Grafika mamy wiatr do żeglowania, FB Event, mat  MG
Zdjęcie portretowe: Muzeum Gdańska

Hanza: pół tysiąca lat zbiorowego podejmowania decyzji i polityki gospodarczej

Jak zorganizowana była Hanza i w jakim kierunku ewoluowała przez stulecia? Które miasta wiodły w niej prym i jak radziły sobie z wyzwaniami codzienności? Jakie odwołania do jej spuścizny możemy zaobserwować dziś i jak wiele ze związku kupieckiego miast możemy zobaczyć dziś?

W pasjonujący świat europejskiej przeszłości zabierze nas dr Angela Huang, dyrektor zarządzają Centrum Badań nad Historią Ligi Hanzeatyckiej i Regionu Morza Bałtyckiego (Forschungsstelle für die Geschichte der Hanse und des Ostseeraums) przy Europejskim Muzeum Hanzy w Lubece. Pracuje nad różnymi aspektami historii Hanzy, takimi jak: historia gospodarcza Europy oraz porównawcza historia miejska.

Wykład będzie tłumaczony z języka niemieckiego na język polski przez p. Marka Szalszę. Prelekcja związana jest z wystawą czasową w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska “Mamy wiatr do żeglowania...Związki Gdańska z Hanzą w XIV-XVI w.”.

Wśród uczestników wydarzenia rozlosujemy egzemplarze gry Hansa Guilds;-)

Więcej o Hanzie znajdziesz na Gedanopedii, wiarygodnym źródle wiedzy o Gdańsku.

The German Hanse: A Half-Millennium of Collective Decision-Making and Economic Policy

• Kiedy: 24 października 2024 (czwartek), godz. 17.00
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Długa 46/47