Olga Boznańska na ulicy miasta. W tle ulica, drzewa i ławki.
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Czwartki w Muzeum Gdańska: Wszystko wypatrzy to babsko! Olga Boznańska - kobieta i artystka

Zapraszamy na nadchodzące wydarzenie poświęcone Oldze Boznańskiej i jej czasom. Spotkanie poprowadzi Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie. Spotykamy się w Ratuszu Głównego Miasta w czwartek, 8 lutego, o godz. 17.00. Wstęp, jak zwykle, wolny.

Opis wydarzenia:

Podczas spotkania, które poprowadzi Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, przyjrzymy się Oldze Boznańskiej jako kobiecie, która aby zdobyć artystyczne uznanie musiała przejść trudniejszą drogę niż jej koledzy - artyści. Punktem wyjścia do rozważań i historii Olgi Boznańskiej będą słowa Kazimierza Sichulskiego, malarza i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, odnoszące się do Boznańskiej, które przytoczono w jednej z relacji:

"Nie cierpię malujących bab! Dłubie, nudzi, jakby pończochę robiła. Co babie do pędzla! (…)”

„Odmawia jej Pan talentu?”

„Jak to! Wspaniały talent!” – wrzeszczał [Sichulski] – „Umie rysować, znakomicie zna swoje rzemiosło i wszystko wypatrzy to babsko!"

• Kiedy: 8 lutego 2024 (czwartek), godz. 17.00
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Ceny biletów: wstęp wolny
  • Limit miejsc: 120