Al  Grunwaldzka, Dom Książki, Marian Murman, lata  60 XX wieku, mat  MG
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa. Nowe centrum miasta we Wrzeszczu?

Socrealizm kojarzy się nam z warszawskim Pałacem Kultury i Marszałkowska Dzielnicą Mieszkaniową oraz krakowską Nową Hutą. Także w Gdańsku miało powstać rozległe założenie z monumentalnymi budynkami. Grunwaldzka Dzielnica Mieszkaniowa miała zająć centralną cześć Wrzeszcza i stać się nowym centrum usługowo-handlowym dla podnoszącego się z ruin miasta. Z ambitnych planów nie zrealizowano wiele, jednak zabudowa dzielnicy z lat 50. nadaje jej wielkomiejskiego sznytu.

Kawiarnie i restauracje takie jak Cristal, Morska, Akwarium oraz sklepy i domy towarowe cieszył się przez lata nie słabnącym zainteresowaniem mieszkańców całego Trójmiasta. W czasie wykładu poznamy kulisy powstania GDM, niezrealizowane pomysły, oraz osoby odpowiedzialne za jej budowę.

Wykład przedstawi dr Klaudiusz Grabowski.

• Termin: 11 kwietnia 2024 (czwartek), godz. 17.00
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Sala Wety, ul. Długa 46/47