach na Kaszubach opowie dr Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof w Sztutowie.

  • Kiedy: 1 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.00-18.20
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Ceny biletów: wstęp wolny
  • Limit miejsc: 120
  • Książka w cenie: 65 zł