Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Olga Boznańska, mat  Muzeum Narodowe w Krakowie
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 10:28

Polki na Montparnassie. Spotkanie z Sylwią Zientek

Zapraszamy na kolejne spotkanie ze światem malarstwa Olgi Boznańskiej... i nie tylko. W ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska nasze miasto odwiedzi Sylwia Zientek, autorka książek o sztuce okresu XIX-XX wieku. Spotkanie w dniu 22 lutego o godz. 17.00 poprowadzi red. Marzena Bakowska. A gdyby Boznańskiej było nam mało, to w dystrybucji tego dnia będą aż trzy [!] książki Pani Sylwii. Ceny jak z dostawą do domu, ale zakup na miejscu. Szczegóły w wydarzeniu;-)     

Opis wydarzenia

W paryskiej dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek-artystek. Malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.

Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.

Spotkanie z Sylwią Zientek, autorką książki „Polki na Montparnassie”, poprowadzi Marzena Bakowska. Publikacja, przybliżające historie z okresu XIX-XX wieku, będzie dostępna w sprzedaży przed i po wydarzeniu. Jej cena zostanie podana na stronie internetowej Muzeum Gdańska pod koniec stycznia 2024 roku.

 

Linki kierują do strony Wydawnictwa Agora. Na stronach znajdują się szczegółowe informacje sprzedawanych pozycjach. Przedstawiona oferta cenowa obowiązuje wyłącznie w dniu wydarzenia.