Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek, FB cover, mat  MG
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 09:20

„Świadectwa pruskiego barbarzyństwa” w nowym, polskim Gdańsku

Wykład z cyklu "Wokół odbudowy Gdańska po 1945 roku" poprowadzi dr Magdalena Staręga z Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie odbędzie się 14 marca (czwartek), o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp wolny. 

Do 1945 roku ważny element krajobrazu architektonicznego Gdańska stanowiły obiekty powstałe w czasach jego przynależności do Królestwa Prus bądź Cesarstwa Niemieckiego. Cześć z nich uległa zniszczeniu w marcu 1945 roku, wielu udało się przetrwać w stosunkowo dobrym stanie.

W dyskusji nad powojenną odbudową centrum miasta jego XIX-wieczne dziedzictwo stało w sprzeczności z podnoszonym przez nowe władze postulatem podkreślania polskości Gdańska. Jednoznacznie negatywny stosunek do „poniemieckich” realizacji zaważył na decyzji o ich nie odbudowywaniu.

Celem wykładu jest nakreślenie, w jaki sposób postrzeganie architektury porozbiorowej w Gdańsku przełożyło się na kształt odbudowanego miasta. Czy zniszczone, „poniemieckie” budowle skazane były na rozbiórkę i zastąpienie nową zabudową?  

„Świadectwa pruskiego barbarzyństwa” w nowym, polskim Gdańsku. O XIX-wiecznej architekturze miasta w kontekście jego powojennej odbudowy 

  • Termin: 14 marca (czwartek), godz. 17.00-18.20
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 
  • Ceny biletów: wstęp wolny