Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zabudowa przy ul. Rajskiej w Gdańsku. Zdjęcie czarno-białe. Zdjęcie przedstawia parking samochodowy przed budynkiem. Na nim dwa szyldy: z napisem "Maszyny rolnicze" oraz "Toto Milion"
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 13:22

Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku. Dramatyczne zwroty akcji na przykładzie dzielnicy Stare Miasto

Serdecznie zapraszamy na nadchodzący wykład dr. inż. arch. Artura Kostarczyka poświęcony powojennej odbudowie Starego Miasta. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 15 lutego 2024 roku, o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp, jak zwykle, wolny ;-). 

Opis wydarzenia:

W latach 1945-1946 przeważał pogląd, że Gdańska nie należy odbudowywać. Punktem zwrotnym był rok 1947, kiedy historyczne śródmieście Gdańska zostało wpisane do rejestru zabytków i powstały ramy prawne odbudowy. Kolejny punkt zwrotny to przełom 1949/50: likwidacja samorządu terytorialnego w Polsce i ręczne sterowanie odbudową Gdańska z Warszawy. W następnych latach gdańscy architekci ograniczani przez doktrynę socrealizmu starają się kontynuować odbudowę. W roku 1955, po restytucji planowania przestrzennego w Gdańsku, ruszają prace nad planem zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia.

Wykład wygłosi dr inż. arch. Artur Kostarczyk, architekt-urbanista oraz naukowiec specjalizujący w zagadnieniach urbanistyki i środowiska kulturowego. 

  • Termin: 15 lutego (czwartek), godz. 17.00-18.20
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Ceny biletów: wstęp wolny