Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Wernisaż wystawy Olgi Boznańskiej. Zdjęcie przedstawia dwie osoby, mężczyznę i kobietę (po prawej) stojących plecami. Za nimi w tle fragment autoportretu artystki.
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska
Nadchodzące wydarzenia

Data publikacji 12:12

Boznańska / Rozenberg. Weekend z wystawami w ramach "Czułego kwietnia"

Po raz ostatni będziemy gościć Urszulę Kozakowską z Muzeum Narodowego w Krakowie, która opiekuje się pamiątkami po jednej z najbardziej rozpoznawalnych Polek przełomu XIX i XX wieku. Na cztery ostatnie oprowadzania w sobotę i niedzielę wciąż możesz zdobyć bilety "ostatniej szansy".

Jeśli jednak nie chcesz, by przygoda z Muzeum Gdańska skończyła się zbyt szybko, to warto skorzystać z naszego "muzealnego kombajnu propozycji kulturalnych" i w nadchodzącą sobotę:

 • odwiedzić Olgę Boznańską (o 10.00 lub 14.00 w Ratuszu Głównego Miasta)
 • porozmawiać w Muzeum Bursztynu z Maćkiem Rozenbergiem o sztuce, biżuterii i zobaczyć nowatorskie, wysmakowane projekty jubilerskie wprost z warsztatu tegorocznego zwycięzcy Amberif Selection (o 12.00 w Muzeum Bursztynu).  

Olga Boznańska. Oprowadzanie kuratorskie... ostatnich szans

 • Terminy 1: 13 kwietnia (sobota), godz. 10.00 i 14.00
 • Terminy 2: 14 kwietnia (niedziela), godz. 10.00 i 12.00
 • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, sale wystawowe II piętro, ul. Długa 46/47
 • Ceny biletów: 25 zł – normalny; 18 zł – ulgowy
 • Limity: 45 uczestników
 • Dostępność: bilety.muzeumgdansk.pl

Opis wydarzenia:

Olga Boznańska (1865-1940)  należy do grona najwybitniejszych indywidualności sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku. Urodzona w Krakowie z matki Francuzki i ojca Polaka, odebrała w historycznej stolicy Polski wstępne, możliwe wówczas dla kobiet wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium, a zachęcona sukcesami odniesionymi na skalę europejską w 1898 roku osiadła w Paryżu, stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki, która trwa do dziś.

O wystawie i ponad 50 obrazach artystki opowie Urszula Kozakowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, kuratorka wystawy i opiekunka kolekcji. Spotkanie będzie tłumaczone przez tłumacza polskiego języka migowego.


Czuła biżuteria. Oprowadzanie kuratorskie z Maćkiem Rozenebergiem

 • Termin: 13 kwietnia (sobota), godz. 12.00-13.00
 • Miejsce: Muzeum Bursztynu, poziom 0, ul. Wielkie Młyny 16
 • Ceny biletów: wstęp wolny

Opis wydarzenia:

Maciej Rozenberg od trzydziestu ponad lat realizuje autorskie kolekcje, dobiera materiały i samodzielnie wykonuje każde dzieło, nadając mu niepowtarzalny charakter. Inspiracje czerpie głównie ze sztuki antycznej oraz natury, łącząc przeszłość z nowoczesnością. Jego styl rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W kolekcji Macieja Rozenberga znajdziemy kolczyki, naszyjniki, czy bransolety. Wszystkie z nich wykonuje ręcznie, przy użyciu dawnych technik. Korzysta wyłącznie z metali szlachetnych – złota i srebra – które łączy z bursztynem bałtyckim lub diamentami.